Sturmmann kirjoitti:
1.) Testauksen työmäärä. Jos sama softa pitää testata 10.1.x:llä, 10.2.x:llä, 10.3.x:llä, 10.4.x:llä ja 10.5.x:llä, niin työmäärä on moninkertainen siihen verrattuna, että testataan ainoastaan 10.5.x:llä.
teroyk kirjoitti:
Jos tekee hyvin esim. 10.2:lle, niin mikä estää sen toimimasta 10.5:ssa?
Ei Linuxin puolella tämmöisiä ongelmia ole.
Luultavasti toimii, mutta se on silti pakko testata, jos haluaa olla varma asiasta.
Linuxin puolella on ihan samat ongelmat. Jos ohjelma on käännetty vanhaa glibc:tä vasten, niin se ei välttämättä toimi uuden glibc:n kanssa oikein. Sama juttu yleensäkin kirjastojen kanssa, jos on tapahtunut merkittäviä muutoksia.
Sturmmann kirjoitti:
2.) Toteutuksen työmäärä. Jos ominaisuus y toteutetaan versiossa 10.5.x, niin sitä ei ole välttämättä helppoa tai edes mahdollista toteuttaa aiemmassa versiossa. Jos y pitää toteuttaa kahdella eri tavalla riippuen käyttiksen versiosta, niin se on aina ylimääräistä työtä.
teroyk kirjoitti:
Tuskimpa 10.3:ssa enää niin pahoja puutteita on ollut, etteikö kaikki olisi mahdollista, tietenkin työmäärä lisääntyy, jos koodari on huono eikä tee muuta, kuin käyttää valmiita kirjastoja, joita sattuu tulemaan vain uusimman Xcoden kanssa. Eli oikeasti koodari ei siis koodaa tällöin.
Yksittäinen koodari voi olla laiska, ahkera, pätevä tai käsi, mutta koodari ei päätä, että tukeeko esim. iWork 08 Pantteria vai ei. Ohjelmistoteollisuus ei ole kuitenkaan hyväntekeväisyyttä, joten työmäärät (lue: kustannukset) merkitsee paljon.
Asiasta toiseen. 10.5:n mukana tulee ohjelmoijan kannalta merkittävä uudistus. Objective-C 2.0 tukee automaattista garbage collectionia. Tämä on sen verran merkittävät parannus, että uusissa projekteissa ei ole järkeä tukea muuta kuin 10.5:sta ja uudempia. Jos Leopardin osuus mäkeissä on tarpeeksi suuri projektin valmistuessa, niin ei ole kustannustehokasta tukea vanhoja versioita.
Sturmmann kirjoitti:
3.) Jos softa tehdään esim. version 10.3.x ehdoilla, niin samalla jää hyödyntämättä 10.4.x:n ja 10.5.x:n uudet ominaisuudet. Esim. 10.4.x:n Spotlight.
teroyk kirjoitti:
Ainut vain, että kyseinen softa (lynx), johon liittyen kysymykseni esitin, tuskin käytää mitään Posix-Unix-standardin ulkopuolista koodia, joten periaatteessa pitäisi toimi vaikka 10.0.0:ssa, mikäli siinä oli Pääte-softa ja verkkoyhteys
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Puhuin yleisellä tasolla, mutta point taken.