Viat ovat aina ikäviä, ja tässä on kyllä ollut harvinaisen huono tuuri. Suurimmalla osalla meistä on pelkästään hyvää kokemusta Apple Storesta.
Itse sain eräältä toiselta yritykseltä sekä viallisia kovalevyjä että huonoa asiakaspalvelua.
Asensin käyttiksen ja ohjelmat, konffasin ja ehdin n. viikon käyttää, sitten kone alkoi kaatua kiihtyvällä vauhdilla. Vein huoltoon. Firmalla meni monta viikkoa laittaa uusi levy sisään, eivätkä edes testanneet toimiiko se. Sama toistui, parin päivän softa-asennukset ja viritykset taas hukkaan. Testasin vielä yhtä samanmerkkistä lyhyesti (sillä kertaa jo toki aktiivisesti etsien vikaa ennenkuin näkisin turhaa vaivaa koneen säätämiseen). Joka välissä vielä ajanhukkaa ja luentopoissaoloja että ehtisi käymään siihen aikaan huitsin nevadassa sijainneen firman huollossa.
Levy oli IBM Deskstar 75GXP, sittemmin yleisesti tunnettu nimellä "Deathstar".
Firma oli Verkkokauppa. En tehnyt heidän kanssaan kauppoja kolmeen vuoteen tuon episodin jälkeen. Ensimmäisen levyn jälkeen olisi nimittäin kyllä jo pitänyt ymmärtää tarkistaa seuraavat ennen luovutusta, tai ihan suoraan vaihtaa korvike johonkin toiseen merkkiin/malliin, kun massiivinen prosenttiosuus noista oli viallisia. Suomen suurin komponenttimyyjä oli pakostakin siitä perillä ensimmäisenä. Ei sillä, siitä tuli nopeasti myös julkista tietoa. Muistan jonkun alan lehdenkin uutisoineen koko levymallin olevan broileri ennen kuin minulla oli toimiva (erimallinen) levy kädessä.
Tuohon keikkaan verrattuna threadin aloittajalla ei ilmeisesti mennyt vielä kuitenkaan ihan hirveästi omaa aikaa hukkaan tähän näyttöpaneeli-episodiin.
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)