jonesb kirjoitti:
Tähän kuitenkin puuttumatta hengähdän, että softasta on tullut yhteiskunnallemme elintärkeä instrumentti. Ilman hyviä työkaluja emme pääse juuri mihinkään. Jos softa on kallista on rikkaammilla paremmat mahdollisuudet oppia sen käyttö. Jos se auttaa parempiin opiskelu- ja työpaikkoihin pääsyä se myös lisää ihmisten eriarvoisuutta.
Ok, hyväksyn ajatuksen siitä että softien hallitseminen helpottaa työelämään sijoittumista.
Aikaisemmin tieto ja opetus katsottiin eriarvoistavaksi. Tuli peruskoulut ja opintolainat, joiden avulla myös köyhien perheiden lapset pystyivät halutessaan opiskelemaan yliopistotutkintoja.
Maassamme on tarjolla varsin runsas ja monipuolinen koulutustarjonta, johon voi hakeutua ja hankkia vaikka tarpeellisena koettavan softaosaamisen (en nyt tartu siihen, että oleellisempaa on hallita ammattialueen sisältö). Oppilaitokset ovat yksi merkittävä lähde myös softaosaamisen hankkimiseen.
On olemassa myös erilaisia tahoja, jotka kouluttavat tietokoneohjelmien harrastuskäyttöön. Kuvittelen, että nuorille on tarjolla nuorisotalojen ym. kautta mahdollisuus perehtyä erilaisiin ohjelmiin.
Warettamiskeskustelussa lähdetään yleensä siitä, että kotona on tietokone, ja kaikki mahdollinen softa on saatava pyörimään siinä koneessa. Kun kaikki raha on laitettu hardikseen, niin mitä jää vaihtoehdoksi softahankinnoille.