Se on kieltämättä aika vanaattista välillä. Onneksi se ei vaikuta siihen mitä linkkien takaa löytyy.Rewes kirjoitti:No, en mä nyt sillä... Tarkoitin vaan niiden omaa kommentointia, joka on välillä aika hauskaa luettavaa.Repe Ruutikallo kirjoitti:Tarkoitin kyllä linkkien takaa avautuvia juttuja Timeen ja kumppaneihin. Olisko tämä pitänyt oikein täsmentää, kaipa sitten...
Kyllä MDN on yhä kirkkaasti paras uutiskokoelma Macin ja Applen tiimoilta, onpa mopo sitten käsissä tai ei. Mikä muka olis parempi?
iPhone tulee 29.6.
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 1531
- Liittynyt: 28.2.2005 klo 12.16
- Paikkakunta: Helsinki
-
- Viestit: 9
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.41
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja jsuokas »
-Janne
-
- Viestit: 680
- Liittynyt: 12.3.2004 klo 11.58
Viesti Kirjoittaja juharju »
Missä tuossa mainitaan, että myynti tökkisi? Lööppilehti tyylinen otsikko vain pistetty. Todellisuudessahan iPhone myy helkkarin hyvin. At&t myynyt jokaisen reilun 1800 liikkeen jo loppuun ja Apple Storetkin alkaa pikkuhiljaa olemaan tyhjänä.jsuokas kirjoitti:Myynnin tökkimisestä on uutisoitu muuallakin: http://www.taloussanomat.fi/page.php?pa ... 173&rss=2i
-Janne
-
- Viestit: 1050
- Liittynyt: 7.4.2005 klo 23.21
Viesti Kirjoittaja Simppa »
Mitähän toi tarkoittaa kappalemäärinä? Luin jostain, että tosta olis otettus 3 miljoonan luurin tilaus. Tietty niin montaa ei ole vielä valmistettu tai toimitettu. Voisko miljoona mennä rikki lähipäivinä? Se ois 10% koko myyntitavoitteesta ja aikaa ei ole käytännössä kulunut vielä yhtään.juharju kirjoitti:Missä tuossa mainitaan, että myynti tökkisi? Lööppilehti tyylinen otsikko vain pistetty. Todellisuudessahan iPhone myy helkkarin hyvin. At&t myynyt jokaisen reilun 1800 liikkeen jo loppuun ja Apple Storetkin alkaa pikkuhiljaa olemaan tyhjänä.jsuokas kirjoitti:Myynnin tökkimisestä on uutisoitu muuallakin: http://www.taloussanomat.fi/page.php?pa ... 173&rss=2i
-Janne
-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
Re: iPhone täällä Jenkeissä
Viesti Kirjoittaja Pbman »
cricket3600 kirjoitti:Pbman kirjoitti:[
<huumoria>
Viikon paketti matka Aurinkomatkoilta ja käyttää jenkkilässä olemista pousailuun.. "meillä täällä jenkeissä"WHOIS kertoo IP:n tulevan tienvarsimotellista..
</huumoria>
Toivotaan että olet oikeassa ja Homppu sai kansainvälisestikin merkittävää ennakkotietoa iPhonesta, mutta voi sitä punaisten hymiöiden määrää jos olet väärässä.Huumoriapa hyvinkin....
Aurinkomatkoja ei muuten kannata käyttää tänne matkailuun. niiden hinnat on niin ***** kalliita. Ja tienvarsimotellit on täällä kohtuullisen hyviä, kun ei sorru kaikkein halvimpiin....
![]()
Jos ja kun olen väärässä iPhonen suhteen (lähinnä kai se sim-kortti asia), lupaan ottaa vastaan punaiset hymiöt kuin mies!






















Mitenkäs sitten kävikään.. "Minun tiedonlähteeni ovat suoraan Applella ja AT&T:lla ja siltä pohjalta on täällä keskusteluja käyty." Ei tainnut sitten ollakaan? Missä meni vikaan? Suuri Ameriikkojen tuntija jolla oli sitten vissiin ihan omat devel konffat itsensä kanssa =)
Ei muistella pahalla, ei tää niin vakavaa ole.
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 647
- Liittynyt: 13.4.2006 klo 19.24
Viesti Kirjoittaja 15379093 »
Hyvä että tulee tietoon, tosin muistaen että monelle on suuri tyydytyksen paikka saada olla toimittaja ja vielä tärkeämpää leimata ensinmäisenä epäonnistuneeksi jokin kultti tuote. Varsinkin suomessa siihen on tullut Nokiasti tunetta lisää aivan kuin meidän olisi oltava suuri pyhä vati kaani mobiilimarkinoilla.jsuokas kirjoitti:Myynnin tökkimisestä on uutisoitu muuallakin: http://www.taloussanomat.fi/page.php?pa ... 173&rss=2i
-Janne
Tosin luulen edelleen vahvasti että iPhonen jäkeen ei puhuta kultista vaan siitä että lähes koko massiivinen kuluttajakunta haluaa käteensä hangattavaa eikä näpyteltävää.
Luotettava, arvostettu, tunnettuna pidetty ja aina viimeisen sanan sanojanahan suomalainen Taloussanomat on noin maailman mittakaavassa kaikki sitä lukee! Lisäksi heillä on tekninen aitiopaikka seurata kaikkea iPhonen littyvää sillä hehän ovat keskellä tuota suurta hypeä seuraamassa objektiivisesti kaikkea mitä tapahtuu.
Tuntuu huvittavalle että PC ja Apple vastakkain asettelu elää niin vahvassa, lopulta kaikkien meidän etu on että tekniikka kehittyy. Ja olen kyllä iloinen käyttäessäni graafista käyttöliittymää!
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
-
- Viestit: 89
- Liittynyt: 5.3.2004 klo 9.23
Viesti Kirjoittaja renegade »
Hiukan tosin ihmetyttää tuo "softapäivityksillähän nuo puutteet saadaan korjattua" -kommentit koskien iPhonen arvosteluissa olleita negatiivisia asioita.
Jotenkin kun luulisi, että tuollaiset suht perusasiat olisi laitettu kuntoon ennen laitteen työntämistä kauppojen hyllyille, varsinkin kun Applen tuotteet ovat ainakin tähän saakka tunnettu äärimmilleen viedystä viimeistelystä ja helppokäyttöisyydestä.
Kuitenkin nuo asiat, jotka iPhonesta tuntuvat puuttuvan, eivät edusta mitään uutta teknologiaa vaan ovat olleet markkinoilla jo vuosikausia.
-
- Viestit: 647
- Liittynyt: 13.4.2006 klo 19.24
Viesti Kirjoittaja 15379093 »
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
Linkki http://www.youtube.com/watch?v=VLo1USJIkgY
-
- Viestit: 313
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 13.54
Viesti Kirjoittaja miikka »
Tuolla mielestäni on kahdenlaisia ongelmiarenegade kirjoitti:Hiukan tosin ihmetyttää tuo "softapäivityksillähän nuo puutteet saadaan korjattua" -kommentit koskien iPhonen arvosteluissa olleita negatiivisia asioita.
Jotenkin kun luulisi, että tuollaiset suht perusasiat olisi laitettu kuntoon ennen laitteen työntämistä kauppojen hyllyille, varsinkin kun Applen tuotteet ovat ainakin tähän saakka tunnettu äärimmilleen viedystä viimeistelystä ja helppokäyttöisyydestä.
Kuitenkin nuo asiat, jotka iPhonesta tuntuvat puuttuvan, eivät edusta mitään uutta teknologiaa vaan ovat olleet markkinoilla jo vuosikausia.
- ongelmia/puutteita, jotka perustuvat siihen, että puhelin on suunniteltu USA:n markkinoille, ne näyttävät ongelmilta/puutteilta eurooppalaisen silmillä (esim. MMS:n puuttuminen, 3G:n puuttuminen, BT:n käyttö vain HF:hin eikä tiedonsiirtoon)
- ongelmia/puutteita, jotka todennäköisesti johtuvat tiukasta aikataulusta, joskus se puhelin oli pakko saada ulos (esim. kameran zoomin puuttuminen, copy/pasten puuttuminen, email replyyn ei saa liitettyä kuvaa)
Aika moni asia korjaantuu softapäivityksellä tosiaan.
Esimerkki:
Apple TV:n softa 1.0 ei käsittänyt muita iTunes Storeja kuin USA:n ja tästä johtuen laitteen kello oli USA:n ajassa (Kalifornia). Tästä taas johtui se ongelma, että kun viimeksi soitetut synkattiin Maciin niin kellonajat olivat väärin (Recently played). Lisäksi suosituimmat musiikit yms olivat aina USA:n mukaisia. Softassa 1.1 tuo korjattiin ja sinne voi asettaa iTunes Storeksi Finland, jonka jälkeen kellonaika menee oikealle aikavyöhykkeelle ja voi katsoa mitä musiikkia ihmiset ovat viime aikoina eniten ostaneet. Negatiivisena juttuna menetti suosituimmat tv-sarjat ja elokuvat kun Suomen iTunes Store ei moisia myy.
-
- Viestit: 2351
- Liittynyt: 24.3.2004 klo 16.15
Viesti Kirjoittaja Rewes »

-
- Viestit: 332
- Liittynyt: 5.3.2006 klo 18.04
Viesti Kirjoittaja Fifi »
Kyllä ne näyttävät olevan ongelmia jenkeillekin puhelimen hinnan/kokonaispaketin vuoksi. Tulisipa tuosta peruspuhelin-soitin -yhdistelmä kohtuuhintaan... Oi sitä toivon, oi!miikka kirjoitti:renegade kirjoitti:Tuolla mielestäni on kahdenlaisia ongelmia
- ongelmia/puutteita, jotka perustuvat siihen, että puhelin on suunniteltu USA:n markkinoille, ne näyttävät ongelmilta/puutteilta eurooppalaisen silmillä
-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
Viesti Kirjoittaja Viizei »
Toivon vain sitä, että tulee jouluksi enintään n.500e hintaan ilman kytkyä.Fifi kirjoitti:miikka kirjoitti:Kyllä ne näyttävät olevan ongelmia jenkeillekin puhelimen hinnan/kokonaispaketin vuoksi. Tulisipa tuosta peruspuhelin-soitin -yhdistelmä kohtuuhintaan... Oi sitä toivon, oi!renegade kirjoitti:Tuolla mielestäni on kahdenlaisia ongelmia
- ongelmia/puutteita, jotka perustuvat siihen, että puhelin on suunniteltu USA:n markkinoille, ne näyttävät ongelmilta/puutteilta eurooppalaisen silmillä
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 629
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 18.28
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja DigiMon »
Ja eiköhän sieltä vähitellen, ehkä ensi vuonna korkeintaan, veikkaan, tule toista mallia.
Softapäivityksillä varmaan hoidetaan tämä ekan version myyminen pitempään, koska sitä softapäivitystä on niin mainostettu laitteen hyvänä puolena verrattuna muihin. Ja kyllähän kosketusnäyttö antaa mahdollisuukia siinä aika paljon...
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
http://www.macworld.co.uk/ipod-itunes/n ... wsid=18429
Mielessä soi Seinähullujen Karmee: "Härkä se hyökkää häntä suorana. Onstuukohan, onstuukohan?"
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
Viesti Kirjoittaja Pbman »
Toimittaja on edelleen jossain määrin hyvinkin arvostettava ammatti. Käsien kautta kulkeva tietomäärä ja sen tuoma maailmankatsomus ja yleistieto on yleensä vähintäänkin kadehdittavaa. Totta on sekin että toimittajilla on valtaa, kuinka monesti he päättävätkään mitä elokuvaa menemme rakkaamme kanssa katsomaan.
Eli otetaan se järki käteen ja mietitään vähän mitä kirjoitetaan. iPhonen kanssa on monella ollut ongelmia, hyväksytään se. Monelle se on kaikkien toiveiden täyttymys, hyvä niin.
Eurooppalaisen median kriittinen suhtautuminen johtuu osittain varmasti siitä että he ovat huomattavasti objektiivisempia kuin jenkkimedia. Oma osansa on toki siinäkin että esimerkiksi Nokia on erittäin vahva pelaaja täällä.
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
-
- Viestit: 2463
- Liittynyt: 16.2.2005 klo 17.42
Viesti Kirjoittaja joonahe »
-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
Viesti Kirjoittaja Pbman »
Onhan se ollut takkuinen ja ennen kaikkea tavalla joka on täysin uusi. Oletko kuullut että jonkin toisen puhelimen kanssa olisi ollut moista ongelmaa?joonahe kirjoitti:Hesarin jutussa mättää otsikointi. iPhonen alku ei ole ollut takkuinen, jos pienellä osalla asiakkaista puhelin ei aktivoidu. Tämä pitää huomioida otsikossa, muuten jutun otsikointi on ristiriidassa sisällön kanssa – tai jutusta jää väärä kuva, jos ei lue loppuun. Tietysti aktivointiongelmat on tosia, täällä viitattiin varmaan enemmänkin Hesarin kokonaisuutisointiin iPhonesta, jonka osasena viimeisin aktivointijuttu otsikoineen antaa hieman yksipuolisen kuvan julkaisusta... Ah, nautin noista termeistä: uskovainen, fanaatikko.
