Onko teknisesti mahdollista valjastaa kaksi WD Raptor 10 000 rpm levyä ulkoiseksi eSata-asemaksi (raid 0, stripe), ja liittää tämä ulkoinen asema sitten iMac 24":n sisäiseen SATA -väylään (eli kuori auki ja modausta) ja käyttää tätä ainoana buuttaavana asemana jonne OSX:kin asentuisi ?
iMacin ja ulkoisen eSata-boksin väliin tulisi siis vain eSata->Sata piuha, mutta mietin että vaatiiko tuollainen systeemi aina erillisen PCI-Express tms eSata-kortin väliin, jota ei tietenkään enää iMaciin kiinni saakaan. iMacin oma sisäinen 3.5" levy tietty jäisi modifoinnin myötä ylimääräiseksi (vailla liitäntäpaikkaa iMacin sisällä).
Tuollaisia ulkoisia asemia on mihin saa kaksi SATA-levyä, raid 0 ja 1 asetuksilla, ja niissä on monesti jopa kaikki mahdolliset USB2 / FW400 / FW800 / ESATA -liitännät mutta ymmärtääkseni eSata on ainoa väylä jolla saisi kaikki mehut myös irti ko. levyjen raid 0 nopeudesta (luin että FW800:kin voisi muodostua pullonkaulaksi jo hitaimmillakin levyillä).
Ulkoinen eSata-asema + raid 0 toimimaan iMac 24" kanssa
Keskustelua Mac-yhteensopivista laitteista
12 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 182
- Liittynyt: 11.1.2007 klo 5.59
- Paikkakunta: Oulu
Ulkoinen eSata-asema + raid 0 toimimaan iMac 24" kanssa
Viesti Kirjoittaja Acumen »
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Re: Ulkoinen eSata-asema + raid 0 toimimaan iMac 24" ka
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Acumen kirjoitti:(luin että FW800:kin voisi muodostua pullonkaulaksi jo hitaimmillakin levyillä).
En osaa tuosta sisäinen sata-liittimen modaamisesta sanoa mitään.Acumen kirjoitti:(luin että FW800:kin voisi muodostua pullonkaulaksi jo hitaimmillakin levyillä).
Vaihtoehto: Mitäs jos otat iMacin isolla ja nopealla sisäisellä levyllä, ja sitten FW800 ulkoinen levy (yhdellä isolla nopealla levyllä), ja rakennat raid 0-pakan näistä. Ei tarvitse modata, ja kaista tulee hyvin käyttöön sekä sata-väylästä että FW800-väylästä. Ja voihan tuohon vielä lisätä pakkaan yhden ison ja nopean FW400 levynkin. Luulen että niillä on omat ohjaimensa ja väylänsä noilla FW400/800 väylillä. Vai onko?
Tämmönen ajatus kävi vaan mielessä.
Kappas, alu-iMacissa on näemmä 3Gbit sata. Toi kyllä tosiaan kestäis parikin nopeaa levyä käsittääkseni.
-
- Viestit: 5892
- Liittynyt: 10.3.2005 klo 2.39
-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
Re: Ulkoinen eSata-asema + raid 0 toimimaan iMac 24" ka
Viesti Kirjoittaja Pbman »
Mun tietääkseni SATA ja eSATA:n isoin ero on että eSATA tukee pidempää kaapelia. RAID-boksihan näyttelee koneelle päin että minulla on vain yksi levy täällä, joten en keksi syytä miksi tuo systeemi ei toimisi. Ainoa ongelma lienee se nyyhkytys ja lammikko pöydällä kun iMac itkee ja irvistää kun se on raiskattu noinAcumen kirjoitti:Onko teknisesti mahdollista valjastaa kaksi WD Raptor 10 000 rpm levyä ulkoiseksi eSata-asemaksi (raid 0, stripe), ja liittää tämä ulkoinen asema sitten iMac 24":n sisäiseen SATA -väylään (eli kuori auki ja modausta) ja käyttää tätä ainoana buuttaavana asemana jonne OSX:kin asentuisi ?
iMacin ja ulkoisen eSata-boksin väliin tulisi siis vain eSata->Sata piuha, mutta mietin että vaatiiko tuollainen systeemi aina erillisen PCI-Express tms eSata-kortin väliin, jota ei tietenkään enää iMaciin kiinni saakaan. iMacin oma sisäinen 3.5" levy tietty jäisi modifoinnin myötä ylimääräiseksi (vailla liitäntäpaikkaa iMacin sisällä).
Tuollaisia ulkoisia asemia on mihin saa kaksi SATA-levyä, raid 0 ja 1 asetuksilla, ja niissä on monesti jopa kaikki mahdolliset USB2 / FW400 / FW800 / ESATA -liitännät mutta ymmärtääkseni eSata on ainoa väylä jolla saisi kaikki mehut myös irti ko. levyjen raid 0 nopeudesta (luin että FW800:kin voisi muodostua pullonkaulaksi jo hitaimmillakin levyillä).
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
Ja joo.. eSATA on huomattavasti FW800:a nopeampi (http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA ... rnal_buses)
ja terveiset Ouluun Skotlannista

-
- Viestit: 182
- Liittynyt: 11.1.2007 klo 5.59
- Paikkakunta: Oulu
Re: Ulkoinen eSata-asema + raid 0 toimimaan iMac 24" ka
Viesti Kirjoittaja Acumen »
Nah, been there done that, mulla on jokusen vuoden ajan ollut PC-puolella 2x WD Raptor 10 000 rpm levyt, ilman raidia, ja oon tottunut siihen nopeuteen - ja nälkähän kasvaa syödessä (+olis kiva saada vanhat levyt hyötykäyttöön, niillä kun lienee enemmän käyttöarvoa kuin myyntiarvoa PC-kotelon sisällä).mikastus kirjoitti:Vaihtoehto: Mitäs jos otat iMacin isolla ja nopealla sisäisellä levyllä, ja sitten FW800 ulkoinen levy (yhdellä isolla nopealla levyllä), ja rakennat raid 0-pakan näistä. Ei tarvitse modata, ja kaista tulee hyvin käyttöön sekä sata-väylästä että FW800-väylästä. Ja voihan tuohon vielä lisätä pakkaan yhden ison ja nopean FW400 levynkin. Luulen että niillä on omat ohjaimensa ja väylänsä noilla FW400/800 väylillä. Vai onko?
iMacin FW800 ja FW400 -väyliin tulisi ulkoiset Maxtorin One Touch -asemat, eikä edes tuo FW800 houkuta buuttaavana - vaikka päässä olisikin raidatut Raptorit (joista ei saisi täyttä hyötyä FW800:lla).
Ok, tämä tieto onkin relevanttia, kiitos. En tiennytkään että sata -väyliä olisi nykyään muitakin kuin tuota 3Gbit mahdollistavia.mikastus kirjoitti:Kappas, alu-iMacissa on näemmä 3Gbit sata. Toi kyllä tosiaan kestäis parikin nopeaa levyä käsittääkseni.
kermit kirjoitti:Mac ministä jotkut ovat kaivaneet sisäisen 2.5" levyn pois ja liittimestä johdotus ulkoiseen eSATA-liittimeen ja siihen 3.5" levy.
Meinaatte siis että iMac 24":n ja ulkoisen eSata-boksin (jossa Raptorit raid 0:na) väliin riittäisi siis vain pelkkä eSata->Sata piuha, ilman mitään erillisiä kortteja tms adaptoreita? Tätä minä itse eniten etukäteen "pelkään", että konversio täytyisi tehdä jolla adaptorilla tms, joka tuo liikaa kustannuksia ja kenties hidastaa liikennettä.Pbman kirjoitti:Mun tietääkseni SATA ja eSATA:n isoin ero on että eSATA tukee pidempää kaapelia.
Tätä boksia olen suunnitellut tuohon hommaan -> http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1191
.. ja eihän tuo iMac nyt paljoa irvistäisi, eikös siinä ole joku reikä jotain varkaudenesto-vaijeria varten jo valmiiksi, siitähän voisi keplotella sisään pyöreän (e)sata-piuhan

-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja mikastus »
En ole mikään expertti näissä, vaikka asia kiinnostaakin. Wikistä lukaisin tuon pätkän ( http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA ) lainaus:Acumen kirjoitti:Meinaatte siis että iMac 24":n ja ulkoisen eSata-boksin (jossa Raptorit raid 0:na) väliin riittäisi siis vain pelkkä eSata->Sata piuha, ilman mitään erillisiä kortteja tms adaptoreita? Tätä minä itse eniten etukäteen "pelkään", että konversio täytyisi tehdä jolla adaptorilla tms, joka tuo liikaa kustannuksia ja kenties hidastaa liikennettä.
Tätä boksia olen suunnitellut tuohon hommaan -> http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1191
.. ja eihän tuo iMac nyt paljoa irvistäisi, eikös siinä ole joku reikä jotain varkaudenesto-vaijeria varten jo valmiiksi, siitähän voisi keplotella sisään pyöreän (e)sata-piuhan
"As of 2007, an eSATA external drive enclosure will typically ship with a passive eSATA-to-SATA bracket/cable-adapter to install on desktops that lack an eSATA port or that need another."
Eli liittynee suoraan sisäiseen sata liittimeen, mutta koska eSATA:n speksit ovat tiukemmat kuin normin, ja passiivinen adapteri tulee väliin, voi kaapeli olla vain sen metrin. Kuten yllä jo Pbmankin totesi.
Toinen selventävä lainaus wikistä:
"Standardized in mid-2004, eSATA defined separate cables, connectors, and revised electrical requirements for external applications:
Minimum transmit potential increased: Range is 500–600 mV instead of 400–600 mV.
Minimum receive potential decreased: Range is 240–600 mV instead of 325–600 mV.
Identical protocol and logical signaling (link/transport-layer and above), allowing native SATA devices to be deployed in external enclosures with minimal modification
Maximum cable length of 2 m (USB and FireWire allow longer distances.)"
Sitä en tiedä montako liitintä emolla on iMacissä, eli täytyykö sisäinen levy kytkeä irti konfiguraatiossasi. Täytyypä googlata.
Kovalevyjen testiohjelma täytyy vielä metsästää. Yksi maksullinen komentoriviohjelma tuli vastaan. Xbench kun on jo aika vanha ja antaa omituisia relatiivisia arvoja. Eilen testasin, ja se suhteellinen arvo ei vastannut testattuja siirtomääriä sekunnissa.
Mielenkiintoinen projekti kuitenkin sulla.
edit. muokattu linkki aktiiviseksi siirtämällä sulkeita ulospäin linkistä.
Viimeksi muokannut mikastus, 29.1.2008 klo 15.07. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 182
- Liittynyt: 11.1.2007 klo 5.59
- Paikkakunta: Oulu
Re: Ulkoinen eSata-asema + raid 0 toimimaan iMac 24"
Viesti Kirjoittaja Acumen »
Aivan loistava tieto jos näin asian laita on. Metri riittäisi vallan hyvin, vaikka iMac 24":n sisään varmaan 30-40cm tuosta menisikin.mikastus kirjoitti:"As of 2007, an eSATA external drive enclosure will typically ship with a passive eSATA-to-SATA bracket/cable-adapter to install on desktops that lack an eSATA port or that need another."
Eli liittynee suoraan sisäiseen sata liittimeen, mutta koska eSATA:n speksit ovat tiukemmat kuin normin, ja passiivinen adapteri tulee väliin, voi kaapeli olla vain sen metrin.
Olen koko ajan lähtenyt siitä oletuksesta että niitä olisi vain yksi, ja että sisäinen levy jäisi hyödyttömäksi - mutta kerrohan jos löydät jotain muuta tietoa, sepä olisikin ihana uutinen että sata-liittimiä olisikin enemmän kuin yksi.mikastus kirjoitti:Sitä en tiedä montako liitintä emolla on iMacissä, eli täytyykö sisäinen levy kytkeä irti konfiguraatiossasi. Täytyypä googlata.
.. eli siis testailet niinkun mitä? - onko sulla vastaava kokoonpano tai muuten samanlainen testiympäristö (raid, sata/esata, 7200 rpm vs 10 000 rpm, jne) ?mikastus kirjoitti:Kovalevyjen testiohjelma täytyy vielä metsästää. Yksi maksullinen komentoriviohjelma tuli vastaan. Xbench kun on jo aika vanha ja antaa omituisia relatiivisia arvoja. Eilen testasin, ja se suhteellinen arvo ei vastannut testattuja siirtomääriä sekunnissa.
.. johon en muuten edes ryhdy ellen ole aivan varma sen toimivuudesta jo ennalta. Yksi pääsyistä miksi siirryn PC:stä Apple-leiriin on juuri ylimääräisestä rakentelusta ja konffaamisesta eroon pääseminenmikastus kirjoitti:Mielenkiintoinen projekti kuitenkin sulla.

-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Testit.
Viesti Kirjoittaja mikastus »
PATA levyillä ihan vaan testailen. Ja acardin PCI-väyläisellä IDE-kortilla. Vähän vaatimattomampia tuloksia taitaa tulla näillä
. Pari-kolme vuotta sitten olin saavinani ihan softa-raidillakin 60% nopeuslisää sisäisillä G5:sen normi-levyillä. (2x160 GB, 72000rpm) Kortin kera voisi päästä vielä vähän parempaan.
OT: Onko muuten G5 Powermacissä ylimääräinen sisäinen SATA-liitin (1.5Gbit sata) emolevyllä - siis noiden kahden liittimen lisäksi jotka on jo johdettu levyasemille. Taisipa olla, muistaako joku? Vai oliko se jotenkin piilossa, että vaatii purkamista? No, ehkäpä avaan sen ja katon ite.
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
OT: Onko muuten G5 Powermacissä ylimääräinen sisäinen SATA-liitin (1.5Gbit sata) emolevyllä - siis noiden kahden liittimen lisäksi jotka on jo johdettu levyasemille. Taisipa olla, muistaako joku? Vai oliko se jotenkin piilossa, että vaatii purkamista? No, ehkäpä avaan sen ja katon ite.
-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
-
- Viestit: 664
- Liittynyt: 2.8.2007 klo 19.35
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Koska näin se juuri on. Huomaa iso B ja pieni b. Monet käyttävät näitä yhtäsuurina, mutta nehän eivät sitä ole.Pbman kirjoitti:Mutta minkäs takia tuolla datavalaan sivuilla sanotaan "Data Transfer Speed: eSATA: up to 300 MB/sec; USB 2.0: up to 480Mb/sec"?
3 Gbit sata = 300 MBps
480 Mbit USB = 0,480 Gbit = 60 MBps
Tuo 3 Gbit SATA käyttää ns. 8b10b koodausta elektronisten häiriöiden välttämiseksi väylässä, joten sen vuoksi se ei ole ihan sitä ( 3000 / 8 ) = 375MBps:ää, vaan 300 MBps.
Kannattaa lukea tuo wikilinkki jonka postasin tuossa yllä.
edit. muokattu aurinkolasihymiö pois siirtämällä sulkua ulospäin numerosta 8. Jotenkin en tykkää nuista hymiöistä, tai ainakaan niiden koodauksesta.
-
- Viestit: 1713
- Liittynyt: 27.4.2005 klo 20.34
Viesti Kirjoittaja Pbman »
Aah.. sen siitä saa kun heti herättyään kirjoittelee. Juu toki b:n koolla on eroa.. en vain sitä huomannut. Sitä luki vain pelkkiä lukuja kun ne siinä peräkkäin lukivat. Verratessa asioita olisi tästä syystä hyvä käyttää samaa yksikköä. Helpottaisi itse vertailua.mikastus kirjoitti:Koska näin se juuri on. Huomaa iso B ja pieni b. Monet käyttävät näitä yhtäsuurina, mutta nehän eivät sitä ole.Pbman kirjoitti:Mutta minkäs takia tuolla datavalaan sivuilla sanotaan "Data Transfer Speed: eSATA: up to 300 MB/sec; USB 2.0: up to 480Mb/sec"?
3 Gbit sata = 300 MBps
480 Mbit USB = 0,480 Gbit = 60 MBps
Tuo 3 Gbit SATA käyttää ns. 8b10b koodausta elektronisten häiriöiden välttämiseksi väylässä, joten sen vuoksi se ei ole ihan sitä ( 3000 / 8 ) = 375MBps:ää, vaan 300 MBps.
Kannattaa lukea tuo wikilinkki jonka postasin tuossa yllä.
edit. muokattu aurinkolasihymiö pois siirtämällä sulkua ulospäin numerosta 8. Jotenkin en tykkää nuista hymiöistä, tai ainakaan niiden koodauksesta.
12 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit