Moi!
Reilun vuoden vanha MacBook Pro ja sen kanssa nyt ongelma. Leopard 10.5.2 ja kaikki uusimmat päivitykset asennettu.
Muutaman päivän tai vähintään kerran viikossa käyttis jää totaalisesti jumiin, eli ruudulle jää sen hetkinen tilanne desktopista. Kone ei reagoi mihinkään muuhun kuin virtanappiin. Ulkomailla tuntuvat käyttävän tästä jumittelusta termiä "frozen"
Mitään logiikkaa ei jumittelussa tunnu olevan sen suhteen, onko koneessa kova kuormitus tai kovaa verkkoliikennettä jumitushetkellä.
Applen support-foorumilla tuntuu olevan monella muulla (kymmeniä tai lähes sata eri kirjoittajaa yhdessä keskustelusäikeessä) samaa ongelmaa, onkohan täällä HO:ssa vastaavia tapauksia?
Ilmeisesti pitää ootella 10.5.3:sta ja toivoa, että mystinen vika häviää sen jälkeen.
T: Harri
MacBook Pro (10.5.2) ja totaalijumittelu
Keskustelua kannettavista
6 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 674
- Liittynyt: 15.8.2005 klo 22.30
MacBook Pro (10.5.2) ja totaalijumittelu
Viesti Kirjoittaja harri_tku »
-
- Viestit: 7768
- Liittynyt: 25.2.2004 klo 12.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: MacBook Pro (10.5.2) ja totaalijumittelu
Viesti Kirjoittaja Juhani L »
Eiköhän kyse ole vikaantumassa olevasta koneesta? Ottaisin yhteyttä Appleen ja vetoaisin tuotevastuuseen, jonka nojalla Applen on korjattava vika tai toimitettava ehjä kone tilalle, vaikka takuuaika on jo ohitse.
-
- Viestit: 191
- Liittynyt: 4.6.2006 klo 20.39
Re: MacBook Pro (10.5.2) ja totaalijumittelu
Viesti Kirjoittaja samij »
mulla on samantyyppinen ongelma leopardin 10.5.2:n kanssa.Muutaman päivän tai vähintään kerran viikossa käyttis jää totaalisesti jumiin, eli ruudulle jää sen hetkinen tilanne desktopista. Kone ei reagoi mihinkään muuhun kuin virtanappiin. Ulkomailla tuntuvat käyttävän tästä jumittelusta termiä "frozen"
onkohan jollain palstalaisella kokemusta applen vastauksesta valitukseen "takuu ummessa, kone kaatuu satunnaisin välein, eikä mitään käsitystä ole siitä mikä kaatumisen aiheuttaa eikä vikatilanteen aiheuttamiseksi pysty antamaan ohjeita". vai miten asia pitäisi esittää että apple sen ottaa vakavasti?Eiköhän kyse ole vikaantumassa olevasta koneesta? Ottaisin yhteyttä Appleen ja vetoaisin tuotevastuuseen, jonka nojalla Applen on korjattava vika tai toimitettava ehjä kone tilalle, vaikka takuuaika on jo ohitse.
-
- Viestit: 991
- Liittynyt: 28.9.2006 klo 22.47
- Paikkakunta: Helsinki
Re: MacBook Pro (10.5.2) ja totaalijumittelu
Viesti Kirjoittaja Molto bene »
Kannattaa ajaa hardis testi ihan omaksi tueksi ennen kuin soittaa tukeen. Sillä kyllä tuo ongelma viittaa johonkin sellaiseen, muutenhan se olisi useammallakin
Mac OS X, because making UNIX user friendly was easier than fixing Windows
-
- Viestit: 674
- Liittynyt: 15.8.2005 klo 22.30
Re: MacBook Pro (10.5.2) ja totaalijumittelu
Viesti Kirjoittaja harri_tku »
Terve!
Tätä keskustelua tarkoitin aiemmin. http://discussions.apple.com/thread.jsp ... ID=1390673. Todella monella on tätä oireilua.
Viestiketjun loppupäässä on juttua Applen vastauksesta ja mahdollisesta tulevasta bugikorjauksesta. Sitä odotellessa.
T: Harri
Tätä keskustelua tarkoitin aiemmin. http://discussions.apple.com/thread.jsp ... ID=1390673. Todella monella on tätä oireilua.
Viestiketjun loppupäässä on juttua Applen vastauksesta ja mahdollisesta tulevasta bugikorjauksesta. Sitä odotellessa.
T: Harri
-
- Viestit: 285
- Liittynyt: 9.7.2004 klo 20.32
Re: MacBook Pro (10.5.2) ja totaalijumittelu
Viesti Kirjoittaja remppa »
Mulla on samaa vikaa saman koneen ja käyttisversion kanssa. MBP:hon tuli kuukausi sitten firmware-päivitys, mutta sekään ei auta. Jäätymistä tapahtuu joskus alle viikon, joskus melkein kuukauden välein. 10.5.1-versiolla tuli aina se harmaa ruutu näytölle, jossa kehotetaan pitämään virtanappia pohjassa. Nyt ei tule enää sitä, vaan kaikki vaan jäätyy joko tyystin, tai sitten muuten jäätyy, mutta hiiriosoitin kykenee liikkumaan ruudulla ja pyörittelemään rantapalloa. Jälkimmäinen tapahtui hiljattain sen takia, kun liitin koneeseen sellaisen muistikortinlukijan, jonka kanssa eräs SD-kortti ei toiminut. Koko käyttis meni lukkoon siitä, kun se ei kyennyt avaamaan kortin sisältöä. Windowsillakaan se ei kokeiltaessa auennut, mutta Windows kuitenkin selvisi jumittamatta ja osasi antaa ilmoituksen, että asemasta ei voi lukea.
6 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit