Eee-läppäriinhän saa aikas näppärästi Mac OS X:n (virittelemällä tosin, mutta kuitenkin saa). Mikäli nämä laitteet ovat samanlaisia mitä X:een tulee, niin tuo E-monitor voisi kuulostaa todella hyvältä kakkoskoneelta surffailuun ja telkkarin katseluun. Jotenkin tosin tuntuu, ettei tuon tehot riittäisi telkkariin, mutta jos siinä kerta viritin jo valmiiksi on, niin kaipa se sitäkin pyörittää. Voi tietenkin olla, että sitä pyörittelee Linuxilla, muttei Mac OS X:llä. Virittimen yhteensopivuuskin voi aiheuttaa ongelmia EyeTV:n kanssa. Mutta hinta ainakin on kohdallaan, kun ajattelee tällä hetkellä esim. normaalihintaisia TV-virittimiä Macille, jotka pyörivät siinä kuudenkympin hujakoilla. Eli monitori ja tietokone maksaisivat sen lopun 290 euroa, joka alkaa olla jo todella pieni summa moisesta.Verkossa.fi kirjoitti:Asustek on ilmoittanut suunnitelmista laajentaa seksikkään Asus Eee PC -ultrakannettavan lanseeraamaa Eee-brändiä muihinkin tuotteisiin. Näillä näkymin luvassa on E-DT (desktop), E-TV sekä E-Monitor.
135 euron hintaan myytävä E-DT tulee olemaan Celeron prosessoria käyttävä, ilman monitoria myytävä pöytä-PC. Nimestään huolimatta E-Monitor ei ole paketista puuttuva näyttö, vaan iMac-tyylinen 19- tai 21-tuumainen näyttöön integroitu PC, jonka n. 350 euron hintaan on määrä sisältyä myös TV-viritin. Molempien tuotteiden on tarkoitus käyttää Intelin Shelton ‘08 alustaa. E-TV tulee olemaan 42-tuumainen LCD TV, johon on integroitu Linux-PC. Sen hinta on määrä pitää korkeintaan 130 taalaa korkeampana kuin vastaavien televisioiden.
Uutuudet on määrä saada myyntiin syyskuussa. Samalla Asus leikkasi siivet huhulta, jonka mukaan Eee PC olisi saamassa kosketusnäytön. Markkinatutkimuksen mukaan tällaiselle ei kuulemma ole riittävästi tilausta.
EDIT: tässä muuten hieman informaatiota E-DT:n ja E-Monitorin teknologiasta:
The single core processor Diamondville will be released on 45 nm technology, it will obtain the default frequency 1.6 GHz, 533 MHz bus and the energy consumption level will be approximately 3.5 W for entire platform, which consists on chipset i945GSE with the built-in video (DirectX 9) and wireless connection 802..11g module , also solid-state disk and display with diagonal 7-8 inch will consume about 8 W , this will allow the notebook to work from the battery up to 3-4 hour. The chipset used support single-channel memory Ddr-2.