Tokkopa tarvitaan erillistä allekirjoitusta tai sakkouhkaa. Myyjä kysyy vaan, minkä liittymäpaketin haluat ja laittaa rastin ruutuun. Ainakaan USA:n Apple-kaupoissa ei ole vähään aikaan allekirjoitettu enää mitään, aiemmin oli digikynä. SIM tulee kotiin, lasku sähköpostiin ja joka kuussa lähtee luottokortilta sovittu kk-veloitus. Omituista tuhertamista on, jos liittymäsopimukseen menee 10-15 minuuttia. Vaihtaessani Saunalahden liittymään sopimuksen tekeminen kesti matka-aikoineen enintään 2 minuuttia, kun tein ite netin kauttaIIIMacci kirjoitti:Se tassa ihmetyttaa kun joidenkin tietojen mukaan puhelinta ei saa liikkeesta ulos ilman sopparin tekemista - onkohan tama kaytannossa edes mahdollista - esim. Lontoon regent streetin storessa on muutenkin aina kauhee ruuhka ja jonot... en vois kuvitella etta ne mitenkaan pystyy viela pidentaa jokaisen luurin ostoaikaa 10-15minuutilla (arvioitu sopimuksen tekoaika)... ainakaan noissa tiloissa.
Varmasti ne jotka siela on kayny on samaa mielta... ei sit millaan! No ehka ne keksii jonkun Digital Signaturen eli kun allekirjotat - syotat kortin pinnin maksaessasi sitoudut tekemaan sopimuksen sakkojen uhalla tms... eli jos ei tee sopparia kuukauden sisalla niin lavahtaa visallta 500euron lisalasku... epailen... loppupeleissa Applen tavote on saada levitettya puhelinta mahdollisimman monelle eli pieni puolitahallaan jatetty porsaanreika kummasti lisaa ton tavotteen onnistumisen mahdollisuutta.

Applen intressi on toki myydä paljon puhelimia, mutta oletettavasti se on rahastanut myös jälleenmyynti-/liittymäsopimuksilla (siis kertakorvauksena, ei enää sidottuna käyttöön, koska Apple on aiemman perusteella osoittanut, että asiakkaita tulee). Eiköhän operaattorit ole pitäneet sopimusehdoissa huolta, että Apple ei vedä välistä.