Nyt on pakko entisenä aktiivina, sittemmin junnujen valmentajana, puuttua pikkasen.. Ensinnäkin, toista silmää ei todellakaan pidetä kiinni ampuessa, iso virhe. Toiseksi, jos joku pystyy lajia kokeiltuaan väittämään sen muistuttavan nukkumista, niin aika teräsmies täytyy olla. Veikkaan ettei aloittelijalla kestä käsi kymmentä perättäistä laukausta ilman lepotaukoa. Tähän syynä "tukena" käytettävä hihna joka kiinnitetään aseen tukkiin ja ampujan käsivarteen. Vääntää käden hetkessä osin tunnottomaksi, osin pirullisen kipeäksi, jos on riittävän kireällä. Mutta älkää nyt silti halukkaat säikähtäkö, hieno laji se on ja siihen käden vääntymiseenkin tottuu ajan myötä.Maza kirjoitti:Tästä tulikin mieleeni, että minulle sopivin urheilulaji voisi olla makuuammunta. Se muistuttaa hyvin paljon nukkumista, siinä ollaan makuullaan toinen silmä kiinni.Carde kirjoitti:Duuni on sen verran raskasta ja ikäkin alkaa jo tuntumaan ettei enää jaksa kuin ampua (trap).
Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
-
- Viestit: 762
- Liittynyt: 1.2.2007 klo 3.29
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Crash test dummy »
-
- Viestit: 1015
- Liittynyt: 29.3.2007 klo 13.15
- Paikkakunta: Tampere
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Sarjatuli »
Pakko hieman valaista tuota valintaa..Salmister kirjoitti:En ole ennakkoluuloinen ihminen. On vain jotenkin erikoista, että raavasmies,sotilas(?) harrastaa kilpatanssiaSarjatuli kirjoitti:Pakko laittaa tälläinen. Eli onko Homppulaisilla muutakin elämää kuin Off-topic. Itse harrastan kilpatanssia ja lenkkeilyä. Kilpatanssissa olen kilpaillutkin. 8)![]()
Millään pahalla en tosiaan asiaa ota esille, mutta pisti niin pahasti silmään.
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 1260
- Liittynyt: 20.8.2006 klo 10.03
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja hrmh »
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Galenos, rakastettuni
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Vähän vaikea sanoa, kun ei näe mistä kiikastaa. Mutta oletko harjoitellut sitä ponnistamista sellaiselta viiden sentin korokkeelta? Sen avulla saa ponnistusta tehostettua nimenomaan ylös ja eteenpäin. Toinen kikka on pistää vaikka harjanvarsi sopivalle korkeudelle 1-1,5 metriä ponnistuspaikasta, saa myös ponnistusta tehostettua ja suunnattua oikein.apli kirjoitti:Heitäppä joku hyvä vinkki ensi kesän pituushyppytreeneihin. Vauhti on kova, mutta ongelmana on onneton ponnistus.
-
- Viestit: 2505
- Liittynyt: 23.11.2004 klo 20.02
- Paikkakunta: Oulu
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Oijoijoi..tkt kirjoitti:KUVA
--Ari
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 176
- Liittynyt: 8.11.2006 klo 22.43
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja apli »
Tuo oli uusi juttu tuo korokkeelta harjoittelu, onnistuuko se kovasta vauhdista. Viime kesänä hyppäsin sellaisia 5,20cm pitkiä hyppyjä, mutta potkua pitäisi olla yli kuuteen metriin. Ongelmana on juuri tuo, että en saa hyppyyn korkeutta ja kovasta vauhdista ei ponnistukseen saa terävyyttä.MacFinn kirjoitti:Vähän vaikea sanoa, kun ei näe mistä kiikastaa. Mutta oletko harjoitellut sitä ponnistamista sellaiselta viiden sentin korokkeelta? Sen avulla saa ponnistusta tehostettua nimenomaan ylös ja eteenpäin. Toinen kikka on pistää vaikka harjanvarsi sopivalle korkeudelle 1-1,5 metriä ponnistuspaikasta, saa myös ponnistusta tehostettua ja suunnattua oikein.apli kirjoitti:Heitäppä joku hyvä vinkki ensi kesän pituushyppytreeneihin. Vauhti on kova, mutta ongelmana on onneton ponnistus.
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
-
- Ylläpitäjä
- Viestit: 51526
- Liittynyt: 30.12.2005 klo 21.24
- Paikkakunta: Tampere
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja amanita »
AAAHHHHH!!Jamac kirjoitti:Oijoijoi..tkt kirjoitti:KUVA
--Ari

![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
Apple-käyttäjät ry:n jäsen • http://appleusers.fi/
-
- Viestit: 128
- Liittynyt: 13.9.2007 klo 16.19
- Paikkakunta: Tampere
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja digix »

-
- Viestit: 87
- Liittynyt: 21.10.2007 klo 19.27
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Vitsaus »
-
- Viestit: 1761
- Liittynyt: 12.8.2004 klo 12.05
-
- Viestit: 3954
- Liittynyt: 1.11.2007 klo 18.54
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Pikkuroope »
Totta, tanssi on hieno laji, sitäkin on tullut joskus tehtyä.. 8)Sarjatuli kirjoitti:Pakko hieman valaista tuota valintaa..Salmister kirjoitti:En ole ennakkoluuloinen ihminen. On vain jotenkin erikoista, että raavasmies,sotilas(?) harrastaa kilpatanssiaSarjatuli kirjoitti:Pakko laittaa tälläinen. Eli onko Homppulaisilla muutakin elämää kuin Off-topic. Itse harrastan kilpatanssia ja lenkkeilyä. Kilpatanssissa olen kilpaillutkin. 8)![]()
Millään pahalla en tosiaan asiaa ota esille, mutta pisti niin pahasti silmään.Nuorempana harrastin suunnistusta, juoksemista (pitkät matkat) ja sitten tuli Taek Won Do mukaan sekä Ju Jutsu. Kunnes sitten loukkasin polveni eka kerran ja oli pakko jättää itsepuolustus lajit pois. Minut napattiin kirjaimellisesti kadulta tanssiharrastukseen mukaan. Alkeiskurssin jälkeen nainen lopetti, mutta minä jatkoin. Ja nyt jo yli 10 vuotta harrastanut lajia. Olen kyllä monta kertaa saanut vastailla tuohon Salmisterin esittämään kysymykseen, mutta ne henkilöt jotka itse olvat jotain urheilua harrastaneet, niiltä palaute on ollut positiivista. Muilla sitten sitä sun tätä. Mutta hieno laji ja raskas..
Ja vielä toisaalta, sovinistisempaa lajia saa hakemalla hakea. Missä muussa lajissa nainen tekee kiltisti sen mitä mies haluaa..?
— mylman
! Myydään DJI Phantom 3 Advanced: http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=88&t=250353 !
-
- Viestit: 842
- Liittynyt: 8.4.2005 klo 21.11
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Hiljaisuus »
Pyrin vähintää 3 kertaa viikossa liikkumaan, näin talvella nuo kerrat jakautuu sitten vähän sää- ja mielentilan mukaan laskettelun ja kuntosalin välillä. Laskettelu osio koostuu lumilautailusta, jotka olen harrastanut 19 vuotta ja rapiat, sekä telemark-hiihdosta, jonka otin mukaan pari vuotta sitten, kun kaikki alta kilometrin mittaiset rinteet alkoi laudan kanssa tuntua liian pieniltä mäiltä.
Kuntosalilla tulee sitten huhkittua epämääräisen itse räätälöidyn saliohjelman mukaisesti, jossa ei varmaan ole päätä eikä häntää. Mutta ei sillä niin väliä kun tarkoitus ei edes ole saada mitään näkyviä lihaksia, kunhan nyt jotenkin liikun. Onnistuneeksi suoritukseksi kuntosalilla lasken sen, että laita on hiestä märkä pois lähtiessä. Kuntosalisettini koostuu 20 - 30 minuutin kuntopyöreilystä, 30 - 60 minuuttia kestävästä kuntosalilaitteissa huhkimisesta, vapaita painoja en käytä, kun sen tuntuisi liian tarkoitushakuiselta

Kesä on sitten tuon liikunnan kannalta vähän vaikeampaa aikaa, kun en ole keksinyt kesälajeista mitään semmoisia, mistä nauttisin. Teini-iässä tuli rullalautailtua ja aika pitkään sen jälkeen, ja tuolloin rullalauta oli myös pääkulkuväline, mutta se sitten jäi koulujen jälkeen kun ei muka ollut aikaa. Mieli tekisi nousta taas laudan päälle, mutta en uskalla, kun pelkään rikkovani paikkoja, ja näin yksityisyrittäjänä ei ole oikein varaa pitää hajonneiden luiden takia mitään pitkiä sairaslomia. Mutta kuntosalilla pyrin sitten kesällä käymään vähän useammin, tilanteen mukaan jopa 5 kertaa viikossa. Jonkin verran tulee sitten tehtyä myös puolesta tunnista pariin tuntiin kestäviä iltakävelyretkiä lähiympäristössä.
Kutsun tuota kuntoiluohjelmani tällä hetkellä "Rantakuntoon 2009" projektiksi, mutta eiköhän viimeistään ensi vuonna tuo tavoite vuosi taas hilaudu eteenpäin. 8)
Ompput: Mb Pro 17" unibody, 2.8 Ghz, 8 gb, 500 gb, anti-glare / Air 11", 1.6 Ghz, 4 gb, 128 gb
Palvelin: AMD 64 Laptop / FreeBSD
iPod/iPad/iPhone: 16 gb nano 5th gen violetti / 32gb wifi / 4 32GB musta
-
- Viestit: 3742
- Liittynyt: 9.6.2005 klo 11.15
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Teppo Tulppu »
-
- Viestit: 14
- Liittynyt: 30.5.2006 klo 11.37
- Paikkakunta: Kempele
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja msihvo »
Jotenkin innostus loppuu aina kesken kauden ja ihmettelee miksi sitä tuli raahauduttua keväällä hallille.
iPhone
-
- Viestit: 2368
- Liittynyt: 23.2.2007 klo 14.16
- Paikkakunta: Espoo
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja maxima »
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
"I have a rule: if you're an idiot then don't speak"
-
- Viestit: 345
- Liittynyt: 16.3.2007 klo 22.09
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Luigi Benzini »
-
- Viestit: 576
- Liittynyt: 13.9.2006 klo 18.54
- Paikkakunta: Tre
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja eewok »
iPad
Apple Watch S5
AirPods Pro
Macbook pro 13”
-
- Viestit: 1131
- Liittynyt: 23.5.2007 klo 20.29
- Paikkakunta: tampere
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja JuzziK »

Jussi
Edit. Ainiin. Kyllähän minä purjehdin ja pelaan myös golfia
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 255
- Liittynyt: 2.7.2006 klo 12.05
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja MattiK »
-
- Viestit: 426
- Liittynyt: 21.8.2007 klo 13.34
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja Delirious »
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
![Enkeli [a]](./images/smilies/angel_smile.gif)
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
kylllä urheilu on loistavaa ajan vietettä, hieman rahapeliä siinä sivussa niin kavereiden kanssa vääntäminen on mahtavaa puuhaa, ja pokeria tietysti pitää pelata, ettei vaan rikkaaksi tule säästöjensä kanssa 8)

-
- Viestit: 148
- Liittynyt: 3.8.2007 klo 23.29
- Paikkakunta: Laukaa
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja ninokoo »
Punttia nostelen 3-4 kertaa viikossa ja kerta viikkoon salibandya. Kuntosalilla on tullut käytyä kolmisen vuotta, vaikka sitä ei ehkä päällepäin uskoisi. Aerobista kuntoa pyrin pitämään yllä myös lenkkeilyllä ja spinningillä. Lisäksi hetkellisesti telakalla oleva nyrkkeilyharrastus on tarkotus elvyttää lähiaikoina lähinnä kuntonyrkkeily mielessä, kehään ei ole suunnitelmissa astua. Satunneisempaa liikuntaa edustaa jääkiekko ja lumilautailu talvella. Kesällä sitten ajellaan moottoripyörällä, omaa ei vielä ole mutta isän pyörällä huristellaan. Suzuki GSR 600 vaihtuu ensi kesäksi B-Kingiin
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
-
- Viestit: 2958
- Liittynyt: 29.3.2004 klo 7.11
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja harri »
Olen vuosien varrella pelannut lähes kaikkia pallopelejä (pingis, sulkis, tennis, squash, petanque, golf, bilis, fudis, lentopallo, keilailu jne.)
-Harri
-
- Viestit: 255
- Liittynyt: 2.7.2006 klo 12.05
- Paikkakunta: Hämeenlinna
Re: Onko Homppulaisissa urheilijoita/urheilun harrastajia?
Viesti Kirjoittaja MattiK »
No ihan käjetön...Delirious kirjoitti:luin ketjua ja huomasin että keilaajahan se siinä, kädetön tai ei

Meikäläisellä nuo "kolmesataset" on vielä kiertänyt kaukaa... kolme kertaa on päässy yrittään, 297 -> 298 -> 299 joten kyllä se varmaan sit seuraavalla yrityksellä jo loksahtaa... tai sit ei...Delirious kirjoitti:tosin innostus hieman lopahti kun 300 sain heitettyä)
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit