Thurrotin, sinänsä varsin positiivisessa, arviossa on paha lähtökohtainen ongelma: hän vertaa OS X:n Tiger -> Leopard -siirtymää Windowsin XP -> Vista -siirtymään. Oikea vertailukohta Applen puolelta olisi tietysti OS 9 -> OS X. Tai ehkä OS 8 -> OS 9.Lakki kirjoitti:Leopardin suurin heikkous on se, ettei tarjoa käyttäjälle
mitään etuja Vistaan nähden, eikä siis mitenkään muuta tilannetta
paremmaksi Tiikeristä.
Leopardin suurin ongelma
Mac OS X, Boot Camp ja virtualisointi
-
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: Leopardin suurin ongelma
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
Re: Leopardin suurin ongelma
Viesti Kirjoittaja Viizei »
Tämä kävi itsellänikin mielessä.matteus/2 kirjoitti:Thurrotin, sinänsä varsin positiivisessa, arviossa on paha lähtökohtainen ongelma: hän vertaa OS X:n Tiger -> Leopard -siirtymää Windowsin XP -> Vista -siirtymään. Oikea vertailukohta Applen puolelta olisi tietysti OS 9 -> OS X. Tai ehkä OS 8 -> OS 9.Lakki kirjoitti:Leopardin suurin heikkous on se, ettei tarjoa käyttäjälle
mitään etuja Vistaan nähden, eikä siis mitenkään muuta tilannetta
paremmaksi Tiikeristä.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 191
- Liittynyt: 4.6.2006 klo 20.39
Re: Leopardin suurin ongelma
Viesti Kirjoittaja samij »
Niin. Kun Apple otti kyllä ihan itse tuon Visvan kohteeksi Leopardin hypettämisessä joten sitten kai saa vähän sitä mitä tilaa.matteus/2 kirjoitti:Thurrotin, sinänsä varsin positiivisessa, arviossa on paha lähtökohtainen ongelma: hän vertaa OS X:n Tiger -> Leopard -siirtymää Windowsin XP -> Vista -siirtymään. Oikea vertailukohta Applen puolelta olisi tietysti OS 9 -> OS X. Tai ehkä OS 8 -> OS 9.Lakki kirjoitti:Leopardin suurin heikkous on se, ettei tarjoa käyttäjälle
mitään etuja Vistaan nähden, eikä siis mitenkään muuta tilannetta
paremmaksi Tiikeristä.
-
- Viestit: 742
- Liittynyt: 29.6.2007 klo 20.06
Re: Leopardin suurin ongelma
Viesti Kirjoittaja Lionel Mandrake »
XP julkaistiin samaan aikaan Puman kanssa, OS 9:n kanssa taas samaan aikaan markkinoilla pyöri 98 SE/ME/2000. XP:lle julkaistiin myös ne pari Service Packia, jotka toivat varsin reilusti Applen 10.X tyyppisiä päivityksiä, eivät toki yhtä reilusti. Joten aivan noin mustavalkoisesti ei tilkkutäkkiä voi esittää, suuntaan tai toiseen.matteus/2 kirjoitti:Thurrotin, sinänsä varsin positiivisessa, arviossa on paha lähtökohtainen ongelma: hän vertaa OS X:n Tiger -> Leopard -siirtymää Windowsin XP -> Vista -siirtymään. Oikea vertailukohta Applen puolelta olisi tietysti OS 9 -> OS X. Tai ehkä OS 8 -> OS 9.
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Leopardin suurin ongelma
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Don Reisinger on näköjään aivan toista mieltä.Lakki kirjoitti:P.T. toteaa, että Leopardin suurin heikkous on se, ettei tarjoa käyttäjälle
mitään etuja Vistaan nähden, eikä siis mitenkään muuta tilannetta paremmaksi Tiikeristä.
http://blogs.cnet.com/8301-13506_1-9806255-17.html
Microsoft Vista is nothing more than a public beta of an operating system that should have been held back until the major issues with the operating system were addressed.
Kyllähän tämä Leopardin käyttökokemus on jotain mihin kankea ja raskas Vista ei tule pääsemään ikinä. Huiman eron huomaa joka kerta kun buuttaa tuonne "pelipuolelle" ja etenkin nyt kun Leopardi on Tiikeriäkin sutjakamman tuntuinen.
Tietysti saattaisin tarkentaa tuota mielipidettäni Vistan eduksi, jos Mikkis maksaisi mulle tarpeeksi. Ollaanko Redmondissa kuulolla?
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
Rowan Atkinson on johtanut anglikaanista kirkkoa vuodesta 2002.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
Palaa sivulle “Käyttöjärjestelmät”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit