Pantterista OS Ysiin.
Pantterista OS Ysiin.
Viesti Kirjoittaja Jizzy »
Tarvitsisin hieman apua.
Mä laitoin OS 9:n Pantterin päälle, koska tää tuntuu sopivammalta mun vanhalle iMacille, ja on mielestä kivempi kuin Pantteri.
Olen hieman nyt avuton koska tämä on todella paljon erilainen kuin Pantteri, mietin vain että onko tuo alhaalla oleva juttu (jossa näkyy äänenvoimakkuus sun muut) Dock? Vai mikä se on... Miten siihen saa laitettua jotain ohjelmia vai pitääkö ohjelmat pitää kansiossa tai työpöydällä?
Ja muutenkin voisitte neuvoa jotain hyödyllisinä niksejä tästä OS 9:stä. :-)
Niin, ja onko OS -päivitykset ilmaisia?
iMacissa on nyt OS 9.1 versio, joten voinko päivittää sen OS 9.2 ilmaiseksi?
-
- Viestit: 22991
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Se siinä ei ole Dock. Sinne ei saa ohjelmia. Se on enemmän verrattavissa järjestelmäasetuksiin.
Mitään kunnon nettiselainta ei sitten 9.2.2 koneille ole (puhun ihan kokemuksesta kun tuossa juuri pari kk takaisin semmosen kanssa leikein). iCab on kehittynein, mutta ei silläkään "uudet" sivut kunnolla toimi.
Muista myös se, että mikään Pantterista tuttu ohjelma ei toimi.
-
- Viestit: 1850
- Liittynyt: 7.5.2007 klo 10.57
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja p-veli »
-
- Viestit: 271
- Liittynyt: 10.7.2006 klo 15.15
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja Glen »
Eli ilmeisesti aliasten kautta toimii ohjelmien käynnistys tuon kautta. Ja noin taidettiin käyttääkin noita aikanaan."Use The Launcher To Start Your Favorite Applications. The Launcher makes it easy to create a floating palette with click-on buttons (aliases) to installed applications. To launch a program, simply click the program's button.
To personalize your Launcher palette, open the Apple menu, select Control Panels, and click Launcher. The Launcher palette opens with two buttons already there: Script Editor and SimpleText. To remove an item from the Launcher palette, hold the OPTION key as you drag the item to the Trash. Trashing a Launcher item deletes the alias, not the original item. To place an item in the Launcher, open your hard drive icon on the desktop and drag the desired application's icon into the Launcher window.
If you close the Launcher window, it disappears from the desktop. To keep it on the desktop, double-click the hard drive to open it, double-click the System folder, double-click the Control Panels folder, and press OPTION-M as you drag an alias of the Launcher to the desktop. "
-
- Viestit: 1338
- Liittynyt: 3.3.2005 klo 19.08
Viesti Kirjoittaja power »
* ehkä Dockin edeltäjä vapaasti tulkiten, oma kelluva ikkunansa mistä sai avattua ohjelmia yhdellä klikkauksella (=button-tyyppiset ohjelma-aliakset).
"Soon there will be 2 kinds of people. Those who use computers, and those who use Apples."
(Apple Computerin käyttämä mainoslause 1980-luvun alkupuolelta)
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Re: Pantterista OS Ysiin.
Viesti Kirjoittaja Macco »
Tuosta vielä sen verran, että vanhaa Mac OS:ää ei tueta enää millään lailla, joten siihen ei tule mitään päivityksiäkään. Vuonna 2004 valmistettuja ja sitä uudempia koneita ei saa edes käynnistettyä tuolla käyttiksellä.Jizzy kirjoitti:Niin, ja onko OS -päivitykset ilmaisia?
-
- Viestit: 1209
- Liittynyt: 3.3.2004 klo 19.55
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja Mac Classic »

Vanhan käyttiksen trimmaamisessa on oma hupinsa, vaikka vanhojen ohjelmien parhaiden versioiden etsiminen on aika aikaaviepää ja käy ihan harrastuksesta. Mutta mukavaksi asian tekee se, ettei ohjelmia sen jälkeen tarvitse enää päivittää ikuna. Uusia ja toimivia versioita kun ei vaan tule.

-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Pantterista OS Ysiin.
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Mulla on 1GHz 17" PowerBook (tammikuu 2003) mikä oli kait eka kone missä ei 9 enää buutannut?Macco kirjoitti:Tuosta vielä sen verran, että vanhaa Mac OS:ää ei tueta enää millään lailla, joten siihen ei tule mitään päivityksiäkään. Vuonna 2004 valmistettuja ja sitä uudempia koneita ei saa edes käynnistettyä tuolla käyttiksellä.Jizzy kirjoitti:Niin, ja onko OS -päivitykset ilmaisia?
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Viesti Kirjoittaja mercury »
Jep, noin se meni. Mac OS 9 kuopattiin kesällä 2002 näyttävin hautajaismenoin, ja samalla taidettiin jo infota tuosta että koneet eivät 2003 alusta alkaen enää buuttaa ysiin.Jamac kirjoitti:Mulla on 1GHz 17" PowerBook (tammikuu 2003) mikä oli kait eka kone missä ei 9 enää buutannut?
2003 kesällä tuli kuitenkin viimeinen riisuttu Power Mac G4 -malli G5:n julkistuksen yhteydessä, ja se tehtiin OS 9 -buuttaavaksi vaikka aiempi FW800 MDD -mallisto ei sitä ollut. Samoin eMacista tehtiin OS 9 -buuttaava versio vielä 2003 alun jälkeen.
-
- Viestit: 271
- Liittynyt: 10.7.2006 klo 15.15
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja Glen »
Kah niinhän se onkin. Siitä on aikaa, kun 9:n työpöydän livenä näin. Ja nyt tarkemmin kun muistelen, niin sovellusten käynnistämiseen ei töissä tuota launcheria käytetty, vaan ponnahtavaa kansiota ja aliaksia.power kirjoitti:Launcher* oli kyllä eri asia kuin (käsittääkseni) tuo ketjun aloitusviestissä kysytty "näytön alareunan juttu" - kyse lienee Säätönauhasta (oliskos ollut ihan Control Stripe englanninkielisessä). Siihen sai erilaisia toimintoja, kuten nuo vakiona olleet volumesäädöt, näytön resoluutioita, verkkojuttuja yms. + vaikka mitä kivaa lisäohjelmina.
-
- Viestit: 9640
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Re: Pantterista OS Ysiin.
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Minulla ohjelmat olivat omassa kansiossaan ja tein niistä aliakset työpöydälle. Säädin funktionäppäimiin eri ohjelmien avaukset mitä kautta ne sai nopeasti käyttöön. Samoin tein yläpalkit kaksoisklikkauksella toimiviksi. Se jätti vain palkin näkyviin ja työpöydälle pääsi sitä kautta käsiksi.Jizzy kirjoitti:Hei
Tarvitsisin hieman apua. - -
Ohjelmien löytäminen voi olla vaikeaa. Jos löydät Mozillan jostakin niin se on toimiva selain ja oliko siinä myös sähköposti? En muista. Millaisia ohjelmia sinulla on käytössäsi ja mitä teet koneellasi? Jostakin saattaa löytyä vielä CorelDraw 8, josta oli ilmaisversio liikenteessä. Sillä voit säätää kuvia. Tässä kohtaa tulee ongelmia vastaan. Tarvitset kortinlukijan tai kameran, josta saa kuvat ulos usb-johtoa pitkin. Se tosin tarvitsee ajuriohjelman, jollaisen löytäminen voi olla työlästä. ProToolsista oli myös ilmaisversio jaossa, jos löydät sellaisen jostakin.
Suosittelen kuitenkin Pantteria. Siihen löytyvät ohjelmat paljon helpommin ja se tukee tarvitsemiasi ulkoisia laitteita paremmin kuin OS 9. Ysin parhaita puolia on sen notkeus. Ongelmia nykyisin on ihan tarpeeksi.
Re: Pantterista OS Ysiin.
Viesti Kirjoittaja Jizzy »
Viesti Kirjoittaja Jizzy »
http://content.answers.com/main/content ... shot_2.png
-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
Viesti Kirjoittaja harri »
Joku apuohjelma se oli, mutta en kyllä nyt enää muista nimeä.Jizzy kirjoitti:Olisi vielä yksi kysymys, että miten saan ikkunat alennettua tonne oikeaan alakulmaan, kun tässä kuvassa näkyy sellainen toiminto:
http://content.answers.com/main/content ... shot_2.png
Itse systeemissä ei tuollaista toimintoa ollut.
ps. mulla on vielä tallessa paljon ohjelmia 9:lle (ja jopa 8:llekin) CD:illä ja taitaa jossain vintin kätköissä olla vielä diskettejäkin.
-Harri
-
- Viestit: 520
- Liittynyt: 14.2.2005 klo 12.51
-
- Viestit: 520
- Liittynyt: 14.2.2005 klo 12.51
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Viesti Kirjoittaja Macco »
Juu muistelin juuri tuota PowerMac G4 MDD:tä joka ilmestyi 2003. Siitä siis 2004, mutta totta on, että tuki käytännössä pudotettiin jo vuotta aiemmin.mercury kirjoitti:Jep, noin se meni. Mac OS 9 kuopattiin kesällä 2002 näyttävin hautajaismenoin, ja samalla taidettiin jo infota tuosta että koneet eivät 2003 alusta alkaen enää buuttaa ysiin.Jamac kirjoitti:Mulla on 1GHz 17" PowerBook (tammikuu 2003) mikä oli kait eka kone missä ei 9 enää buutannut?
2003 kesällä tuli kuitenkin viimeinen riisuttu Power Mac G4 -malli G5:n julkistuksen yhteydessä, ja se tehtiin OS 9 -buuttaavaksi vaikka aiempi FW800 MDD -mallisto ei sitä ollut. Samoin eMacista tehtiin OS 9 -buuttaava versio vielä 2003 alun jälkeen.
-
- Viestit: 695
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 15.29
Viesti Kirjoittaja teroyk »
Netscape 7.0 on kyllä ihan kunnon selain.TheKraken kirjoitti: Mitään kunnon nettiselainta ei sitten 9.2.2 koneille ole (puhun ihan kokemuksesta kun tuossa juuri pari kk takaisin semmosen kanssa leikein). iCab on kehittynein, mutta ei silläkään "uudet" sivut kunnolla toimi.
mutta rinnalla toki rinnallehan voi asentaa iCabin, Internet explorer:n (5.1.7 jäi viimeiseksi OS9 versioksi) ja Operan (6.03 jäi viimeiseksi OS9 versioksi).
-
- Viestit: 695
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 15.29
Re: Pantterista OS Ysiin.
Viesti Kirjoittaja teroyk »
Omenavalikkoa käytettiin ennen dockia.Jizzy kirjoitti:Hei
Olen hieman nyt avuton koska tämä on todella paljon erilainen kuin Pantteri, mietin vain että onko tuo alhaalla oleva juttu (jossa näkyy äänenvoimakkuus sun muut) Dock? Vai mikä se on... Miten siihen saa laitettua jotain ohjelmia vai pitääkö ohjelmat pitää kansiossa tai työpöydällä?
Omenavalikkoon voit lisätä ohjelmia laittamalla ohjelman aliaksen System Folderiin ja siellä Apple Menu Items-kansioon...olikohan suomenkielisessä Järjestelmäkansio ja Omenavalikko.
Se jossa on äänenvoimakkuus ym. on Control Strip.
-
- Viestit: 695
- Liittynyt: 8.1.2005 klo 15.29
Re: Pantterista OS Ysiin.
Viesti Kirjoittaja teroyk »
Vähän vastaavan toiminnon saat oikealta ylhäältä valitsemalla Finderin ja valitsemalla Hide Others.Jizzy kirjoitti:Tulikin tuosta ikkunoiden pienentämisestä mieleen, että ainut juttu mitä jäin Pantterista kaipaamaan on Exposé. Oli vaan niin kivaa aina painaa yhtä nappulaa ja työpöytä ilmestyi nenän eteen. <3
Mutta kieltämättä joku sais koodata Exposeen korvaajan OS9:ille.
-
- Viestit: 331
- Liittynyt: 7.4.2005 klo 21.10
- Paikkakunta: Espoo
Viesti Kirjoittaja ruis12 »
Palaa sivulle “Käyttöjärjestelmät”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit