Eikös tuo aikamääre ole joka päivä, kun ei erikseen sanota lauantaita tai sunnuntaita? Muistan saaneeni sakot vastaavassa paikassa sunnuntaina...
Se pistää muistamaan...
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Viesti Kirjoittaja Mac Classic »
Liikenneympyrässä saa ajaa maksimissaan 30 minuuttia. Ympyrä sallittu vain inva-tunnuksen hankkineille ja vain lauantaisin 8-13. Ympyrässä voi olla ajoittain sumua.mikastus kirjoitti:Kyl kyl.Mac Classic kirjoitti:http://alk.tiehallinto.fi/www2/liikenne ... kilvet.htm
On näitä hyvä aina joskus kerrata...
Ja tämähän siis tarkoittaa, että "aja inva ympyrää 30 min lauantaisin kello 8-13, jos on sumua.
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Niiin murisee, koska kielitoimistolla ei ole mitään asiaa mennä määräilemään standardisoidun yksikön kirjoitusasua. Kyseessä on fysiikan suure, ei suomenkielinen sana, ellei sitä kirjoiteta "kilometriä tunnissa". Ärsyttää koko kielitoimiston olemassaolo, kun ei siellä tunnu olevan järki mukana touhussa lainkaan...amanita kirjoitti:On siellä kielisetiäkin!
Kielitoimisto on joka tapauksessa kielenhuollon auktoriteetti Suomessa. Ketjun "vauhtiasian" yhteydessä ilmennyt väite käyttämäni nopeuden lyhenteen virheellisyydestä tuli kumotuksi ! Soikkokaan ei torju tuota mainittua lyhennettä km/t !:x
Edit: mää kuulen kun Kilposen Kalle murisee.......
Viesti Kirjoittaja mikastus »
"Jos vielä puolen tunnin jälkeenkin ajelet ympyrää tässä liikenneympyrässä, niin pyöritän sut lauantaina niin että ajoittain sumenee ja olet invalidi."Mac Classic kirjoitti:Liikenneympyrässä saa ajaa maksimissaan 30 minuuttia. Ympyrä sallittu vain inva-tunnuksen hankkineille ja vain lauantaisin 8-13. Ympyrässä voi olla ajoittain sumua.
Viesti Kirjoittaja Maza »
Eli ympäri käydään ja yhteen tullaan.mikastus kirjoitti:"Jos vielä puolen tunnin jälkeenkin ajelet ympyrää tässä liikenneympyrässä, niin pyöritän sut lauantaina niin että ajoittain sumenee ja olet invalidi."Mac Classic kirjoitti:Liikenneympyrässä saa ajaa maksimissaan 30 minuuttia. Ympyrä sallittu vain inva-tunnuksen hankkineille ja vain lauantaisin 8-13. Ympyrässä voi olla ajoittain sumua.
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Viesti Kirjoittaja amanita »
Vois olla hyvä iskurepliikki, ainakin minä tuon noteeraisin.mikastus kirjoitti:
"Jos vielä puolen tunnin jälkeenkin ajelet ympyrää tässä liikenneympyrässä, niin pyöritän sut lauantaina niin että ajoittain sumenee ja olet invalidi."
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Huh. Taidat olla normaalia vaativampi tapaus?amanita kirjoitti:Vois olla hyvä iskurepliikki, ainakin minä tuon noteeraisin.mikastus kirjoitti:
"Jos vielä puolen tunnin jälkeenkin ajelet ympyrää tässä liikenneympyrässä, niin pyöritän sut lauantaina niin että ajoittain sumenee ja olet invalidi."![]()
Viesti Kirjoittaja MVi »
Ei voi olla totta...mikastus kirjoitti:Voit valita vain kahdesta huonosta vaihtoehdosta.
![]()
Viesti Kirjoittaja amanita »
Mutta arvon kollega!!!!MVi kirjoitti:Ei voi olla totta...mikastus kirjoitti:Voit valita vain kahdesta huonosta vaihtoehdosta.
![]()
![]()
![]()
Hooo...!
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Niin siis kyseessähän on ihan täysin fiktiivinen tarina. Kaikki viittaukset tosielämän henkilöihin, paikkoihin ja tapahtumiin ovat sattumanvaraisia, eivät suinkaan tarkoituksellisia.amanita kirjoitti:Mutta arvon kollega!!!!MVi kirjoitti:Ei voi olla totta...mikastus kirjoitti:Voit valita vain kahdesta huonosta vaihtoehdosta.
![]()
![]()
![]()
Hooo...!
Pyrin tässä vaivihkaa muistuttamaan eräiden kollegoittesi asuinpaikasta ja olemaan heepnaadilla lyöty moisesta pilkan määrästä!!! Että nyt Turku olisi samassa liikennemerkissä Tampereen kanssa ja vieläpä tuollaisella adjektiivilla varustetussa esimerkissä!
Voi tätä rienauksen määrää!
Viesti Kirjoittaja amanita »
Käsitykseni mukaan mikastus työkseen kuvittelee sisälmyksiä seinille, onneksi ei sisällystä kansiin.mikastus kirjoitti:Niin siis kyseessähän on ihan täysin fiktiivinen tarina. Kaikki viittaukset tosielämän henkilöihin, paikkoihin ja tapahtumiin ovat sattumanvaraisia, eivät suinkaan tarkoituksellisia.
Mutta toisaalta, juttu perustuu tositapahtumiin.Eli määreet ovat siis kuten suurimmassa osassa amerikkalaisia elokuvia.
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Tätä ei ihan jokanen tajuu...mikastus kirjoitti: Toisaalta ehkä sinäkin joskus voit löytää elämän tarkoituksen
Viesti Kirjoittaja amanita »
Eivätkös kaikki Macistit ole?mikastus kirjoitti:Huh. Taidat olla normaalia vaativampi tapaus?amanita kirjoitti:Vois olla hyvä iskurepliikki, ainakin minä tuon noteeraisin.mikastus kirjoitti:
"Jos vielä puolen tunnin jälkeenkin ajelet ympyrää tässä liikenneympyrässä, niin pyöritän sut lauantaina niin että ajoittain sumenee ja olet invalidi."![]()
Viesti Kirjoittaja amanita »
Bingo Jama!!!Jamac kirjoitti:Repe Ruutikallo kirjoitti:(Miksi me tosifiksut ikinä laskeuduimme puusta? Olisimmepa pysyneet siellä, muita ylempänä...)Tietenkin siksi että valmiit omenat tippuisivat syliimme!
Viesti Kirjoittaja Lare »
No, mikä oli tädin mielestä sitten tonnin lyhennys? Liikennemerkeissä, esim painorajoituksissa t on tonni. Tuskin akselipainon merkki kieltää kuskia parkkeramasta sillalla 16 tuntia....amanita kirjoitti: Kielitoimisto aukesi kello 9 ja sieltä kielitäti sanoi olevan täysin oikein ja itsestään selvää että Suomessa käytetään tuossa yhteydessä tunnin merkkinä t-kirjainta. Kansainvälisessä SI-systeemissä sitten taas km/h käytössä.
Viesti Kirjoittaja amanita »
Älä nyt Lare hermostu! Istu ja hengitä rauhassa!Lare kirjoitti:No, mikä oli tädin mielestä sitten tonnin lyhennys? Liikennemerkeissä, esim painorajoituksissa t on tonni. Tuskin akselipainon merkki kieltää kuskia parkkeramasta sillalla 16 tuntia....
Puhutaan kielikukkasista, nyt on tullut vastaan näköjään myös kielitoimiston kukkanen. Ja se virkailija voi olla melkoinen ruusu.![]()
Asfalttikoneesta tulee asfalttia kielitoimiston mukaan 100m/t, asfaltiia tulee normaalileveydellä 5m/t. Selkeää.
t. 0,15t mies, avoinna 24t, tai aukoo päätään 24t/vrk. Juon päätöksen kunniaksi 0,1t ajan teetä, sitä kuluu 0,00001t per kuppi.
Viesti Kirjoittaja Lare »
En hermostu, varsinkaan viestin välittäjään, mutta en ala vänkäämäänkään kielitoimistoon. Se on oikein logiikan riemuvoitto insinöörin mielestä, että aletaan käyttämään eri lyhennettä jos t tai h on jakajana, tai viivan päällä.amanita kirjoitti:Älä nyt Lare hermostu! Istu ja hengitä rauhassa!
Kyllä se t on tonninkin merkki, tossa asiayhteydessä ja SUOMESSA se km/t on kummiskin kilometriä tunnissa. Soitahan sinne ja ala vängätä!
Linkki:
kielitoimiston täti/setä
Auo suutas ja kulauta sinne jotain rauhoittavaa vaikka 1x tunnissa.
Viesti Kirjoittaja Lillan »
Onhan tämä vain ystävällistä. Usein kun unohtuu tuo pysäköintimerkkien sanoma jo siinä vaiheessa kun pysäköi, eipähän tarvitse palata taaksepäin asian tarkistamiseksi.
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Tästä näkökulmasta katsottuna idea ei ole ollenkaan huono.Lillan kirjoitti:Onhan tämä vain ystävällistä. Usein kun unohtuu tuo pysäköintimerkkien sanoma jo siinä vaiheessa kun pysäköi, eipähän tarvitse palata taaksepäin asian tarkistamiseksi.Mikael K. kirjoitti: Merkin laittaja ei ole tainnut olla aivan selvillä siitä mitä hän haluaa tarkoittaa. Välissä oleva lisäkilpi on aivan turha. Alimmainenhan osoittaa merkin vaikutuksen päättyvän.
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Lare on oikeessa. Yksi lyhenne, yksi asia. Toinen lyhenne, toinen asia. Siinä on ainoa kestävä logiikka. Tää on selvästi kielitoimiston humanistipopulisteille liian tekninen juttu nyt. Mitä vähemmän sekaannuksen mahdollisuuksia, sen vähemmän kuluu ihmisten kallista aikaa joutavuuksiin.amanita kirjoitti:Älä nyt Lare hermostu! Istu ja hengitä rauhassa!Lare kirjoitti:No, mikä oli tädin mielestä sitten tonnin lyhennys? Liikennemerkeissä, esim painorajoituksissa t on tonni. Tuskin akselipainon merkki kieltää kuskia parkkeramasta sillalla 16 tuntia....
Puhutaan kielikukkasista, nyt on tullut vastaan näköjään myös kielitoimiston kukkanen. Ja se virkailija voi olla melkoinen ruusu.![]()
Asfalttikoneesta tulee asfalttia kielitoimiston mukaan 100m/t, asfaltiia tulee normaalileveydellä 5m/t. Selkeää.
t. 0,15t mies, avoinna 24t, tai aukoo päätään 24t/vrk. Juon päätöksen kunniaksi 0,1t ajan teetä, sitä kuluu 0,00001t per kuppi.
Kyllä se t on tonninkin merkki, tossa asiayhteydessä ja SUOMESSA se km/t on kummiskin kilometriä tunnissa. Soitahan sinne ja ala vängätä!
Linkki:
kielitoimiston täti/setä