Olen pelaillut tuota Boot Camp -Win XP:ssä, ja toimii mainiosti, vaikka tässä onkin vain Intelin integroitu näytönohjain (kone on siis "early 2008" MacBook, 2.4 GHz, 4 GB muistia).
Mutta VMware Fusionin kanssa ei toimi (versio 2.0). VMware valittaa virtuaalikonetta käynnistäessä että 3D-kiihdytystä ei pysty käyttämään tällä koneella. Civ4:sta olen kokeillut tämä VWwaren asetus päällä ja poissa, kummallakaan ei toimi. (Jos pois, peli ei edes käynnisty, jos päällä, käynnistyy, mutta nykii todella oudosti jo alkuvalikossa, ja varsinaiseen peliin ei pääse ollenkaan.) Voisiko tämän kiertää jotenkin? Tai toimisiko esim. vanhemmilla VMwaren versioilla?
Tämä on päällimmäinen syy miksi Windowsiin olen boottaillut, ja jos toimisi voisin mielelläni maksaa sen $80 nyt koekäytössä olevasta VMware Fusionista... muuten saattaa jäädä ostamatta.
Jos jollakulla kokemusta Civ4:sta Parallelsin kanssa niin saa kertoa siitäkin