Jos verrataan Nokiaan niin 1000-sarjan luureissa jos olisi ollut saman verran ongelmia niin arviolta 2 MILJOONAA käyttäjää ei olisi saanut puhelintaan toimimaan. Ei mikään pieni ongelma sittenkään vaikka koskisi vain 2% käyttäjistä.
Viestintävirasto ylpeilee että 99,99 prosenttia maastamme on vissiin katettu mahdollisuudella laajakaistayhteyteen. Ei paljoa lämmitä niitä 6000 henkeä joilla mahdollisuuta ei vieläkään ole.
Pienikin prosenttiosuus on henkilökohtaisella tasolla iso juttu jos osuu kohdalle.
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Pbman kirjoitti:Viestintävirasto ylpeilee että 99,99 prosenttia maastamme on vissiin katettu mahdollisuudella laajakaistayhteyteen. Ei paljoa lämmitä niitä 6000 henkeä joilla mahdollisuuta ei vieläkään ole.
... eli aika harva niistä 6000 osaa käyttää tietokonetta. kai.?-Mitäs muori myö nyt tehhään, kun tänne ei saa sitä - mikä se nyt oli - luojakaistaa?
-Kaipa se jumala kohta jo korjaa, ni piästään sinne kaistalle.
![Salaisuus [:#]](./images/smilies/47_47.gif)
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Tuskinpa Nokia 1000 myytiin ekana päivänä 100 miljoonaa kappaletta.
p.s. eMacistä on nyt emolevy irti ja varmaan kohta kunnossa (ei mennyt takuuseen).
-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
Viesti Kirjoittaja Pbman »
noh noh.. kyllä siellä on ihan yhtä pätevää väkeä kun ruuhka-suomessakin. Paljon mukavampia vain =)NeliX4 kirjoitti:Pbman kirjoitti:Viestintävirasto ylpeilee että 99,99 prosenttia maastamme on vissiin katettu mahdollisuudella laajakaistayhteyteen. Ei paljoa lämmitä niitä 6000 henkeä joilla mahdollisuuta ei vieläkään ole.... eli aika harva niistä 6000 osaa käyttää tietokonetta. kai.?-Mitäs muori myö nyt tehhään, kun tänne ei saa sitä - mikä se nyt oli - luojakaistaa?
-Kaipa se jumala kohta jo korjaa, ni piästään sinne kaistalle.![]()
![]()
Tuskinpa Nokia 1000 myytiin ekana päivänä 100 miljoonaa kappaletta.
p.s. eMacistä on nyt emolevy irti ja varmaan kohta kunnossa (ei mennyt takuuseen).
Oon tän viikon vielä kaupungissa ja sitten Lontooseen varmaan pariksi kuukaudeksi taas. Mut kattellaan.
-
- Viestit: 293
- Liittynyt: 10.4.2004 klo 13.15
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja terssi »
Nokian N95 on tuplaprossuinen ARM11 332MHz + "3D Graphics HW Accelerator".Repe Ruutikallo kirjoitti:Mites muuten iPhonen prosessori, 620MHz:n ARM1176JZF, suhtautuu muiden älypuhelinten prossuihin?
http://forum.nokia.com/devices/N95
-
- Viestit: 3998
- Liittynyt: 18.7.2006 klo 12.45
- Paikkakunta: Vantaa
Viesti Kirjoittaja MasBe »
Ei sillä nopeudella sinäänsä mitään iloa oo, ku sillä ei voi ajaa omii ohjelmii..Repe Ruutikallo kirjoitti:Mites muuten iPhonen prosessori, 620MHz:n ARM1176JZF, suhtautuu muiden älypuhelinten prossuihin?
Eikä siit oo mitää luotettavaa infoo tullu, et sitä ajettais noin lujaa siin
http://www.gearlog.com/2007/07/iphones_ ... g_s3c6.php
Apple iMac late 2012
Apple iPhone 5 16Gb White
Apple iPad 2 32Gb WiFi Musta
Apple iPod Nano 8Gb Musta
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit