Intel Maciin viivakoodisofta?
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
-
- Viestit: 111
- Liittynyt: 30.9.2005 klo 20.59
- Paikkakunta: Jyväskylä
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Niin, ajattelin vain ettei tarvitse fonttia painoon lähettää. Mutta miten tuolla systeemillä tulee sitten se tarkistusnumero koodiin? Asiakas antaa yleensä siis isbn:n josta softalla tehdään ean, sehän laittaa siihen jonkun nron loppuun?Juhani L kirjoitti:Uskallanpa väittää, että pelittää. Ei tarvitse konvertoida grafiikaksi, ellet siirrä viivakoodia johonkin muuhun ohjelmaan.
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 7768
- Liittynyt: 25.2.2004 klo 12.38
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Juhani L »
Se tarkistusnumero, 13. numero, on usein valmiiksi laskettu, koska se tuotetaan jo vähittäiskaupan tai painotuotteita hallinnoivissa järjestelmissä. Jos ei ole, viisaskaan OpenType-fontti ei sitä laske, koska sen laskenta ylittää OpenType-fonttien kyvyt. Silloin sen voi tuottaa Excel- tai OpenOffice-dokkarilla.eskofot kirjoitti:Niin, ajattelin vain ettei tarvitse fonttia painoon lähettää. Mutta miten tuolla systeemillä tulee sitten se tarkistusnumero koodiin? Asiakas antaa yleensä siis isbn:n josta softalla tehdään ean, sehän laittaa siihen jonkun nron loppuun?
-
- Viestit: 159
- Liittynyt: 9.7.2005 klo 12.14
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Viesti Kirjoittaja eskofot »
No kyllä mun asiakkaat usein kysyy pikemminkin että mistä saa ISBN-numeron. Kertaakaan en ole saanut tarkistusnumeroa valmiina. On tää vaikeeta. Haluasin sellaisen softan joka tekee tuon suoraan InDyssä. Sellainen plugi itseasiassa onkin markkinoilla, mutta hinta on suolainen.Juhani L kirjoitti: Se tarkistusnumero, 13. numero, on usein valmiiksi laskettu, koska se tuotetaan jo vähittäiskaupan tai painotuotteita hallinnoivissa järjestelmissä. Jos ei ole, viisaskaan OpenType-fontti ei sitä laske, koska sen laskenta ylittää OpenType-fonttien kyvyt. Silloin sen voi tuottaa Excel- tai OpenOffice-dokkarilla.
Tässä olisi markkinarakoa viksulle etelähämäläiselle yritykselle, nyt kun BarCodeProkin on kuollut.
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 20.46
- Paikkakunta: HKI
-
- Viestit: 9
- Liittynyt: 20.8.2007 klo 20.46
Viivakoodi
Viesti Kirjoittaja Paulir »
http://www.idexpress.fi meiltä löytyy yleisimmät viivakoodifontit.
-
- Viestit: 434
- Liittynyt: 23.2.2004 klo 13.16
Barcode Generator
Viesti Kirjoittaja muumio »
Barcode Generator -nimisiä softia on kaksi. Toinen (Nakedsoft) on ainakin pariin otteeseen testeissäni tehnyt koodin väärin. Toinen (Wolf Softwaren) vaikuttaa paremmalta, mutta sen kehitys on lopetettu. Netistä löytyy enää mirrori täältä. Linkin alta saa ilmaiseksi sekä softat että viivakoodifontteja, kaikki ovat nyt public domainia. Lisenssiavaimet löytyvät saman linkin alta.susie kirjoitti:Barcode Generatorista sen verran, että unohtakaa se. Kustantamossa testasivat lukijalla, ei toiminut. Plääh.
Itse käytän BarcodeMakeria joka ei ole ilmainen, mutta ihan kätevä, jos käyttää InDesignia.
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit