TheKraken kirjoitti:Tästä on vängätty puolin ja toisin. OS X käsittelee ohjelmia joissa on voi olla useita ikkunoita. Windowsille taas usein jokainen uusi "ikkuna" on oma ohjelma joka saa oman palkkinsa.
Tässä se ero. OS X:n lähestymistapa on periaatteessa järkevämpi ja selkeämpi. ...
Jos on pari dokua auki, 1-2 meiliä, selain, 2 resurssien hallinta ja jotain pientä, Win ALT-TAB toimii hyvin. Onnekkaasti, selaimien (Opera, Firefox) välilehdet eivät näy omina sovelluksinaan, joka mulle sopii. IE tosin näkyy. Käytännössä Windowsin ALT-TAB toimii teoriaa paremmin. Optimi olisi, jos tuon saisi käyttäjä ohjelmakohtaisesti valita, kukin työtapojensa mukaan.
ALT-TAB etu on siinä, että sillä pääsee juuri siihen dokumenttiin, johon haluaa - tämä on ehkä meidän copy-paste ihmisten logiikka. Jostakin dokumentista kopiodana johonkin dokuun, eikä ohjelmasta ohjelmaan.
OS X toimii johdonmukaisemmin, mutta kuten edellä mainitsinkin, ongelma on etteivät ohjelmat sitten anna johdonmukaisesti vaihtaa sisällään ikkunaa yhtenäisesti. OS X tapa on ihan OK, jos sovellus pomppaa viimeksi käytettyyn ikkunaan. Valitettavasti Thunderbird ei sitä tee. Saakeli.