Tässä suhteessa olen samaa mieltä. Tähän tulisi syventyä eikä jättää ongelmaa vain poliittisten tai muiden puheiden vietäväksi. Teologeilla on tästä ihan realistista sanottavaa vaikka se ei kovin muodikasta olekaan.tsip kirjoitti:-- Sanon nyt kuitenkin toistamiseen, että ei se ase eikä sen omistaminen johonkin käyttötarkoitukseen ole pahasta vaan se ihminen, joka niitä käyttää epäasiallisiin käyttötarkoituksiin. Muutenhan meillä olisi kielletty haulikot jo volvomarkkasen aikoihin kun haulikoilla uhkaamalla ryöstettiin pankkeja. --
Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
-
- Viestit: 9640
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Lare »
Mutta tuskin e.m. luokassa. Kun olisi laittanut seuraavaa piippuun, porukka olisi vähintään pyrkinyt karkuun.JHA kirjoitti:Ikävä kyllä saa: http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_WhitmanLare kirjoitti: Kyllähän kertalaukeavakin on karmea peli, kun vastapuolella on parhaimmillaan tenttikynä. Mutta kymmentä sillä ei ehdi saamaan hengiltä.
Poliisit saavat perus-Klockin viran puolesta, mutta omaakin saa kantaa. En ole kysynyt, joutuvatko maksamaan muodollisen maksun kuten virkavatteistaan. Järeemmät aseet sitten kamarilta, jos tarve vaatii. Olen yhdessä varastossa käynytkin.
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Lare »
omppa kirjoitti: Hirvikantaa voi harventaa lukuisin muinkin keinoin, kuin sunnuntaimetsästäjien ja asehullujen toimesta.
Mitä nämä elämää kunnioittavat hirvikannan vähentämiskeinot ovat? Jos hirviä ei vähennetä, se johtaa lupulta ihmisten kuolemisiin. Nyt jo about 5 per vuosi.omppa kirjoitti:En johdattele tätä threadia enempää offopikiksi, koska kyse ei loppupeleissä ole hirvikannan harventamiskeinoista. Sanon vain, että toisenlaisessa maailmassa se ei olisi edes tarpeellista. Itse kunnioitan elämää kaikissa muodoissaan, ja näen tappamisen aina heikompana moraalikäsityksenä. Jos elämää ei kunnioiteta, mikä on edelleenkin valitettavan yleistä kaikissa kulttuureissa, se johtaa lopulta myös ihmisten tappamiseen.
-
- Viestit: 381
- Liittynyt: 28.8.2006 klo 22.11
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja puakki »
Tekisi mieli vähän korjata, anteeksi. Teologeilla en usko olevan tähän mitään sanottavaa, koska termi tarkoittaa jumaluusopin alan (yliopistollista) asiantuntijaa. Sen sijaa kristillisellä Kirkolla / Kirkon edustajilla on aiheesta paljonkin sanottavaa, opetettavaa jne. Valitettavasti vaan pseudokristillisessä maallistuneessa protestanttisessa ympäristössä uskosta on tullut aika pitkälti arkielämälle vieras juhlien koriste - ja seuraukset näkyvät, valitettavasti joka päivä...Mikael K. kirjoitti:Teologeilla on tästä ihan realistista sanottavaa vaikka se ei kovin muodikasta olekaan.
Tämä on toki off-topic Hompussa, mutta niin on kai koko tämä otsikko.
Ihan henkilökohtaisesti olen voimakkaasti sitä mieltä, että myös poliisin valtuudet pitäisi ottaa avoimeen käsittelyyn. Luonnotonta on, jos Kauhajoen kaltaisten tilanteiden asiallista hoitamista jarruttaa poliisin pelko voimakeinojen käyttämisen seurauksia kohtaan. USA:ssa lienee omaksuttu ajattelu- ja menettelytapa, jonka mukaan primääritavoite tällaisissa tapauksissa on eliminoida tekijä keinolla millä hyvänsä. Olisi mielenkiintoista nähdä, millaista ”keskustelua" ja hyssyttelyä poliittiset broilerimme saisivat aikaan tästä aika selväpiirteisestä aiheesta.
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.8.2006 klo 20.46
- Paikkakunta: HKI
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja omppa »
Itse haluaisin tietää mikä tarve sulla on se viedä?tsip kirjoitti:Haluan myös nähdä, pysyykö tuo pyhimyskruunusi päässä ihan loppuun asti...
Hirvet ovat myös elollisia olentoja. Ymmärrän kyllä, että ihmiset haluavat niitä tuhota turvatakseen oman nahkansa. Se on kuitenkin vain yksi tapa ajatella. Voisimme myös ajatella niin, että tekisimme kaikkemme jotta ne säilyisivät ja saisivat rauhassa tallustella ja syödä taimia.Lare kirjoitti:Mitä nämä elämää kunnioittavat hirvikannan vähentämiskeinot ovat? Jos hirviä ei vähennetä, se johtaa lupulta ihmisten kuolemisiin. Nyt jo about 5 per vuosi.
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Jone »
-
- Viestit: 9640
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
Olet oikeassa. Anteeksi sanojen löysä käyttö.puakki kirjoitti:Tekisi mieli vähän korjata, anteeksi. Teologeilla en usko olevan tähän mitään sanottavaa, koska termi tarkoittaa jumaluusopin alan (yliopistollista) asiantuntijaa. Sen sijaa kristillisellä Kirkolla / Kirkon edustajilla on aiheesta paljonkin sanottavaa, opetettavaa jne. --Mikael K. kirjoitti:Teologeilla on tästä ihan realistista sanottavaa vaikka se ei kovin muodikasta olekaan.
-
- Viestit: 109
- Liittynyt: 1.6.2006 klo 23.46
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Vaku »
http://areena.yle.fi/toista?id=1534197
-
- Viestit: 381
- Liittynyt: 28.8.2006 klo 22.11
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja puakki »
No problem! Hyvin yleinen ilmiö kirkollisissakin piireissä.Mikael K. kirjoitti:Olet oikeassa. Anteeksi sanojen löysä käyttö.
Itse ortodoksina olen tästä vaan tullut tarkaksi, koska meillä (yliopisto)teologia ja kirkon pappeus eivät ole perinteisesti olleet synonyymeja, vaan suuri (ei ehkä kuitenkaan suuriN) osa teologeista on ollut maallikoita. Prot ja kat puolella lännessä asia taitaa olla tasan toisin.
-
- Viestit: 1415
- Liittynyt: 30.1.2007 klo 18.22
- Paikkakunta: Kaustinen
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Arkisto »
Asiaa kun tarkemmin mietin, ei syy ole aseen, vaan ensisijainen syy on aseen käyttäjässä. Voi lisäksi olla useita syitä siihen, miksi aseen käyttäjä käytti sitä kuten käytti; esimerkiksi koulukiusaaminen, ihmissuhteet, mielenterveysongelmat, stressi, syyllisyys maapallon kohtalosta ja maailman menosta yleisesti jne., näitähän nykyään riittää.
Kun syyllisyydet on mietitty, on seuraava luonnollinen reaktio: Asialle pitäisi tehdä jotain;
Aseita en kieltäisi suoraan, mutta on ilman muuta selvää, ettei tuolla tyypillä olisi missään nimessä saanut olla asetta - luvan kanssa tai ilman. Sen perusteella mitä tyyppi "harrastuksestaan" netissä näytti ja kertoi, olisi ase pitänyt takavarikoida suoraan ja lupa peruuttaa - riippumatta siitä mitä tämä on haastattelussa sanonut. Radiossa ilmeisesti jonkinlaisen ampumaseuran joku johtaja kertoi vähän aikaa sitten näkemyksiään, ja ne vaikuttivat varsin järkeviltä: mm. ensimmäisen aseen ei tarvitsisi olla käsiase.
Mielenterveydestä ja hoidon puutteesta on jo puhuttu paljon, milloinkahan jotain editystä tapahtuisi?
Tämän tappajan tunteneita on haastateltu, eikä kukaan ole kertomansa mukaan voinut aavistaa tällaista tapahtuvaksi. Mistä se johtuu? On vaikea uskoa ettei mitään merkkejä olisi ollut nähtävissä. Eikö haluta tai osata nähdä vai eikö ketään kiinnosta?
Voiko minunkin tuttavapiirissä ehkä olla joku noin pahoinvoiva?
-
- Viestit: 3954
- Liittynyt: 1.11.2007 klo 18.54
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Pikkuroope »
Tähän ei voi sanoa kuin lol.
Kukaan ei varmasti ole tullut ajatelleeksi sitä, että aseita ei vietäisi ampumaradan ulkopuolelle, vaan säilytys tapahtuisi
kerholla tai jossain. Tämäkö sitten veisi pohjan harrastukselta. Voihan niitä pyssyjä sitten mennä rassaamaan sinne kerhotalolle
suojalasin taakse jos tykkää sitä silitellä
![Salaisuus [:#]](./images/smilies/47_47.gif)
— mylman
! Myydään DJI Phantom 3 Advanced: http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=88&t=250353 !
-
- Viestit: 4078
- Liittynyt: 12.7.2007 klo 12.59
- Paikkakunta: Laukaa
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Crimson »
Tuotahan ehdotettiin jo Jokelan tragedian jälkeen. Todella hieno ajatus, mutta käytännössä mahdoton toteuttaa. Useimmilla ampuma/metsästysseuroilla ei yksinkertaisesti ole tiloja tuollaiseen. "Kerhotalo" olisi melko mahtava kohde jollekin rikollisjärjestölle, jos sieltä olisi helpohkosti saatavilla iso määrä aseita.Pikkuroope kirjoitti:Kukaan ei varmasti ole tullut ajatelleeksi sitä, että aseita ei vietäisi ampumaradan ulkopuolelle, vaan säilytys tapahtuisi
kerholla tai jossain. Tämäkö sitten veisi pohjan harrastukselta. Voihan niitä pyssyjä sitten mennä rassaamaan sinne kerhotalolle
suojalasin taakse jos tykkää sitä silitellä
MacBook white 2,16 GHz | 2 GB | 120 GB | Lion
iMac G3 400 MHz | 1 GB | 128 GB | Tiger
Apple TV 160 GB
iPhone 4 32 GB
Airport Extreme 802.11n | Airport Express 802.11n
-
- Viestit: 762
- Liittynyt: 1.2.2007 klo 3.29
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Crash test dummy »
Sinänsä ihan hyvä ehdotus, mutta käytännön toteutus olisi erittäin kallis ja aikaavievä, koska 95% Suomen ampuradoista on katoksia, joissa on maavallit ympärillä. "Kerhotaloja" on hyvin harvalla seuralla ja vielä harvemmalla on mahdollisuutta yhteiseen aseiden säilytyspaikkaan. Tällaisen paikanhan tulisi olla jollakin tapaa vartioitu ja kuitenkin kaikilla seuran jäsenillä tulisi olla sinne pääsy haluamanaan aikana. Mitään huvittavaa en itse tuosta Aarrekiven kommentista löytänyt.Pikkuroope kirjoitti:En tiedä onko joku jo sanonut ketjussa, mutta tuosta käsiaseiden kieltämisestä yksityishenkilöiltä.
Tähän ei voi sanoa kuin lol.
Kukaan ei varmasti ole tullut ajatelleeksi sitä, että aseita ei vietäisi ampumaradan ulkopuolelle, vaan säilytys tapahtuisi
kerholla tai jossain. Tämäkö sitten veisi pohjan harrastukselta. Voihan niitä pyssyjä sitten mennä rassaamaan sinne kerhotalolle
suojalasin taakse jos tykkää sitä silitellä
Edit. Crimson ehti ensin..
-
- Viestit: 2928
- Liittynyt: 28.11.2004 klo 14.14
- Paikkakunta: Espoo
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja JHA »
Plus se että ihmiset tuntuvat jo unohtaneen Sanna Sillanpään ja tapahtumat helsinkiläisellä ampumaradalla jos he kuvittelevat ratasäilytyksen muuttavan maailmaa..Crimson kirjoitti: Tuotahan ehdotettiin jo Jokelan tragedian jälkeen. Todella hieno ajatus, mutta käytännössä mahdoton toteuttaa. Useimmilla ampuma/metsästysseuroilla ei yksinkertaisesti ole tiloja tuollaiseen. "Kerhotalo" olisi melko mahtava kohde jollekin rikollisjärjestölle, jos sieltä olisi helpohkosti saatavilla iso määrä aseita.
Ylipäätään ajatus moisesta juuri tässä yhteydessä on suorastaan naiivi sillä jos ihminen on valmis murhaamaan läheisiään niin on äärimmäisen epätodennäköistä että hän kaikessa lainkuuliaisuudessaan jättäisi aseensa radalle vain siksi että näin on laissa säädetty vaan käytännössä siinä vaiheessa kun viimeinen kynnys on ylitetty lähtee ase taskuun. Joko kaikessa hiljaisuudessa tai sitten voimaa käyttäen..
Äkkipikaistuksissaan tehtyihin tappoihin tuo ehkä vielä toimisi jos mutkaa haettaessa jäisi aikaa tunteiden viilenemiselle & harkinnalle mutta systemaattisiin sekopäihin malli ei tepsisi.
Sensijaan jos asiantilaa haluttaisiin parantaa niin ehkä yksi tie olisi lisätä harkinta-aikoja harrastuksen alkumetreillä. Ensin vastuullista harjoittelua ilma-aseen kanssa mentorin johdolla, sitten lupa harjoitella valvotuissa oloissa ja ehkä vasta parin vuoden aktiivisen ja kontrolloidun harrastuksen jälkeen lupa omaan aseeseen. Rauhallinen eteneminen ja hidas tempo hallituissa oloissa todennäköisimmin karsisi lyhytjänteiset kuumakallet pois matkasta.
-
- Viestit: 221
- Liittynyt: 30.5.2008 klo 16.17
- Paikkakunta: Uusikaupunki
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja pikkukari »
Jokainen harrastaja irroittaisi aseestaan lukon tai vastaavan osan,jota ilman se olisi ampumakelvoton.Crimson kirjoitti:Tuotahan ehdotettiin jo Jokelan tragedian jälkeen. Todella hieno ajatus, mutta käytännössä mahdoton toteuttaa. Useimmilla ampuma/metsästysseuroilla ei yksinkertaisesti ole tiloja tuollaiseen. "Kerhotalo" olisi melko mahtava kohde jollekin rikollisjärjestölle, jos sieltä olisi helpohkosti saatavilla iso määrä aseita.Pikkuroope kirjoitti:Kukaan ei varmasti ole tullut ajatelleeksi sitä, että aseita ei vietäisi ampumaradan ulkopuolelle, vaan säilytys tapahtuisi
kerholla tai jossain. Tämäkö sitten veisi pohjan harrastukselta. Voihan niitä pyssyjä sitten mennä rassaamaan sinne kerhotalolle
suojalasin taakse jos tykkää sitä silitellä
Toinen osa jäisi kerholle muun osan säilytyspaikka kotona asianmukaisesti.
Oliko huono idea?
-
- Viestit: 381
- Liittynyt: 28.8.2006 klo 22.11
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja puakki »
Hyvä sinänsä idea. Valvonta hankalaa / mahdotonta eikä ratkaise sitä, että pimeän aseen saa Helsingistä tunnissa, sarjatulivehjettä voi joutua odottamaan päivän-pari. Pimeää tavaraa on liikkeellä kahmalokaupalla ja valitettavasti juuri sellaisella rupusakilla (anteeksi nimittely), jolle se ei ollenkaan sovi.pikkukari kirjoitti:Jokainen harrastaja irroittaisi aseestaan lukon tai vastaavan osan,jota ilman se olisi ampumakelvoton.
Toinen osa jäisi kerholle muun osan säilytyspaikka kotona asianmukaisesti. Oliko huono idea?
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Macco »
Ei, mutta ainahan uusia lukkoja saa hommattua.pikkukari kirjoitti: Jokainen harrastaja irroittaisi aseestaan lukon tai vastaavan osan,jota ilman se olisi ampumakelvoton.
Toinen osa jäisi kerholle muun osan säilytyspaikka kotona asianmukaisesti.
Oliko huono idea?
-
- Viestit: 762
- Liittynyt: 1.2.2007 klo 3.29
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Crash test dummy »
Tätä on pakko hieman kommentoida, koska Jokelan tapahtumien yhteydessä sama ampumarata ja "ampumaseura" tulivat esiin. Kyseessähän siis ei ole Suomen ampumaurheiluliiton alainen ampumaseura, vaan kaupallinen yritys, joka ei ota minkäänlaista vastuuta asekasvatuksesta, vaan vuokraa paukkeesta innostuneille vaikka sen isoimman kanuunan mikä kaapista löytyy. Liiketoimintanahan se varmasti on kannattavaa, mutta mielestäni aivan väärä tapa kokeilla ammuntaa.JHA kirjoitti:Plus se että ihmiset tuntuvat jo unohtaneen Sanna Sillanpään ja tapahtumat helsinkiläisellä ampumaradalla jos he kuvittelevat ratasäilytyksen muuttavan maailmaa..
Tämä olisi todellakin paras tapa toteuttaa ampumaharrastuksen aloitus. Aikanaan isäni ollessa ampumaseuran pj, meille tuli viikoittain puheluita uusilta innokkailta "ampujilta", jotka halusivat liittyä seuran jäseneksi jotta saisivat ostoluvan johonkin .357 mag pistooliin. Eihän isäni sitten kovinkaan pidetty mies ollut kun ilmoitti, että hän ei miksikään aseiden välittäjäksi ala. Juurikin tuo hidas eteneminen ostoluvan saannissa vaikeuttaisi näiden satunnaisten räiskijöiden aseenhankintaa. Se estettäisiinkö sillä kouluammuskeluja onkin jo toinen juttu.Sensijaan jos asiantilaa haluttaisiin parantaa niin ehkä yksi tie olisi lisätä harkinta-aikoja harrastuksen alkumetreillä. Ensin vastuullista harjoittelua ilma-aseen kanssa mentorin johdolla, sitten lupa harjoitella valvotuissa oloissa ja ehkä vasta parin vuoden aktiivisen ja kontrolloidun harrastuksen jälkeen lupa omaan aseeseen. Rauhallinen eteneminen ja hidas tempo hallituissa oloissa todennäköisimmin karsisi lyhytjänteiset kuumakallet pois matkasta.
-
- Viestit: 762
- Liittynyt: 1.2.2007 klo 3.29
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Crash test dummy »
Ideana ei huono, mutta koska niitä kerhotaloja ei todellisuudessa ole edes olemassa, niin hankala niihin on mitään jättää.pikkukari kirjoitti:Jokainen harrastaja irroittaisi aseestaan lukon tai vastaavan osan,jota ilman se olisi ampumakelvoton.Crimson kirjoitti:Tuotahan ehdotettiin jo Jokelan tragedian jälkeen. Todella hieno ajatus, mutta käytännössä mahdoton toteuttaa. Useimmilla ampuma/metsästysseuroilla ei yksinkertaisesti ole tiloja tuollaiseen. "Kerhotalo" olisi melko mahtava kohde jollekin rikollisjärjestölle, jos sieltä olisi helpohkosti saatavilla iso määrä aseita.Pikkuroope kirjoitti:Kukaan ei varmasti ole tullut ajatelleeksi sitä, että aseita ei vietäisi ampumaradan ulkopuolelle, vaan säilytys tapahtuisi
kerholla tai jossain. Tämäkö sitten veisi pohjan harrastukselta. Voihan niitä pyssyjä sitten mennä rassaamaan sinne kerhotalolle
suojalasin taakse jos tykkää sitä silitellä
Toinen osa jäisi kerholle muun osan säilytyspaikka kotona asianmukaisesti.
Oliko huono idea?
-
- Viestit: 2928
- Liittynyt: 28.11.2004 klo 14.14
- Paikkakunta: Espoo
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja JHA »
Elämää on toki syytä kunnioittaa mutta pyrkimys hyödyntää ravintoketjussa itseään alempana sijaitsevia eliöitä vain on yksi ekosysteemimme perustavimpia piirteitä ja ainakaan vielä ihminen ei ole tästä asetelmasta mitenkään vapaa vaan se on suorastaan hengissäpysymisemme elinehto.omppa kirjoitti:Itse kunnioitan elämää kaikissa muodoissaan, ja näen tappamisen aina heikompana moraalikäsityksenä. Jos elämää ei kunnioiteta, mikä on edelleenkin valitettavan yleistä kaikissa kulttuureissa, se johtaa lopulta myös ihmisten tappamiseen.
Voimme korkeintaan valita sen rajaammeko tarjolla olevan ravintoketjumme taksonomialtaan floraan tahi faunaan kuuluvaksi mutta jokatapauksessa jokaisen täällä viettämämme päivän ehtona on se että jokin eukarioottehin kuuluva eliö menettää elämänsä.
-
- Viestit: 107
- Liittynyt: 18.12.2006 klo 11.52
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja tpheiska »
-
- Viestit: 4078
- Liittynyt: 12.7.2007 klo 12.59
- Paikkakunta: Laukaa
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Crimson »
Jälleen kerran ajatus on hyvä, mutta käytäntö on hieman eri. Entäpä aseen osto kaupasta? Kuka valvoo sen kuljetusta kaupasta sinne lukkojen taakse? Tai korjattavaksi asesepälle? Aina on mahdollisuus napata ase mukaansa ja piipahtaa vaikka koululla.pikkukari kirjoitti:Jokainen harrastaja irroittaisi aseestaan lukon tai vastaavan osan,jota ilman se olisi ampumakelvoton.Crimson kirjoitti:Tuotahan ehdotettiin jo Jokelan tragedian jälkeen. Todella hieno ajatus, mutta käytännössä mahdoton toteuttaa. Useimmilla ampuma/metsästysseuroilla ei yksinkertaisesti ole tiloja tuollaiseen. "Kerhotalo" olisi melko mahtava kohde jollekin rikollisjärjestölle, jos sieltä olisi helpohkosti saatavilla iso määrä aseita.Pikkuroope kirjoitti:Kukaan ei varmasti ole tullut ajatelleeksi sitä, että aseita ei vietäisi ampumaradan ulkopuolelle, vaan säilytys tapahtuisi
kerholla tai jossain. Tämäkö sitten veisi pohjan harrastukselta. Voihan niitä pyssyjä sitten mennä rassaamaan sinne kerhotalolle
suojalasin taakse jos tykkää sitä silitellä
Toinen osa jäisi kerholle muun osan säilytyspaikka kotona asianmukaisesti.
Oliko huono idea?
MacBook white 2,16 GHz | 2 GB | 120 GB | Lion
iMac G3 400 MHz | 1 GB | 128 GB | Tiger
Apple TV 160 GB
iPhone 4 32 GB
Airport Extreme 802.11n | Airport Express 802.11n
-
- Viestit: 619
- Liittynyt: 13.9.2008 klo 22.42
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja ompponainen »
Sarjatuli kirjoitti:Tuumailin, että en enää kirjoittele tälle foorumille, mutta tämä asia on sellainen joka on ammatillisesti koskettanut minua ainakin välillisesti. Nimittäin aseet. Olen pitänyt asetta mukanani 7 vuotta (sarjatuliase) ja eikä ole onneksi koskaan tarvinnut ampua kohti ketään. Siis ei ase sinäänsä tapa ketään vaan ihminen sen takana. Mutta syy (t) tälläistä tapahtuu, niin olen samaa mieltä kuin eräs aikaisemmin kirjoitellut että ei syy ole netin tai muun median vaan sen tunteeko ihminen itsensä tarpeelliseksi ja hyväksytyksi (rakastetuksi) tässä yhteiskunnassa. Ja mistä nuo edellytykset tulevat ja missä tuo perusta rakennetaan niin on koti. Myö se huomio että ihmiset valittavat nykyisin kaikista pienistä asioista on jo mennyt liiallisuuksiin. Itselleni sanottiiin että olen noiden rauhanturva vuosien jälkeen muuttunut. Totta, muuttunut sillä tavalla että en ole välittänyt pienistä vastoinkäymisistä enkä ole lähtenyt säälimään ja voivottelemaan kun joku esim on joutunut ruuhkassa kiilatuksi ja saanut naarmun kalliiseen Bemariinsa. Se siitä. MUTTA, ihminen tarvitsee toista ihmistä lähellensä, ei aina puhetta vaan fyysistä kosketusta, konkreettista läheisyyden tunnetta. On se sitten äidin lämmin syli, isän turvallinen polvi. Rakastetun syleily tai ystävän turvallinen olkapää. Niitä se mitkään netissä olevat irc- galleriat ja keskustelupalstat korvaa.
Hyvin pitkälti samaa mieltä yo kirjoittajan kanssa.
Koteja ja vanhempia pitää tukea niin että kaikilla on voimavaroja antaa lapsilleen ja nuorilleen.
Ettei perustoimeentulon vuoksi tarvitse raataa niin että kotona kaatuu sänkyyn tai tylsistyy TV:n ääreen.
Arvomaailmaa pitäisi muuttaa. Tärkeää on läsnäolo, aito välittäminen, ei se uusi DVD, telkku, mopo yms.
Nuorten pitäisi myös löytää itsestään se empaattisuus. Taito asettua sen syrjityn ja väheksytyn asemaan.
Taitaa välinpitämättömyyskin olla aikuisilta opittua
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
-iPhone 13 Pro max
-Apple Watch 5
-
- Viestit: 2699
- Liittynyt: 16.4.2007 klo 12.54
- Paikkakunta: Kouvola
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja Cathi777 »
Tuo sinun esimerkkisi kuvatusta materiaalista on aika eria asia kuin tässä tapauksessa. Kaveri ampuilee radalla, ei mitään kohteita vaan ihan sinne tänne ja sitten uhkailevia letkautuksia heittää samalla. Kyllähän tämä on niitä asioita, että vaikka tiedän, että sillä poliisilla on kauheat syyllisyyden tuskat niin kyllähän se selkeän virheen on tilanteessa tehnyt. Pelkästään noiden videoiden perusteella olisi pitänyt ase mieheltä poistaa. Joku täällä aikaisemminkin asia sivusi, mutta itse muistan jo lapsuudestani, että jos leikkiaseella jotain ihmistä leikillään osoitteli niin isäni otti saman tien aseen pois. Eikö tällaisiin asioihin päde ihan sama juttu. Jos et osaa asiallisesti toimia niin silloin se otetaan pois ja tuollaiselle ihmiselle ei tarvitsisi sen jälkeen aselupaa enää edes myöntää.tpheiska kirjoitti:Tuntuu joka puolella olevan muodissa irtopisteiden kalastelu, vastuun välttely, ja valvonnan lisääminen. Mitä todella tarvittaisiin? Rahaa, ei kieltoja. Puhutaan jo käsiaseiden (ilmeisesti pistoolien?) kieltämisestä. Kyllä varsijousellakin saa vahinkoa aikaan. Entäs ampumavideoiden nettiin laitto. Sanotaan että käyn radalla ampumassa kiekkoja haulikolla ja postaan ampumani hienon sarjan youtubeen, haulikko pois?
Tämä oli siis ajatus vain tähän aseasiaan, joka on kuitenkin tämä asian kokonaisuudessa se kaikkein mitättömin asia. Poliitikot on jälleen tarttuneet kiitettävän hyvin tällaisiin asioihin, jotka eivät oikeasti tähän tilanteeseen vaikuttaneet millään tavoin, se syy on jossain aivan muualla. Jos poliisi olisi sen aseen tältä henkilöltä pois ottanut niin se olisi vain tätä asiaa siirtänyt korkeintaan hieman eteenpäin, ei millään tavoin olisi ollut laukaiseva tekiä tässä asiassa. Jos kaveri on tätä 5 vuotta hautonut niin ei se nyt olisi tuollaiseen asiaan kaatunut. Monien asioiden summia tällaiset tapahtumat on ja näitä tulee vielä aivan varmasti lisää, ei tämä tähän ikävä kyllä tule päättymään. Yrittäkää ihmiset seurailla läheisiänne ja olla oikeasti mukana siinä ja asettua toisten ihmisten asemaan, ehkä sillä hieman pystyttäisiin tällaisia ikäviä tapahtumia välttämään.
-
- Viestit: 231
- Liittynyt: 20.8.2008 klo 12.05
Re: Taas kouluammuskelu, Kauhajoki
Viesti Kirjoittaja yugular »
Hmm.. Aseenkantolupahan lähtee siitä peritaatteesta että ihmisellä on oikeus kantaa asetta. Kun se on myönnetty niin pitää olla hyvä syy evätä tämä oikeus. Kaveri on ampunut ampumaradalla laillisella aseella eikä ole tehnyt mitään laitonta. Eli poliisi ei ole voinut ottaa asetta pois, tiedä vaikka olisi niin halunnutkin tehdä. Poliisinkin täytyy noudattaa lakia.Cathi777 kirjoitti:Tuo sinun esimerkkisi kuvatusta materiaalista on aika eria asia kuin tässä tapauksessa. Kaveri ampuilee radalla, ei mitään kohteita vaan ihan sinne tänne ja sitten uhkailevia letkautuksia heittää samalla. Kyllähän tämä on niitä asioita, että vaikka tiedän, että sillä poliisilla on kauheat syyllisyyden tuskat niin kyllähän se selkeän virheen on tilanteessa tehnyt. Pelkästään noiden videoiden perusteella olisi pitänyt ase mieheltä poistaa. Joku täällä aikaisemminkin asia sivusi, mutta itse muistan jo lapsuudestani, että jos leikkiaseella jotain ihmistä leikillään osoitteli niin isäni otti saman tien aseen pois. Eikö tällaisiin asioihin päde ihan sama juttu. Jos et osaa asiallisesti toimia niin silloin se otetaan pois ja tuollaiselle ihmiselle ei tarvitsisi sen jälkeen aselupaa enää edes myöntää.tpheiska kirjoitti:Tuntuu joka puolella olevan muodissa irtopisteiden kalastelu, vastuun välttely, ja valvonnan lisääminen. Mitä todella tarvittaisiin? Rahaa, ei kieltoja. Puhutaan jo käsiaseiden (ilmeisesti pistoolien?) kieltämisestä. Kyllä varsijousellakin saa vahinkoa aikaan. Entäs ampumavideoiden nettiin laitto. Sanotaan että käyn radalla ampumassa kiekkoja haulikolla ja postaan ampumani hienon sarjan youtubeen, haulikko pois?
Tämä oli siis ajatus vain tähän aseasiaan, joka on kuitenkin tämä asian kokonaisuudessa se kaikkein mitättömin asia. Poliitikot on jälleen tarttuneet kiitettävän hyvin tällaisiin asioihin, jotka eivät oikeasti tähän tilanteeseen vaikuttaneet millään tavoin, se syy on jossain aivan muualla. Jos poliisi olisi sen aseen tältä henkilöltä pois ottanut niin se olisi vain tätä asiaa siirtänyt korkeintaan hieman eteenpäin, ei millään tavoin olisi ollut laukaiseva tekiä tässä asiassa. Jos kaveri on tätä 5 vuotta hautonut niin ei se nyt olisi tuollaiseen asiaan kaatunut. Monien asioiden summia tällaiset tapahtumat on ja näitä tulee vielä aivan varmasti lisää, ei tämä tähän ikävä kyllä tule päättymään. Yrittäkää ihmiset seurailla läheisiänne ja olla oikeasti mukana siinä ja asettua toisten ihmisten asemaan, ehkä sillä hieman pystyttäisiin tällaisia ikäviä tapahtumia välttämään.
edit. mutta tosiaan oikeassa olet ettei tuollaiselle aselupaa pitäisi myöntää. Eri asia kuinka se selvitetään lupaa myönnettäessä.
• MacBook 13,3" 2,26 GHz | 2 Gt RAM | 250 Gt | NVIDIA GeForce 9400M | Mac OS X Snow Leopard
• iPhone 3GS | 8GB |
• iPod nano | 8GB | 4th Gen
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit