Kirjota googleen: 269 pounds in eurosEnnustaja kirjoitti:Ok lukitsematon puhelin 999e tai lukittu puhelin jonka saa aukastua lähikaupassa kympillä parilla (tai itse netin kautta saaduilla avuilla ilmaiseksi) 269puntaa.. .kummankohan ottaisin
PS. Oonkohan mä tullu sokeeks mut en löydä Currency Converterista GB puntaa.. siis Widgetistä... kyl se siel ennen on ollut... hmm.. vielä kerran yritän....--- ei se sieltä löydy... hmm.. onko tää nyt joku Leobugibugi...
Applen iPhone Eurooppaan huomenna?
-
- Viestit: 167
- Liittynyt: 15.7.2007 klo 17.28
Viesti Kirjoittaja Larkki »
-
- Viestit: 303
- Liittynyt: 5.5.2006 klo 13.52
-
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
-
- Viestit: 2351
- Liittynyt: 24.3.2004 klo 16.15
-
- Viestit: 82
- Liittynyt: 10.9.2007 klo 11.11
iPhonen "kokonaishinta"
Viesti Kirjoittaja macgreen »
Digitoday:ssä oli artikkeli tästä "kokonaishinnasta".http://www.digitoday.fi/bisnes/2007/10/ ... 0727114/66. Eli kuten on ollut tapa täällä vanhallamantereella, niin yksi taala = yksi euro:Ennustaja kirjoitti:Ok, lukitsematon ipuhelin 999e tai lukittu ipuhelin jonka saa aukastua lähikaupassa kympillä parilla (tai itse netin kautta saaduilla avuilla ilmaiseksi) 269puntaa.. .kummankohan ottaisin
PS. Oonkohan mä tullu sokeeks mut en löydä Currency Converterista GB puntaa.. siis Widgetistä... kyl se siel ennen on ollut... hmm.. vielä kerran yritän....--- ei se sieltä löydy... hmm.. onko tää nyt joku Leobugibugi...
IPhone USA:ssa 399$ = iPhone Saksassa 399€. Hinta kahdelle vuodelle USA:ssa n. 800$ -> veikkaus: lukitsematon iPhone Euroopassa tuolloin 800-900€?!?? 8)
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: iPhonen "kokonaishinta"
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Euroopassakin verotasot heittelee, joten ihan tommoista johtopäätöstä ei voi vetää. Jos se on jenkeissä 800 dollaria, niin suomessa se on 800 dollaria + 22% + vientilisä = loppuhinta.macgreen kirjoitti:Hinta kahdelle vuodelle USA:ssa n. 800$ -> veikkaus: lukitsematon iPhone Euroopassa tuolloin 800-900€?!?? 8)
-
- Viestit: 303
- Liittynyt: 5.5.2006 klo 13.52
Viesti Kirjoittaja Ennustaja »
Puhelimen saa Apple Storesta ostettua ilman sopimusta = 269puntaa = 385euroa ja se on sit lopullinen hinta mitä Apple tai kukaan muu puhelimesta saa
Mediassa olevat laskelmat perustuu siihen että otat Puhelimen sopimuksella eli pidät sen lukittuna jolloin hintaa tulee roimasti = 269puntaa + 35puntaa x18kk (sopimuksen kuukausmaksut)... mutta silloinkin pitää ottaa huomioon että kuukausmaksuun kuuluu roimasti puheaikaa, tekstiviestejä ja rajaton netin käyttö...
Itse olen ton 385euron kannalla... tosin vielä kysymysmerkkejä on et käykö nykyinen O2sen sopparini (SIM kortti) siis puhelimeen tollasenaan vaiko pitääkö iPhonessa olla se tietty O2sen liittymä.... muutenhan tuon varmasti saa auki kotikonstein varmasti hyvin pian. Vai saako jo ton uuden firmwaren unlocattua!?
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Syy on siinä, että Apple saa tuosta kuukausimaksusta mojovan siivun itselleen. Siitä on laskettu tuo 800 dollarin hinta. Se on hinta minkä Apple saa puhelimesta AppleStore + kuukausimaksut.
Ja mikäli luuri myytäisiin noin halvalla ilman lukkoa, niin arvaapa millainen pyhiinvaelluskohde Ranskasta (ja myöhemmin suomesta) tulisi? Siinä häviäisi sekä Apple, että kaikkien muiden maiden operaattorit, joten en usko siitäkään syystä.
-
- Viestit: 303
- Liittynyt: 5.5.2006 klo 13.52
Viesti Kirjoittaja Ennustaja »
Toki jos rahaa löytyy niin mikäs siinä.. ja onhan se kuitenkin helpompaa kuin näiden unlock-softien kanssa säätäminen.... mut mikäli ennusteet pitää paikansa niin puhelimen saa avattua lähikaupassa muutamalla roposella ja netistäkin luulis kohta löytyvän idioottivarma runthisapptoeopeniphone.app....jos ei jo löydy -- eli sitä odotellessa

-
- Viestit: 1761
- Liittynyt: 12.8.2004 klo 12.05
Viesti Kirjoittaja iPratt »
Takuuta on sitten turha odottaa, mutta puhelimen lukittumista jokaisen firmis päivityksen yhteydessä voi kyllä odottaa.Ennustaja kirjoitti:Ei tässä mee pieleen mitkään arviot (ylläolevat luvut on faktaa) kun yritän tässä vääntää rautalangasta että kun kerran se puhelimen saa NYT Apple Storesta kannettua ulos ilman sopimusta hintaan 269puntaa, niin kuka hullu nyt menee maksamaan n. 600euroa siitä että saa puhelimen valmiiks unlockattuna!??
Toki jos rahaa löytyy niin mikäs siinä.. ja onhan se kuitenkin helpompaa kuin näiden unlock-softien kanssa säätäminen.... mut mikäli ennusteet pitää paikansa niin puhelimen saa avattua lähikaupassa muutamalla roposella ja netistäkin luulis kohta löytyvän idioottivarma runthisapptoeopeniphone.app....jos ei jo löydy -- eli sitä odotellessa

-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Esim. minä hullu ja varmasti moni muukin.Ennustaja kirjoitti:Ei tässä mee pieleen mitkään arviot (ylläolevat luvut on faktaa) kun yritän tässä vääntää rautalangasta että kun kerran se puhelimen saa NYT Apple Storesta kannettua ulos ilman sopimusta hintaan 269puntaa, niin kuka hullu nyt menee maksamaan n. 600euroa siitä että saa puhelimen valmiiks unlockattuna!??
Kyllä aion iPhonen ostaa, mutta vasta kun sen saa Applen puolesta lukitsemattomana skandit sisältävällä näppiksellä. Hintaa saa olla se 600 e tai 800 e.
Kikkailkoot muut hackien kanssa ja tapelkoot aina joka päivityksen yhteydessä hommat uusiksi. Jos laskee siihen kuluvalle ajalle ja asioiden selvittelemiselle tuntipalkan, niin siinä ei enää montaa euroa jää välille.
-
- Viestit: 173
- Liittynyt: 27.5.2006 klo 13.00
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja jaapinen »
Samoilla linjoilla kyllä. Vaikka kuinka himottaisi, niin haluan käyttää omppu-puhelintani, kuten käytän kaikkia omppujani tähänkin mennessä, helposti ja vaivattomasti. Sehän on omenaraudan paras ominaisuus, että laitteen kanssa käytetty aika menee sen käyttämiseen, eikä säätämiseen.TheKraken kirjoitti: Kikkailkoot muut hackien kanssa ja tapelkoot aina joka päivityksen yhteydessä hommat uusiksi. Jos laskee siihen kuluvalle ajalle ja asioiden selvittelemiselle tuntipalkan, niin siinä ei enää montaa euroa jää välille.
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
-
- Viestit: 303
- Liittynyt: 5.5.2006 klo 13.52
Viesti Kirjoittaja Ennustaja »

Ja enpä tiedä sit tosta säätämisestäkään... tarkotushan olis laittaa se kerralla kuntoon - aukasta... tai sit tosiaan viedä se jollekkin joka tekee se sillä aikaa kun käyn paintilla... sit kun se puhelin on auki niin ei mulla ole ainakaan tarvetta päivittää kaiken maailman .0xx -päivityksiä... odottelen sit sitä että joku hoitaa markkinoille semmosen tavan että tuon saa kerralla avattua ranskan malliin... toimiihan nuo versiot jotka on julkastu tähän saakka ihan mukavasti. Itseasiassa ton puhelimen avaaminen mahdollistaa muidenkin softien ajamisen... eli laajentaa puhelimen käytettävyyttä entisestään.
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
-
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
Viesti Kirjoittaja maxima »
Olin itse samaa mieltä kuin te, kunnes sitten puhelimen ja iPhonen hankinta tuli mahdolliseksi ja lueskelin nettiä jonkin verran. Ennen puhelimen hankintaa selasin nettiä kyllä varsin ahkerasti, mutta itse hackays ja sen jälkeen säätämiseen kulunut aika on ollut todella vähäistä, tosin myönnetään - epä-Applemaista kuten sanottu.jaapinen kirjoitti:Samoilla linjoilla kyllä. Vaikka kuinka himottaisi, niin haluan käyttää omppu-puhelintani, kuten käytän kaikkia omppujani tähänkin mennessä, helposti ja vaivattomasti. Sehän on omenaraudan paras ominaisuus, että laitteen kanssa käytetty aika menee sen käyttämiseen, eikä säätämiseen.TheKraken kirjoitti: Kikkailkoot muut hackien kanssa ja tapelkoot aina joka päivityksen yhteydessä hommat uusiksi. Jos laskee siihen kuluvalle ajalle ja asioiden selvittelemiselle tuntipalkan, niin siinä ei enää montaa euroa jää välille.
Tässähän voidaan sitten alkaa laskea sitä aikaa ja sillä säästettyä rahaa, minkä säästää iPhonea käytettäessä, kun kaikki on Applemaista..

E: ^ Niin siis verrattuna esim. siihen kun kaikki tuntui olevan epäloogisesti ja epäloogisten valikoiden takana vanhassa Samsungissani.

"I have a rule: if you're an idiot then don't speak"
-
- Viestit: 1527
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 17.16
Viesti Kirjoittaja McKorhone »
Kyllä tän kräkätyn iPhonen kanssa on välillä vähän säätämistä vaikka ei uusia juttuja asentaisikaan. Joskus synkkauksen jälkeen kampe alkaa tahmaamaan ja pitää buutata, no eihän siinä sinänsä mitään mutta joskus buutin jälkeen laite mene lukkoon ja pitää aktivoida uudelleen independencellä. No eihän tuossakaan vielä mitään jos on kotona tai läppäri matkassa mutta jos on liikenteessä ilman läppäriä ja laite pitää jostain syystä buutata ja menee lukkoon niin sitten ollaan ilman puhelinta siihen asti kunnes päästään läppärin luo tai sitten kannetaan toisessa taskussa toista puhelinta niinkuin esim. minä teenEnnustaja kirjoitti:Mitä takuuseen tulee niin tolla erotuksella voi ostaa toisenkin iPhonen Applestoresta vaikka vaan varalleJa muutenkin - jos vehje menee pimeeksi niin eipä sit Applellakaan luultavammin saada tietää että mika softa sielä nyt sit hyrräs... itseasiassa Apple Storen takuumeininki on sellaista että jos vehje ei lähe käyntiin niin antavat sillä istumalla uuden matkaan.
Ja enpä tiedä sit tosta säätämisestäkään... tarkotushan olis laittaa se kerralla kuntoon - aukasta... tai sit tosiaan viedä se jollekkin joka tekee se sillä aikaa kun käyn paintilla... sit kun se puhelin on auki niin ei mulla ole ainakaan tarvetta päivittää kaiken maailman .0xx -päivityksiä... odottelen sit sitä että joku hoitaa markkinoille semmosen tavan että tuon saa kerralla avattua ranskan malliin... toimiihan nuo versiot jotka on julkastu tähän saakka ihan mukavasti. Itseasiassa ton puhelimen avaaminen mahdollistaa muidenkin softien ajamisen... eli laajentaa puhelimen käytettävyyttä entisestään.

-
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
Viesti Kirjoittaja maxima »
No tuo nyt on jo vähän ongelma, mutta itelläni ei tuollaista tapahdu.McKorhone kirjoitti: Kyllä tän kräkätyn iPhonen kanssa on välillä vähän säätämistä vaikka ei uusia juttuja asentaisikaan. Joskus synkkauksen jälkeen kampe alkaa tahmaamaan ja pitää buutata, no eihän siinä sinänsä mitään mutta joskus buutin jälkeen laite mene lukkoon ja pitää aktivoida uudelleen independencellä. No eihän tuossakaan vielä mitään jos on kotona tai läppäri matkassa mutta jos on liikenteessä ilman läppäriä ja laite pitää jostain syystä buutata ja menee lukkoon niin sitten ollaan ilman puhelinta siihen asti kunnes päästään läppärin luo tai sitten kannetaan toisessa taskussa toista puhelinta niinkuin esim. minä teen
"I have a rule: if you're an idiot then don't speak"
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
-
- Viestit: 303
- Liittynyt: 5.5.2006 klo 13.52
Viesti Kirjoittaja Ennustaja »
Mut tosiaan jos tommosessa jumittamisessa olis kyse olis kannettavasta tietokoneesta niin sanoisin että emolevy rikki - vie huoltoon
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
Sit viimeistään kun toi virallinen avattu puhelin julkastaan siel Ranskassa niin siitähän joku sen softan imasee sellaisenaan nettiin... eli teoriassa ton vois ladata omalle puhelimelle ja sulla olis identtinen virallinen aukioleva softa vehkeessäs... eli siihen mennessä kun tuo tulee sinne härmään niin päteviä ratkaisuja löytyy varmasti vino pino!
![Nörde [8-|]](./images/smilies/49_49.gif)
-
- Viestit: 352
- Liittynyt: 22.10.2006 klo 22.56
- Paikkakunta: Kotka
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 12.11.2007 klo 0.54
Viesti Kirjoittaja Macpilot »
Tässä on tullut seurattua taustalta tätä iPhone-keskustelua jonkin aikaa ja vaikka olenkin nuo hacktheiphonen ohjeet käynyt lukemassa niin itse en ainakaan vielä uskalla; A. Tilata ebaystä puhelinta kusetetuksi tulemisen pelossa, ja B. Ruveta näillä taidoilla säätämään sitä toimintakelpoiseksi Suomessa....
Siksipä huikan pelottaakin se, että yleinen mielipide on kääntymässä sen kannalle, ettei iPhone tule ehkä koskaan Suomessa myyntiin. Toki perusteet ovat vahvat, Suomessa kun ei kytkynä saa kaupata kuin 3g-luureja. Onko kenelläkään siis tietoa, että yrittääkö Apple / joku operaattori mahdollisesti jotenkin kiertää tuota lakia saadakseen puhelimen Suomen markkinoille vai ovatko neuvottelut kaatuneet jo alkuunsa siihen, että Applen politiikka puhelimensa kanssa on mikä on..??
Muuten en niin välittäisikään koko vehkeestä, mutta tuli ostettua elämäni ensimmäinen Mac(book) tuossa loppukesästä ja en lukuisista yrityksistä huolimatta ole saanut puhelintani (Nokia 9300) toimimaan modeemina sen kanssa. Työn puolesta pitäisi joskus päästä GPRS-yhteyttä käyttäen nettiin/spostiin, joten tilanne on hiukan hankala. Niinpä olenkin ajatellut, että iPhonella tuskin tuollaista ongelmaa on, vaikka mistäpä minä tietäisin...Perinteisesti vaan Applen vehkeet on vissiin pelanneet yhdessä aika kivuttomasti.
Onko siis enää edes teoriassa mahdollista, että tuota puhelinta tänne myyntiin saisi, mitä mieltä olette??
Macpilot
-
- Viestit: 371
- Liittynyt: 16.6.2007 klo 1.58
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja gnlc »
iPhone ei toimi modeemina. Ilmeisesti jollain kikkailulla sen saa toimimaan mutta siitä en sitten tarkemmin osaa kertoa.Macpilot kirjoitti: Muuten en niin välittäisikään koko vehkeestä, mutta tuli ostettua elämäni ensimmäinen Mac(book) tuossa loppukesästä ja en lukuisista yrityksistä huolimatta ole saanut puhelintani (Nokia 9300) toimimaan modeemina sen kanssa. Työn puolesta pitäisi joskus päästä GPRS-yhteyttä käyttäen nettiin/spostiin, joten tilanne on hiukan hankala. Niinpä olenkin ajatellut, että iPhonella tuskin tuollaista ongelmaa on, vaikka mistäpä minä tietäisin...Perinteisesti vaan Applen vehkeet on vissiin pelanneet yhdessä aika kivuttomasti.
Macpilot
-
- Viestit: 251
- Liittynyt: 20.6.2007 klo 13.29
Viesti Kirjoittaja Ave »
Tällä hetkellä 1.1.1 luurin toimintaan saattaminen on erittäin kivutonta. Täältä löytyy helppo tapa unlockata ja muutenkin pistää puhelin toimintakuntoon ilman tietokonetta.
Eipä juu tue iPhone tuota modeemina käyttöä, mutta sekin on korjattavissa, todella selkeät ojeet löytää google kun etsit iPhone ja tether sanoilla.
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 12.11.2007 klo 0.54
Viesti Kirjoittaja Macpilot »
Olisihan tuo nyt pitänyt arvata. Se siitä sitten..gnlc kirjoitti: iPhone ei toimi modeemina. Ilmeisesti jollain kikkailulla sen saa toimimaan mutta siitä en sitten tarkemmin osaa kertoa.

Kiitos myös Avelle vastauksesta. Ikinä en ole paypalia käyttänyt eikä ole hajuakaan miten moinen toimii. Tähän mennessä kaikki jenkeistä tilaamani sälä (Ei Applekamaa vaan muita juttuja) on tullut maksettua luottokortilla. Mutta olenkin tilannut vain suoraan liikkeistä / verkkokaupoista, en Ebaystä.
Kuinka niin paypalillä maksettaessa on takuu, voitko kertoa tarkemmin??
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit