"Logic Pro 8" -ongelma
-
Jaakko E.
- Viestit: 8
- Liittynyt: 3.11.2008 klo 21.12
"Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja Jaakko E. »
-
Paapa
- Viestit: 2202
- Liittynyt: 13.4.2008 klo 22.22
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Logic Pro 8 ongelma
Viesti Kirjoittaja Paapa »
Tyhmä kysymys, mutta kannattaisko siihen ensin tutustua ja lukea manuaalit?Jaakko E. kirjoitti:Elikkä juuri olen saanut ohjelman käsiini. Kytken kitaran kiinni koneeseeni tollasella usb-kaapelilla. Periaatteessa kaikki toimii mutta kuinka saan asetukset niin että äänen sisäänmenossa käytetään tätä laitetta ja ääni tulisi ulos kaiuttimien kautta. GarageBandissa sen sain vaihdetuksi mutta en ole vielä löytänyt vastaavaa toimintoa logicista.
MacBook 2 GHz Core 2 Duo
-
Jone
- Viestit: 7043
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Logic Pro 8 ongelma
Viesti Kirjoittaja Jone »
Mutta kannattaa tosiaan lukea se ohje jos meinaa ohjelmaa käyttää. Tulee nimittäin yksi jos toinenkin sormi suuhun tilanne jos ei lue ja jos kerta hommaa jo ihan alkutekijöihinsä.
-
Jaakko E.
- Viestit: 8
- Liittynyt: 3.11.2008 klo 21.12
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja Jaakko E. »
Laitan nyt vielä selvennystä. Elikkä kuinka ootte saaneet esim kitaran liitettyä ja asetettua niin, että voin nauhottaa ja kuunnella yhtäaikaisesti. Eli jos nauhotan kaksi kitararaitaa olisi hyvä pystyä kuuntelemaan sitä ensimmäistä samalla kun soittaa toista.
-
argo_hoo
- Viestit: 440
- Liittynyt: 14.7.2004 klo 15.41
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja argo_hoo »
Kuinka kytketään kitara tietokoneeseen usb-kaapelilla vai onko sulla joku midi-kitara? Vähän epäselvä kysymysJaakko E. kirjoitti:Kytken kitaran kiinni koneeseeni tollasella usb-kaapelilla.
-
Jaakko E.
- Viestit: 8
- Liittynyt: 3.11.2008 klo 21.12
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja Jaakko E. »
Toimii täysin. Mutta ongelma on se että kun johto on liitettynä en saa ääntä ulos ohjelmasta. Varmasti kuulostaa naurettavalta mutta yllättävän vaikeaksi ongelmaksi olen sen kokenut. MainStagessa ja GarageBandissa sen saa säädettyä erittäin helposti. Onko muilla kitaristeilla ääni tullut ulos automaattisesti vai mitä ootte tehnyt? Luulin että kaikki kitaristit olisivat törmänneet tähän ongelmaan, mutta ei ilmeisesti.
-
argo_hoo
- Viestit: 440
- Liittynyt: 14.7.2004 klo 15.41
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja argo_hoo »
No jopas on... kaikkee ne keksii.Jaakko E. kirjoitti:Se on johto, jonka toinen pää on kitarassa ja toinen pää usb:ssä.Siinä ei ole mitään laitetta (säröä tai polkimia) välillä kuten esim Line6 toneporteissa. En tiedä miten te muut ootte liittänyt mutta kokemuksia ois tietysti mukava kuulla varsinkin jos toimineet paremmin. Eli minun mielestä erittäin toimiva ja halpa alle 50€. http://www.soundtech.com/products/home- ... g/stusbg10
Toimii täysin. Mutta ongelma on se että kun johto on liitettynä en saa ääntä ulos ohjelmasta. Varmasti kuulostaa naurettavalta mutta yllättävän vaikeaksi ongelmaksi olen sen kokenut. MainStagessa ja GarageBandissa sen saa säädettyä erittäin helposti. Onko muilla kitaristeilla ääni tullut ulos automaattisesti vai mitä ootte tehnyt? Luulin että kaikki kitaristit olisivat törmänneet tähän ongelmaan, mutta ei ilmeisesti.
Kai Logicista on sisääntulot ja ulostulot asetettu oikein, eli sisääntuleva laite on tuo piuha... mikä ikinä se onkin ja äänen ulostulo on sit mikä se sulla ikinä onkaan, koneen sisäinen äänikortti, ulkoinen äänikortti tms! Luonnollisestihan tuota ei voi asettaa kuten "normaalia" äänikorttia eli sisään- ja ulostulolaite on sama koska eihän tuota piuhaa pitkin saa ääntä ulos. Eli asetuksista homma pitäisi saada pelittään, jos ei laitteita löydy listasta niin ehkä Logic ei tue esim tuota piuha-hässäkkää.
Niin ja näkyykö siis Logicin kanavassa että sinne tulee signaalia sisään kun soitat kitaraa? Eli "vilkkuuko mittarit" äänitettävässä kanavassa?
-
atheos
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja atheos »
Anyway, arrangessa uusi mono-audioraita (kitarasta kun et stereota saa ulos ellei siinä ole jotain tosi spesiaalia erikoismodausta) jos et ole sellaista sessiota luodessa tehnyt, mikseri-ikkuna auki, sisääntuloksi sen USB-häkkyrän sisääntulo (joka pitäisi näkyä erillisenä "äänikorttina", oletuksenahan on "Input 1-2" tai jotain), R ja I namiskat päälle. Jos et tiedä mitä nuo ovat niin RTFM.
Anteeksi jos kuulostan tylyltä mutta kun A) Logic on maksullinen ammattisofta niille kenelle GarageBand ei OIKEASTI riitä mihinkään ja B) Logicissa tulee erittäin kattava jokusen sadan sivun manuaali jossa selitetään asiat kyllä oikein hyvin. Itse en ihan heti pistäisi rahaa softaan jota en edes osaa käyttää. Lähdetään nyt olettamuksesta että kyseessä on laillinen softa. Toisaalta, moniko laillisen softan omistaja erikseen kertoo saaneensa softan käsiinsä mainitsematta alkuperää...? Yleensä se softa vaan on käyttäjällä ja tottakai se on saatu käsiin jostain (daa?) mutta kyseinen fakta on täysin irrelevantti ongelman ratkaisun kannalta ja siksi tarpeetonta mainita.
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
spindle
- Viestit: 898
- Liittynyt: 16.2.2005 klo 17.53
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja spindle »
niin tässä olisi askel askeleelta ohjeistusta:
1. avaat logic ohjelman tuplaklikkaamalla /Applications/Logic Pro
2. klikkaa File->New..
3. valitse "explore" ja "guitar tones", talleta projekti esim. nimellä "wembleyn keikka yksi"
4. paina "omppu + ,"
5. valitse välilehti "audio", josta välilehti "Devices", josta välilehti "Core Audio"
6. Valitse Devices- "radionappulasta" USB-kitara härpäkkeesi, varmista että "enable" laatikossa on ruksi.
7. Jos haluat monitoroida (ja olettaen että tehot koneessa ja speksit USB-härpäkkeessä riittävät) Logicin efektien kautta, niin laita "ruksi" Software monitoring laatikkoon.
8. Paina lopuksi vielä Apply changes varulta vaikka oikeasti sitä ei tarvikaan painaa... sulje Preferences ikkuna
9. Valitste Arrangesta raita (esim. Boutique Combo) ja tarkista että raidan input on oikea. oikealla tässä tapauksessa tarkoitetaan USB-härpäkkeen todennäköisesti ainoaa sisääntuloa joka pitäisi olla automaattisesti kohdillaan, mutta onaina hyvä tarkisdtaa että saa äänen kuuluville. (tämä sinun tulee tietää, tai ottaa selville USB härpäkkeen ohjeesta)
10. dodiii... kohta perillä
11. klikkaa jo valitsemasi raidan mainittua "R"-nappulaa (Record Enable) niin että sen väri muuttuu punaiseksi... soita kitaraa, jos koneella ei soi, niin paina vielä valitsemasi raidan "I" (Input monitoring)
12. talleta hieno biisisi klikkaamalla transportin record nappulaa...
13. huomaat kuinka rummutkin on jo valmiina, et tykkää niistä pätkääkään.
14. voit sammuttaa rummut joko klikkaamalla rumpuraidan "M" nappulaa (mute) tai vetämällä rumpuraidan luiun alas.
15. muistatko tallettaa aina välillä "omppu +s"
16. kiitä hyvistä neuvoista.
-
spindle
- Viestit: 898
- Liittynyt: 16.2.2005 klo 17.53
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja spindle »
EDIT: ammattitietämys on yhdyssama
-
Jaakko E.
- Viestit: 8
- Liittynyt: 3.11.2008 klo 21.12
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja Jaakko E. »
Jos se kävisi noin yksinkertaisesti en olisi häirinnyt teitä mutta kun ei.
Olen tehnyt ohjeesi tavalla jo mutta usb-hässäkkä ei ilmesty tonne input tai output kohtaan. Device valikkoon se ilmestyy. Elikkä olen nyt tehnyt kuten käskit ja nauhoittanut jopa pätkän soittoa. Mutta kun yritän kuunnella sitä ei mitään kuulu. Inputit ja outputit pystyy käsittääkseni säätämään mm. raitaa luodessa (input ja output valikoista valitaan se oikea) ja mikseri-ikkunassa lähes samalla tavalla. Minulla on siis johto kytkettynä ja device valikossa on valittuna laite (Unknown USB Audio Device, mikä ei tietysti kuulosta hyvältä). Avaan nyt mikseri-ikkunan ja huomaan että oletuksena ohjelma on valinnut Input 1:sen ja Outputtiin 1-2:en. No painan inputin kohdasta jolloin aukeaa valikko ja menen kohtaan input jonka takana on toinen valikko (eikö tämä ole se jota te opastitte käyttämään vaihtaessa raidan inputtia),mutta sielä ei ole muuta kuin input1, input2 ja loput numerot ovat harmaita. Eli jos käsitin oikein tänne valikkoon olisi pitänyt tulla joku tuohon usb-härpäkkeeseen viittaava vaihtoehto. Molempia (input1 ja input2) olen koettanut kymmeniä kertoja, olen boottaillut konetta välillä ja ties mitä. Ja output-vaihtoehtoja ei ole kuin yksi: output1-2. Kuten sanottua kyllä olen kerennyt tutustua manuaaliin jonkin verran ja jos se olisi ollut noin simppeliä olisi maalaisjärki riitänyt mainiosti. Oma vikanihan tämä on ollut kun en ole pystynyt selittämään oikein.
Kokoajan olen pystynyt äänittämään mutta ääni ei tule ulos jos laite on päällä. Eli voin ottaa sen pois sieltä device kohdasta ja kuulen aiemmin nauhoitetun soiton. Kahden kitararaidan soittaminen on kuitenkin lähes mahdotonta jos en voi kuunnella edellistä yhtäaikaisesti. Mikä laite sulla spindle on kitaran ja koneen välillä? Täytyykö vaihtaa laite, kun se ei tunnista sitä täysin? Mutta luulisi että sen jotenki saa toimimaan kun se logic studion muissa ohjelmissa on mahdollista saada toimimaan oikein.
-
spindle
- Viestit: 898
- Liittynyt: 16.2.2005 klo 17.53
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja spindle »
tälläinen laite + esimerkiksi näitä tai tämä liitettynä tähänJaakko E. kirjoitti: Mikä laite sulla spindle on kitaran ja koneen välillä? Täytyykö vaihtaa laite, kun se ei tunnista sitä täysin?
kiva kun selitit ongelmaa hieman tarkemmin. hahmottuu paremmin.
elikäs kyse on varmaan sellaisesta tilanteesta että ja kun... muut ohjelmat käyttää core audio driveriä suoraan sen mukaan mitä on määriteltynä systeemin äänille Audio MIDI Setupohjelmalla, niin Logic taas käyttää omaa valikkoaan tms...
tästä seuraa että muut ohjelmat tajuavat että se USB-härdelli on ainoastaan input device, mutta logicille ei ole sitä muistettu kertoa. (Huonot ajurit?)
ei hätää... luot aggregate devicen Audio MIDI setupissa ja liität sekä koneen sisäisen äänikortin että USB härpätyksen siihen. sitten valitset sieltä Logicin Device preferenceistä käytettäväksi laitteeksi tämän kys om aggregate devicen.
en muista mitä ne oli suomi-käyttiksessä, kraken (muistaakseni?) taitaa tietää?
-
Jaakko E.
- Viestit: 8
- Liittynyt: 3.11.2008 klo 21.12
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja Jaakko E. »
-
spindle
- Viestit: 898
- Liittynyt: 16.2.2005 klo 17.53
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja spindle »
tällä hetkellä on opiskelussa MAX/MSP. en missään nimessä olisi ostanut ohjelman "full" lisenssiä sokkona. Kokeilin softaa ensin 30 päivää demolla jonka jälkeen ei ollut mitään hajua siitä että voisinko tehdä sillä jotain hyödyllistä (ehkä sellainen hienoinen aavistus hyödyllisyydestä joo). onneksi valmistaja tarjoaa mielestäni järkevän kertaluontoisen 9kk "opiskelijalisenssin" jolla pääsee sitten harjoittelemaan jo kunnolla ilman että maksaa itseään kipeäksi. Jos en olisi tuota opiskelija lisenssiä saanut (se maksaa 60$, kun koko ohjelman hinta on sen 500€), niin olisin asentanut athlon-XP koneeseeni winukan ja harjoitellut jollain kräkkiversiolla. Nyt odotan 9kk josko jostain ilmestyisi "aputaho" joka antaisi rahaa oikeaan lisenssiin.
Ammattimaisen ja harraste toiminnan yksi perusero on varmasti se, että yrittäjä/yritys pyrkii siirtämään menonsa edelleen asiakkaalle kun taas harrastaja maksaa viulut itse. Tästä syystä on mielestäni oikeutettua perustella että yrityskäyttöön tarkoitettu ohjelmisto maksaa paljon. Toisaalta vaakakupin kakkoskipossa on opiskelun ikuisuuskysymys: kuka maksaa viulut kun harjoitellaan ammattimaista käytäntöä? Suomessa on lakisääteinen ilmainen opiskelu eikö?
Ainiin ja melkein unohdin....
Asensin juuri vastikään koneelleni Native Instrumentsin Komplete5 paketin. Kräkättynä luonnollisesti... harkitsen parhaillaan jos ostaisin access snown, komplete5+kore bundlen tai jonkun muun vastaavan. En varmasti aijo maksaa tuosta NI:lle 1050€ ennenkuin olen varmistanut että homma heidän leluillaan toimii. Pidän paketista, mutta jos paketin käyttö jä jollekin jamittelun asteelle ja en näe että soundit juuri Logicista paranevat, niin en näe mitään syytä miksi minun pitäisi ryöstökiskurille maksaa. Jos joskus julkaisen jotain jossa soi Komplete paketin soundi, niin voin olla varma että olen myös siitä maksanut.
Niin offtopic kuin vaan voi, mutta minä en tätä ainakaan aloittanut.... ja sitäpaitsi alkuperäinen ongelma taisi jo muutenkin ratketa
EDIT: puheet mukavammaksi...
-
SonusLeo
- Viestit: 151
- Liittynyt: 25.10.2005 klo 9.54
Re: "Logic Pro 8" -ongelma
Viesti Kirjoittaja SonusLeo »
Ymmärsin kyllä mihin tuolla tähtäsit. Silti opiskelu Suomessa maksaa aina jollekin jotakin. Ilmaista se ei taatusti ole. Niin ja kyllähän kaiken väärän voi perustella itselleen sopivaksi, ja siitäkin on käyty jo varmasti riittävästi keskusteluja. Eihän ketään haittaa se yhden tikkarin nappaaminenkaan, eihän?spindle kirjoitti: Suomessa on lakisääteinen ilmainen opiskelu eikö?
terv. Moralisti
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit