Ihme ettei tätä ole vielä täällä ollut.
http://blogs.business2.com/apple/2007/0 ... ss-ac.html
Juttu löytyy monesta muustakin paikasta. Eli tyyppi nimeltä Jose Trujillo valittaa, että Apple ei informoinut kuluttajia tarpeeksi ajoissa siitä, että iPhonen akkua ei voi vaihtaa. Hänen mielestään paketissa olisi pitänyt lukea se. Apple ilmoitti asian samana päivänä kun iPhone tuli myyntiin. Lakijuttua ei tee uskottavammaksi se, että siinä esiintyy selkeä virhe, että 300 latauksen jälkeen iPhonen akku on pakko vaihtaa. iPhonen akku, 400 täyden latauksen jälkeen iPhonen akun kapasiteetti on 80 % prosenttia alkuperäisestä.
Class Action Lawsuit Applea vastaan
Perusasioita jokaiselle Applen tuotteiden käyttäjälle, muun muassa iCloud ja muut pilvipalvelut
10 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 2634
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 12.50
- Paikkakunta: Helsinki
Class Action Lawsuit Applea vastaan
Viesti Kirjoittaja Macpoika »
"meidän nuorisoliigalainen Macpoika, taituri monessa Mac-meiningissä!" — amanita
Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
-
- Viestit: 1412
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 23.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Class Action Lawsuit Applea vastaan
Viesti Kirjoittaja Sälli »
No toisaalta annoit jo tossa omassa viestissäsi aika hyvät perustelut sille, miksi tätä asiaa on turha vatvoa...Macpoika kirjoitti:Ihme ettei tätä ole vielä täällä ollut.
-
- Viestit: 1275
- Liittynyt: 13.8.2005 klo 2.11
Re: Class Action Lawsuit Applea vastaan
Viesti Kirjoittaja Macchiavelle »
Joo, näitä syyteitä nostetaan tai yritetään nostaa harvasen päivä tuolla rapakon toisella puolella. Helppo on nostaa syyte, mutta vaikeampi juttu on oikeudessa voittaa.Sälli kirjoitti:No toisaalta annoit jo tossa omassa viestissäsi aika hyvät perustelut sille, miksi tätä asiaa on turha vatvoa...Macpoika kirjoitti:Ihme ettei tätä ole vielä täällä ollut.
"Medias in res"
-
- Viestit: 657
- Liittynyt: 23.8.2004 klo 14.13
Re: Class Action Lawsuit Applea vastaan
Viesti Kirjoittaja CaptainNapalm »
Jep. USA:n oikeujärjestelmä on valitettavan kehittymätön ja paikallisten mukaan menossa huonompaa suuntaa. Koko ajan yleistyy sellaiset "katsoit mua jotenkin kummasti eilen, joten haastan sut oikeuteen"-jutut. Näitä nostetaan siinä toivossa, ettei haastettu tee mitään. Jos ei palkkaa lakimiestä ja lähde mukaan oikeuskäsittelyyn, on automaattisesti syyllinen ja voi joutua maksamaan isojakin korvauksia.Macchiavelle kirjoitti:Joo, näitä syyteitä nostetaan tai yritetään nostaa harvasen päivä tuolla rapakon toisella puolella. Helppo on nostaa syyte, mutta vaikeampi juttu on oikeudessa voittaa.Sälli kirjoitti:No toisaalta annoit jo tossa omassa viestissäsi aika hyvät perustelut sille, miksi tätä asiaa on turha vatvoa...Macpoika kirjoitti:Ihme ettei tätä ole vielä täällä ollut.
-
- Viestit: 351
- Liittynyt: 11.7.2007 klo 22.38
- Paikkakunta: Tapiola
Re: Class Action Lawsuit Applea vastaan
Viesti Kirjoittaja Nappa »
En kutsuisi huonoksi systeemiksi, oikeuteen haastaminen ja jutun voittaminen on täysin irrallaan toisista.CaptainNapalm kirjoitti:Jep. USA:n oikeujärjestelmä on valitettavan kehittymätön ja paikallisten mukaan menossa huonompaa suuntaa. Koko ajan yleistyy sellaiset "katsoit mua jotenkin kummasti eilen, joten haastan sut oikeuteen"-jutut. Näitä nostetaan siinä toivossa, ettei haastettu tee mitäänMacchiavelle kirjoitti:Joo, näitä syyteitä nostetaan tai yritetään nostaa harvasen päivä tuolla rapakon toisella puolella. Helppo on nostaa syyte, mutta vaikeampi juttu on oikeudessa voittaa.Sälli kirjoitti:No toisaalta annoit jo tossa omassa viestissäsi aika hyvät perustelut sille, miksi tätä asiaa on turha vatvoa...Macpoika kirjoitti:Ihme ettei tätä ole vielä täällä ollut.
Ihan hyvä vaan että saa minkä tahansa viedä oikeuteen, kunhan rangaistukai ei ala tulemaan mielipuolisesti
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Mitäh?!Jos ei palkkaa lakimiestä ja lähde mukaan oikeuskäsittelyyn, on automaattisesti syyllinen ja voi joutua maksamaan isojakin korvauksia.

A. Oikeuskäsittelystä ei voi luistaa (paitsi sopimalla oikeuden ulkopuolella)
B. Oikeudessa on pakko olla asianajaja edustajana
C. Jos ei ole varaa lakimieheen niin sinulle nimitetään joku
D. Kukaan ei ole "automaattisesti syyllinen". Syytön kunnes toisin todistetaan ju nou.
MacBook Pro 15,4" | 2,2Ghz C2D | 4Gt | GeForce 8600m GT | 120 Gt
iMac 27" | 2,96 Ghz quadcore i7 | 4gt 1333 Mhz | ATI Radeon HD 5750 1gb | 2 Tt + 1,5 Tt
iMac 27" | 2,96 Ghz quadcore i7 | 4gt 1333 Mhz | ATI Radeon HD 5750 1gb | 2 Tt + 1,5 Tt
-
- Viestit: 657
- Liittynyt: 23.8.2004 klo 14.13
Re: Class Action Lawsuit Applea vastaan
Viesti Kirjoittaja CaptainNapalm »
Sä et nyt ymmärtänyt pointtia ollenkaan. Homma menee niin, että ko. maan systeemi mahdollistaa oikeusjutuilla keinottelun, mitä harjoitetaankin varsin laajasti ja keinottelu yleistyy koko ajan. Keinottelulla tarkoitan juuri tällaisia täysin toivottomia haasteita, joita nostetaan siinä toivossa, ettei haastettu ota juttua tosissaan, jolloin hän vääjäämättä häviää juttunsa, koska ei vaivaudu puolustamaan itseään. Toinen, ehkä vielä yleisempi tapa ansaita keinottelulla on sopia juttu haasteen jälkeen oikeuden ulkopuolella, koska haastettu maksaa mielellään "suojelurahaa" siitä, että kallis oikeusprosessi keskeytetään heti alkuunsa. Juttu kuin juttu maksaa helposti satoja tuhansia, jopa toista miljoonaa, jos se viedään loppuun. Siinä ei paljon lohduta, että oli oikeassa. Ja korjataan vielä se yleinen harjaluulo, että hävinnyt osapuoli maksaa voittaneet kulut. Näin ei ole mitenkään kategorisesti. Riitaasioissa on hyvin yleistä, että kukin joituu maksamaan omat kulunsa.Nappa kirjoitti:En kutsuisi huonoksi systeemiksi, oikeuteen haastaminen ja jutun voittaminen on täysin irrallaan toisista.CaptainNapalm kirjoitti:Jep. USA:n oikeujärjestelmä on valitettavan kehittymätön ja paikallisten mukaan menossa huonompaa suuntaa. Koko ajan yleistyy sellaiset "katsoit mua jotenkin kummasti eilen, joten haastan sut oikeuteen"-jutut. Näitä nostetaan siinä toivossa, ettei haastettu tee mitäänMacchiavelle kirjoitti:Joo, näitä syyteitä nostetaan tai yritetään nostaa harvasen päivä tuolla rapakon toisella puolella. Helppo on nostaa syyte, mutta vaikeampi juttu on oikeudessa voittaa.Sälli kirjoitti: No toisaalta annoit jo tossa omassa viestissäsi aika hyvät perustelut sille, miksi tätä asiaa on turha vatvoa...
Ihan hyvä vaan että saa minkä tahansa viedä oikeuteen, kunhan rangaistukai ei ala tulemaan mielipuolisesti
Mitäh?!Jos ei palkkaa lakimiestä ja lähde mukaan oikeuskäsittelyyn, on automaattisesti syyllinen ja voi joutua maksamaan isojakin korvauksia.
A. Oikeuskäsittelystä ei voi luistaa (paitsi sopimalla oikeuden ulkopuolella)
B. Oikeudessa on pakko olla asianajaja edustajana
C. Jos ei ole varaa lakimieheen niin sinulle nimitetään joku
D. Kukaan ei ole "automaattisesti syyllinen". Syytön kunnes toisin todistetaan ju nou.
-
- Viestit: 2045
- Liittynyt: 2.11.2006 klo 10.55
Viesti Kirjoittaja L_A_G »
Heh, tästä peleilystä tulee mieleen kuinka Creative onnistui patentoimaan Applen iPodeissa käyttämän tiltwheel ohjauksen ja veti sitten Applen oikeuteen patenttirikkomuksesta. Syynä tähän on varmaan se että Apple söi Creativen markkinaosuksia liian tehokaasti ja Creative epätoivoissaan turvautui keppaskonsteihin. AFAIK syyte kaatui lopulta oikeudessa ja tuli samalla kalliiksi Creativelle.
Macbook Pro (mid 2011) 15" - 2,0 GHz Core i7 - 4Gt - 500Gt (7200RPM) - Radeon HD 6490M
MacBook Pro (mid 2007) 15" - 2,2 GHz Core 2 Duo - 4 Gt - 320 Gt (7200 RPM) - GeForce 8600 GT
Nokia N9 16Gt
Nikon D3100
iPod Touch 16Gt
MacBook Pro (mid 2007) 15" - 2,2 GHz Core 2 Duo - 4 Gt - 320 Gt (7200 RPM) - GeForce 8600 GT
Nokia N9 16Gt
Nikon D3100
iPod Touch 16Gt
-
- Viestit: 2463
- Liittynyt: 16.2.2005 klo 17.42
Viesti Kirjoittaja joonahe »
Creative tienasi 100 000 000 $.L_A_G kirjoitti:AFAIK syyte kaatui lopulta oikeudessa ja tuli samalla kalliiksi Creativelle.
http://news.com.com/Apple+settles+with+ ... 08901.html
-
- Viestit: 2634
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 12.50
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Macpoika »
Patentoiko se sen sen jälkeen kun Apple oli ottanut sen käyttöön? Voiko oikeasti tehdä niin, että jos jollakin on tuotteessaan jokin asia, niin toinen voi patentoida sen ja haastaa oikeuteen?L_A_G kirjoitti:Heh, tästä peleilystä tulee mieleen kuinka Creative onnistui patentoimaan Applen iPodeissa käyttämän tiltwheel ohjauksen ja veti sitten Applen oikeuteen patenttirikkomuksesta. Syynä tähän on varmaan se että Apple söi Creativen markkinaosuksia liian tehokaasti ja Creative epätoivoissaan turvautui keppaskonsteihin. AFAIK syyte kaatui lopulta oikeudessa ja tuli samalla kalliiksi Creativelle.
"meidän nuorisoliigalainen Macpoika, taituri monessa Mac-meiningissä!" — amanita
Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
Unibody MacBook 2.4GHz C2D | Mac OS X Snow Leopard
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
10 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit