Eyetv ja DVD:n poltto Roxiolla
Keskustelua ohjelmista ja Mac App Storesta.
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 57
- Liittynyt: 23.11.2007 klo 8.29
Eyetv ja DVD:n poltto Roxiolla
Viesti Kirjoittaja hli1 »
Parissa ohjelmassa (Sisko ja veli, Poirot viisi pientä...), jotka olen Eyetv:llä tallettanut ja polttanut Roxio Toast Titaniumilla, katsoakseni isommalta ruudulta, on tapahtunut äänen ja tekstityksen kanssa omituinen juttu. Eyetv:llä katsoessa täysin normaali englanninkielinen ääni ja suomalainen tekstitys. Poltetussa DVD:ssä suomenkielinen tekstitys puuttuu, sen sijaan "koneääni" lukee suomalaiset tekstit. Onko muilla kokemusta moisesta ja mistähän johtuu? Kyseessä ei ole joka kerta tapahtuva ilmiö. Olen tallettanut eyetv:llä kymmeniä leffoja ja polttanut parhaat DVD:lle, suurimassa osassa toiminut täysin moitteetta.
-
- Vuoden Homppulainen 2006
- Viestit: 10220
- Liittynyt: 28.2.2004 klo 18.55
- Paikkakunta: Mustasaari (Vaasa)
Re: Eyetv ja DVD:n poltto Roxiolla
Viesti Kirjoittaja AppleFarmer »
YLE ei polta tekstejä kuvaan kuten esim. MTV3 ja Nelonen. Tuo johtuu siitä EyeTV ei pistä tekstejä mukaan kun poltat DVD:lle. Sinne tulee se puhuttu teksti.
http://hopeinenomena.net/viewtopic.php? ... &sk=t&sd=a
Täältä löytyy useita viestiketjuja aiheesta.
http://hopeinenomena.net/viewtopic.php? ... &sk=t&sd=a
Täältä löytyy useita viestiketjuja aiheesta.
-
- Viestit: 57
- Liittynyt: 23.11.2007 klo 8.29
Re: Eyetv ja DVD:n poltto Roxiolla
Viesti Kirjoittaja hli1 »
Onko konstia, jolla koneäänen saa pois ja tekstit tilalle? Kokeilin EYETV2DVD ohjelmaa, sama koneääni kuuluu poltetulta DVD:ltä.
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Eyetv ja DVD:n poltto Roxiolla
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
Olen melkein 100% varma että saat valita äänen Toastissa. Kun valitset poltettavan tallennuksen niin eikö sen jostain valikoista löydy Toastista ääniraidan valinta?hli1 kirjoitti:Onko konstia, jolla koneäänen saa pois ja tekstit tilalle? Kokeilin EYETV2DVD ohjelmaa, sama koneääni kuuluu poltetulta DVD:ltä.
EDIT: en löytänyt nyt itseltäni sopivaa testipätkää jotta voisin tarkistaa asian. Olethan tarkistanut montako ääniraitaa löytyy EyeTv:stä?
-
- Viestit: 57
- Liittynyt: 23.11.2007 klo 8.29
Re: Eyetv ja DVD:n poltto Roxiolla
Viesti Kirjoittaja hli1 »
Onnistuin saamaan "koneäänen" pois valitsemalla Toastista alkuperäisen ääniraidan. Tekstitys ei kuitenkaan näy. Mitenköhän sen saisi vielä näkymään? (minulle tarpeen muissa kuin englannin- tai ruotsinkielisissä leffoissa)
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Eyetv ja DVD:n poltto Roxiolla
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
Tekstitystä et valitettavasti saa Toastilla, olen kyllä laittanut palautetta heille sekä EyeTv:n porukalle.hli1 kirjoitti:Onnistuin saamaan "koneäänen" pois valitsemalla Toastista alkuperäisen ääniraidan. Tekstitys ei kuitenkaan näy. Mitenköhän sen saisi vielä näkymään? (minulle tarpeen muissa kuin englannin- tai ruotsinkielisissä leffoissa)
Ei muuta kuin tuonne AppleFarmerin mainitsemaan ketjuun kyselemään äänen valinnasta + tekstityksestä.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit