Uusimman Leopardin päivityksen (en muista sitä nimeltä, mutta liittyi airport-sydeemeihin) jälkeen nettiyhteys on alkanut takkuamaan, ja airport-ikoni yläruudussa heittelee alhaalta ylöspäin, täydestä signaalista huonoon. Voiko vika olla ylikuumentuneessa A-Link adsl-lähettimessä? Käy nimittäin aika sikamaisen lämpimänä, vaikka on pöydän päällä eikä lähellä ole mitään joka eristäisi lämpöä laitteeseen.
Kokoonpano Macpro jossa sisäänrakennettu Airport vastaanotin, signaalinlähde n. 3 metrin päässä. Kannettavalla ei samaa ongelmaa ole (Macbook).
-Piedra-
Wlan-ongelma
Keskustelua Mac-yhteensopivista laitteista
7 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 267
- Liittynyt: 14.9.2004 klo 22.23
-
- Viestit: 3954
- Liittynyt: 1.11.2007 klo 18.54
Re: Wlan-ongelma
Viesti Kirjoittaja Pikkuroope »
Macbook ja mac pro ovat tässä melko eri asia, macbookissa on muovikuori ja mac prossa alumiinisellainen. Alumiini heikentää sitä signaalia yllättävän helposti, MB:n muovi taas ei niinkään. Jos en väärin muista ni joissaki powermaceissakin oli ihan ulkoiset antennit mukana sen takia tai jotain..
(Oliko?) Miten alas se siis vajoaa se signaali? Samaan aikaan prossa joku yks palkki ku bookissa neljä vai mitä meinasit, esimerkiks noinko?
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
"Hintaneuvos on salamannopea, mutta pikkuroope vielä nopeampi."
— mylman
! Myydään DJI Phantom 3 Advanced: http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=88&t=250353 !
— mylman
! Myydään DJI Phantom 3 Advanced: http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=88&t=250353 !
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Wlan-ongelma
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Powermaceissa oli juu takana ulkoinen antenni. Mac Prosta en tiiä.
-
- Viestit: 1906
- Liittynyt: 28.9.2005 klo 8.25
- Paikkakunta: Tampere
Re: Wlan-ongelma
Viesti Kirjoittaja nolifer »
Alumiinikuoresta huolimatta kantomatkan pitää olla yli 3 metriä.
-
- Viestit: 267
- Liittynyt: 14.9.2004 klo 22.23
Re: Wlan-ongelma
Viesti Kirjoittaja piedra »
Nonniin.... Olen selvittänyt asiaa Soneralta (ADSL+2 yhteyden palveluntarjoaja). Vika ei heidän mukaansa ole yhteydessä ainakaan. Kuulemma kättelee oikein ja yhteyden pitäisi pelata. Vaihtoehdoiksi jää mielestäni seuraavat: Macpro:n sisällä oleva wlan-vastaanotin toimii huonosti koneeseen jatkuvasti muodostuvan pölyn takia (uskomattoman paljon tulee eturitiläänkin vaikka kuinka imuroi), tai sitten kuulemani mukaan adsl-modeemini vetelee viimeisiään? Kuulemma jatkuvasti sähköpistokkeeseen kytkettynä pitäminen saattaa hajoittaa ennenaikaisesti modeemin. Pitääkö paikkansa?
Ainakin Soneralla väittivät että kuumentunut modeemi rupeaa aikaa myöten pätkimään. Modeemi ei ole puolta vuotta vanhempi ja edellisen kanssa ei ollut mitään ongelmia. Kyseessä A-Link RR84AP.
?
Ainakin Soneralla väittivät että kuumentunut modeemi rupeaa aikaa myöten pätkimään. Modeemi ei ole puolta vuotta vanhempi ja edellisen kanssa ei ollut mitään ongelmia. Kyseessä A-Link RR84AP.
?
*.*
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Wlan-ongelma
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Jos näin on, niin vika on modeemissa. Modeemien on tarkoitus kestää ihan 24/7 käyttöä.piedra kirjoitti:Kuulemma jatkuvasti sähköpistokkeeseen kytkettynä pitäminen saattaa hajoittaa ennenaikaisesti modeemin. Pitääkö paikkansa?
Ainakin Soneralla väittivät että kuumentunut modeemi rupeaa aikaa myöten pätkimään. Modeemi ei ole puolta vuotta vanhempi ja edellisen kanssa ei ollut mitään ongelmia.
Ihan hevosmiesten tietotoimiston juttuja siis tuollaiset "vinkit". Kuumentuminen johtuu kuormittumisesta ja se saattaa pätkintää aiheuttaa, mutta sekin on vika modeemissa eikä mikään hyväksyttävä ominaisuus.
-
- Viestit: 402
- Liittynyt: 24.1.2008 klo 10.07
Re: Wlan-ongelma
Viesti Kirjoittaja ss »
Kuten sanottu, niin on normaalikäyttö että modeemi pidetään putkeen päällä niin pitkään kun kestävät. ja kai niiden nyt ainakin parivuotta pitäisi toimia.piedra kirjoitti:Ainakin Soneralla väittivät että kuumentunut modeemi rupeaa aikaa myöten pätkimään. Modeemi ei ole puolta vuotta vanhempi ja edellisen kanssa ei ollut mitään ongelmia. Kyseessä A-Link RR84AP.
Toinen ongelma, jonka voi lattaa ominaisuuden piikkiin on että halvat tehottomat purkit voivat vaati buuttailua vähän käytöstä riippuen, varsinkin jos ovat NATttaavassa tilassa ja kovempaa liikennettä.
Mutta kuumeneminen voi "viallisessa" laitteessa aiheuttaa outoja ilmiöitä, mutta Macin suhteen syksyn aikana noita wlan ongelmia on ilmeisesti ilmennyt laajemminkin, jotka kai viimeisten päivitysten myötä vähenivät.
Ontoki niitäkin tapauksia joissa WLAN ongelmien syyksi on paljastunut naapurin saman niminen (avoin) verkkoa, jonka kenttä on toki ollut vähän heikompi.
7 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit