Äsken tapahtui yllättäen seuraavaa: Menubar tuossa oikeassa yläkulmassa alkoi vilkutella kuvakkeita piiloon. Lopulta siinä näkyi vilkkumassa enää Skype ja Spotlight (nekin väärässä kohdassa). Enää ei näy mitään siellä, mutta kone toimii muuten ihan normaalisti. Käynnistin koneen uusiksi siinä toivossa että korjautuisi, mutta eipä ollut apua.
Päivitin aiemmin tänään OS X:n viimeisimpään versioon (10.4.10) ja asensin turvapäivityksen, kummankin erikseen välttääkseni konflikteja. Asentuivat nätisti ja kone tuntui toimivan, joten ajattelin testata Safari 3:a, että näkisi miten se toimii. Kaikki pelitti hyvin tähän asti. Otin tuon Safarin jo pois siinä toivossa, että se olisi syyllinen, mutta näköjään ei ollut.
Kysymys kuuluukin: Miten saisin menubarin mahdollisesti takaisin näkyviin? Auttaisiko esim. combo-päivityksen asennus tai joidenkin asetustiedostojen poisto. Ei kehtaisi alkaa tehdä tyhmyyksiä. (Eikä käyttiksen uudelleenasennuskaan tässä vaiheessa olisi mukavin vaihtoehto.)
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)