MOI!
Olen muutama vko sitten siirtynyt PC:stä Maciin... ymmärtäkkee!
Miten DVD+RW tyhjätään? Eilen kopioin varmuuskopiokansion DVD:lle. Kun nyt yritän käsitellä sitä, saan ilmoituksen, että oikeuteni kohteen käyttöön puuttuvat... Miten tästä eteenpäin??
DVD:n tyhjentäminen
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
11 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 381
- Liittynyt: 28.8.2006 klo 22.11
- Paikkakunta: Vantaa
DVD:n tyhjentäminen
Viesti Kirjoittaja puakki »
-
- Viestit: 1291
- Liittynyt: 2.7.2005 klo 3.02
- Paikkakunta: San Diego, CA
-
- Viestit: 2952
- Liittynyt: 4.3.2004 klo 19.46
Re: DVD:n tyhjentäminen
Viesti Kirjoittaja wanders »
Levytyökalulla voit tyhjentää levyn ja sitten saat sen taas täytettyä.puakki kirjoitti: Miten DVD+RW tyhjätään? Eilen kopioin varmuuskopiokansion DVD:lle. Kun nyt yritän käsitellä sitä, saan ilmoituksen, että oikeuteni kohteen käyttöön puuttuvat... Miten tästä eteenpäin??
---
-
- Viestit: 381
- Liittynyt: 28.8.2006 klo 22.11
- Paikkakunta: Vantaa
-
- Viestit: 1291
- Liittynyt: 2.7.2005 klo 3.02
- Paikkakunta: San Diego, CA
-
- Viestit: 4
- Liittynyt: 6.8.2007 klo 14.01
-
- Viestit: 4445
- Liittynyt: 6.10.2004 klo 22.42
Viesti Kirjoittaja Fixx »
Eikös CD-RW toimi niinkuin mikä hyvänsä tallennusvolume?
Klikkaa levy auki, paina komentonäppäin pohjaan ja sitten A, sitten backspace, sitten klikkaa roskakoria, paina enter. Vapauta komentonäppäin. (Enterin painamiseen eli tyhjennyskomennon kuittaamiseen toki ei tarvii komentonäppäintä enää). Vie noin kaksi sekuntia.
Eli suomeksi: avaa levy, valitse kaikki, siirrä roskakoriin, tyhjennä roskakori. Voila.
Klikkaa levy auki, paina komentonäppäin pohjaan ja sitten A, sitten backspace, sitten klikkaa roskakoria, paina enter. Vapauta komentonäppäin. (Enterin painamiseen eli tyhjennyskomennon kuittaamiseen toki ei tarvii komentonäppäintä enää). Vie noin kaksi sekuntia.
Eli suomeksi: avaa levy, valitse kaikki, siirrä roskakoriin, tyhjennä roskakori. Voila.
-
- Viestit: 4
- Liittynyt: 6.8.2007 klo 14.01
-
- Viestit: 398
- Liittynyt: 3.5.2004 klo 12.22
-
- Viestit: 4
- Liittynyt: 6.8.2007 klo 14.01
Viesti Kirjoittaja amrs »
En oikein usko, en ole ainakaan koskaan kuullut että yksittäisen session voisi poistaa jos sitä meinasit?roskaposti kirjoitti:Multisessio levyltä ehkä voisi poistaakin yksitellen tiedostoja?
Tiedosto-orientoituneisiin operaatioihin levyllä pitäisi olla joku sopiva tiedostojärjestelmä, kuten UDF. Mutta Tiikerissä ei tietääkseni ole tuolle kauheasti tukea, ainakaan Tigerin disk utility ei suostu CD-RW:tä formatoimaan. Itse asiassa yksi aiheeseen liittyvä "ehdotus" minkä löysin Googlella oli bootata OS9 ja formatoida siellä HFS:ksi... Aika työlästä eikä tuollainen levy varmasti toimisi mun DVD-soittimessa sen paremmin kuin autopopittimessakaan... UDF-levyt toimivat ainakin joissain DVD-soittimissa.
No, netistä löytyi QuickErase (http://www.vanwilligen.nl/mac/) joka tuo erase-nappulan finderiin. Komentoriviltä toimii komento drutil erase quick. Tuon komennon varmaan saisi Applesscriptillä GUIhinkin käsille, mutta kyllä tuo QuickErase riittää nyt tähän hätään. Vaikka kyllä sekin jaksaa kysellä varmistuksia.
-
- Viestit: 398
- Liittynyt: 3.5.2004 klo 12.22
Viesti Kirjoittaja roskaposti »
Itse asiassa en ole koskaan perehtynyt siihen mitä multisessioformaatti mahdollistaa. Eipä ole ollut tarvetta. Ajattelin, että multisessiolevylle olis mahdollista aloittaa uusi sessio, joka tavallaan mitätöisi vanhemmista sessioista tiettyjä osia (tiedostoja). Mutta ei taida olla mahdollista(?)amrs kirjoitti:En oikein usko, en ole ainakaan koskaan kuullut että yksittäisen session voisi poistaa jos sitä meinasit?roskaposti kirjoitti:Multisessio levyltä ehkä voisi poistaakin yksitellen tiedostoja?
11 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit