Lisäsin koneelleni uuden käyttäjän, mutta ongelmana on, että en saa iPhoton kirjastoa (joka siis luotu ensimmäisen käyttäjän alla) jaettua siten, että uusi käyttäjä voisi sitä hyödyntää kirjauduttuaan omilla tunnuksillaan sisään.
Yritin ratkaista tätä saamieni ohjeiden mukaan, eli siirsin iPhoton Library -kansion (siis sen ensimmäisen käyttäjn alla luodun, jossa kaikki kuvat tallettuna) sellaisenaan saman käyttäjän Julkiset-kansioon. Sitten tein siitä aliaksen, jonka siirsin takaisin vanhalle paikalle. Kun sitten menin sisään uuden käyttäjän tunnuksilla alt-pohjassa, niin valitsin haettavaksi kansioksi sinne sen toisen käyttäjän Julkiset-kansioon siirretyn iPhoto Library -kansion.
Tämän jälkeen kun ensimmäisen kerran yritin iPhotoa uuden käyttäjän alla auki, niin kone jäi jumittamaan "Ladataan kuvia" -vaiheeseen. Tämä toistui muutaman kerran. Tällä hetkellä tekee niin, että avattaessa tulee teksti "Avataan miniatyyrejä". Sen jälkeen vasemmalla puolella näkyvät kyllä kaikki oikeat albumit ja kansiot, mutta päänäytössä on kuvien paikalla vain harmaita katkoviivaisia kehyksiä.
Mikäköhän tässä nyt oikein mättää?
Tiedostojen jakaminen iPhotossa
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 99
- Liittynyt: 9.5.2007 klo 15.22
Tiedostojen jakaminen iPhotossa
Viesti Kirjoittaja Viljami »
-
- Viestit: 7416
- Liittynyt: 20.5.2005 klo 10.41
- Paikkakunta: Turku I
Viesti Kirjoittaja Maza »
Käsittääkseni tuota aliasta ei tarvitse tehdä. Riittää, kun kopioit koko iPhoto Libraryn sinne Jaettu-kansioon ja käynnistät kaikilla käyttäjillä iPhoton optio (alt) pohjassa ja etsit kyseisen kirjaston.
Meidän planeettaamme ei ole mikään symbolinen kohtu, me ollaan kaikki suuressa sinisessä limousinessa (Jarkko Laine)
-
- Viestit: 897
- Liittynyt: 5.1.2005 klo 10.16
Viesti Kirjoittaja Nemesis »
Tuossa on ongelmana se, että jos eri käyttäjät lisäävät kuvia sinne kirjastoon, niin niiden kuvien oikeudet ovat erilaiset kuin niiden muiden kuvien oikeudet. Itse olen käyttänyt ACL:iä, ja homma on toiminut hienosti. Ohjeet täälläMaza kirjoitti:Käsittääkseni tuota aliasta ei tarvitse tehdä. Riittää, kun kopioit koko iPhoto Libraryn sinne Jaettu-kansioon ja käynnistät kaikilla käyttäjillä iPhoton optio (alt) pohjassa ja etsit kyseisen kirjaston.
-
- Viestit: 99
- Liittynyt: 9.5.2007 klo 15.22
Viesti Kirjoittaja Viljami »
Löysinkin ratkaisun ihan itsekseni: kun katsoin iPhoto Libarary -kansion tietoja, niin kohta "käytä sisältyviin kohteisiin" oli harmaana. Eli kun aktivoin sen, niin alkoi pelittämään. Olisihan tuo pitänyt toki aikaisemmin hokata.
Tuo ACL-vaihtoehto kuulostaa myös hyvältä, mutta mistä tuollaisen ominaisuuden koneeltani oikein löydän?
Tuo ACL-vaihtoehto kuulostaa myös hyvältä, mutta mistä tuollaisen ominaisuuden koneeltani oikein löydän?
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit