Eli asensin MySql:n 5.1 version normaalisti packagen kautta. Tämän jälkeen käynnistän mysql palvelimen mysqld_safe komennolla jolloin serveri myös näkyy lähtevän käyntiin tosin antaen virhe-ilmoituksen: [Warning] Setting lower_case_table_names=2 because file system for /usr/local/mysql/data/ is case insensitive.
(Tätä ei ole aina tullut mutta ongelma on pysynyt samana).
Tämän jälkeen yritän loggautua sisään normaalisti mysql:llä ja saan virheilmoituksen: ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO). Erikoista tässä on se etten ole salasanaa koskaan rootille edes määrittänyt. Olen silti laittanut -p kahvaa ja kokeillu kaikilla mahdollisilla keinoilla tuloksetta.
Selailin foorumeita ja olen yrittänyt resetoida root salasanan mutta yleensä homma kaatuu samaan virheilmoitukseen.
Pääsin kuitenkin mysqliin sisään jos käynnistän serverin mysqld_safe --skip-grant-tables & ja tämän jälkeen loggautumalla rootilla. Selaillessani tauluja huomasin että user ja host taulut ovat kummatkin tyhjiä. Uutta käyttäjää ei voi tällä modella myöskään luoda. Uudelleen asentaminen ei auta, olen kokeillu 5 ja 5.1 versiolla ja aina sama ongelma. Uskon että tohon varmaan löytyy yksinkertainen ratkaisu mutta en nyt saa sitä itse läydettyä. Olisko kenelläkään ideoita miten toi saattais lähtä toimimaan?
kone on MBP ja käyttiksenä 10.5.2
MySql ongelma
Xcode, Mac OS X Server sekä muuta hauskaa ja hyödyllistä
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 18
- Liittynyt: 10.6.2005 klo 18.23
Re: MySql ongelma
Viesti Kirjoittaja dusty »
Vähän lisää informaatiota, Asensin leopardin toiselle levylle ja asensin siihen saman version mysql:stä ja toimii heittämällä, tosin sama virheilmoitus tulee kun serverin käynnistää. Päivitin leopardin 10.5.2:seen ja yhä toimii. Kuitenkin jos käynnistän mysql serverin alkuperäiseltä asennukselta mutta uuden asennuksen levyltä mysql antaa samat virheet kuten aiemmin kerroin eikä mysql toimi. Eli näyttäis siltä että joku käyttiksen asetuksista on pielessä. Olisiko kenelläkään ideoita mikä tökkii?
-
- Viestit: 4927
- Liittynyt: 10.5.2005 klo 12.56
- Paikkakunta: Joensuu
Re: MySql ongelma
Viesti Kirjoittaja gramdel »
Hankala sanoa kyllä. Saattaisi kuulostaa tiedostojen oikeuksissa olevalta ongelmalta ei niinkään mysql probleemalta. Kokeile huviksesi oikeuksien korjausta, en kyllä ole ihan varma osaako se fiksata mysql tietokantatiedostojen oikeudet.
/---
ap
/---
ap
Isomursu kertoo, että delfiinikaksikko oli emo ja poikanen.
http://gramdel.kapsi.fi/
http://gramdel.kapsi.fi/
-
- Viestit: 18
- Liittynyt: 10.6.2005 klo 18.23
Re: MySql ongelma
Viesti Kirjoittaja dusty »
Kokeilin oikeuksien korjaamista ajamalla Onyx:in mutta ei mitään vaikutusta.
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: MySql ongelma
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Sori jos lauon tässä itsestäänselvyyksiä sulle, mutta käydään nyt nääkin läpi... Eli ekaksi, tuo ei ole virheilmoitus vaan varoitus joka koskee sitä että Macin tiedostojärjestelmä ei osaa defaulttiformatoituna erotella isoja ja pieniä kirjaimia. FooBar, foobar, FOOBAR yms. ovat siis samoja tiedostonimiä HFS+:lle. Ok. kovalevy on mahdollista formatoida isot ja pienet kirjaimet erottelevaksi Levytyökalulla, mutta se saattaa aiheutta joihinkin ohjelmiin ongelmia.. Tyyliin vanhat dinosaurukset Adobe ja Microsoft – ehkä.dusty kirjoitti:virhe-ilmoituksen: [Warning]
Miten tuo sitten voi vaikuttaa noihin ongelmiin MySQL:n kanssa, se on mulle ihan hepreaa. Mutta siitä se valittaa ja varmaan ongelma sitten johtuu siitä.
Alihankintana printtipuolen graafista materiaalia!
-
- Viestit: 2566
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.53
- Paikkakunta: Ylivieska
Re: MySql ongelma
Viesti Kirjoittaja freemem »
Ilmeisesti olet koittanut
Toimiiko? tuleeko jokin virhe vai meneekö läpi? komentoa ei löydy?
tai oletko ajanut asennuksessa scriptin?
Koodi: Valitse kaikki
/usr/local/mysql/bin/mysqladmin -u root password new_password_here
tai oletko ajanut asennuksessa scriptin
Koodi: Valitse kaikki
mysql_secure_installation
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit