Cloverfield. Aika tehokas ja taitavasti tehty. Onneksi päähenkilöillä oli käytössään erinomainen videokamera, jonka akussakin riitti hämmästyttävästi potkua.
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
Jos tuon ei anna häiritä, leffassa oli jopa lähes toden makua, mikä aiheen huomioon ottaen on melkoinen suoritus. Sota hirviötä vastaan ja otuksen perheineen tuhoama Manhattan olivat ehdottomasti huippuluokan tehoste- ja kuvaustyötä joka suhteessa. Tuleekohan tälle jatkoa? 3,5*.
Rails And Ties. Koskettava draama, joka panee raavaammankin karjun vetistelemään. Loistavat näyttelijät Kevin Baconin johdolla. Clint Eastwoodin tyttären ohjaama! Plikka ei vielä ehkä ole isänsä veroinen, mutta läheltä liippaa. 3,5*.
No Country For Old Men (Menetetty maa). Cohenin veljesten tiukkaakin tiukempi tuotos. Ne poijaat kyllä osaa! HD-leffana erityisen vaikuttava, ja Javier Bardemin esittämä psykopaattitappaja on mieletön veikko kerrassaan. Tommy Lee Jones on voimattomana seriffinä yhtä erinomainen kuin usein aiemmin voimakkaana. Musiikkia ei tässä leffassa tarvita, ohjaustyössä on jytää tarpeeksi. 4,5*.
Rowan Atkinson on johtanut anglikaanista kirkkoa vuodesta 2002.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012