Jotakin photari-koulukunnan ihmiselle ihmeellisiä asioita kuitenkin tuli vastaan.
Ja haku ja Google kyllä antoivat vastauksia lukuisiin kysymyksiin, mutta parin päivän selailun ja ohjelman räpläilyn jälkeenkään en ole sivistynyt seuraavissa asioissa:
1. Onko Photarin lasso-työkalua vastaavaa Aperturessa laisinkaan? Järki sanoo että on, mutta kun en vaan keksi missä.
2. Magig-wand työkalua vastaavaa löytyykö?
3. Lisää työkaluja: Gradient tool?
4...
..njää. Kaikkihan nämä näköjään liittyykin vaan työkaluihin. Ylipäätään kun Aperturessa on niin vähän noita työkaluja käytettävissä (crop, straighten, spot&patch,retouch, redeye), niin onko niitä enemmänkin jossain vaan piilotettuna?
Ja löytyykö jostain yksinkertaista Photarista Apertureen siirtyvälle suunnattua ohjeistusta? Ei tuo Inside Aperture Podcast muuten tunnu toimivan, sieltä varmaan olisi löytynyt jotain vinkkejä kanssa..
Vai eikö tämä koko ohjelma ylipäätään olekaan Applen vastike Photarille?
---
Ja olen siis täysin harrastelijakäyttöön ja huvikseni ohjelmaa räpläämässä, niin mistään superhyperammattilaispro-ominaisuuksista ei niin väliksi..

Kiitän etukäteen.