Laitoin aiemmin vain Macissäni (OS 10.4) käyttämäni uudehkon 2.5" FireWire kovalevyaseman kiinni PC:hen, joka kyllä tunnisti sen ilmoittamalla havainneensa uude laitteen , mutta eipä siihen sitten mitään muuta kontaktia enää saatukaan. Poistin aseman PC:stä asianmukaisella tavalla - eli tuplaklikkaamalla ensin PC:n alareunan pientä ikonia ja saamalla siitä "you can safely remove" ilmoituksen. Sen jälkeen tämä FW-asema on ollut "mykistynyt" täysin. Kun sen kytkee Macciin, sen ikonia ei tule näkyviin Finderiin tai työpöydälle. Samoin sen kytkeminen takaisin PC:hen ei tuo mitään ilmoitusta aikaiseksi.
=> Onko jotain erillisohjelmaa tai muuta keinoa, jolla Macin saisi taas näkemään tämän kovalevyaseman?
- Pitääkö ulkoinen kovalevyasema esim. alustaa jollain erityisellä tavalla, jos sitä aikoo käyttää tiedostojen kuljettamiseen PC:n ja Macin välillä?
EDIT: Syy löytyi ulkoisen aseman sisältä: yksi piirikortin komponenteista (FireWire-plugin viereinen) oli kunnolla kärähtänyt, palamisjäänteet olivat osaksi tarttuneet aseman kuoren sisäpintaan kiinni. Se siitä.
Voi poistaa (ulkoinen FW-asema sökö)
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
4 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 591
- Liittynyt: 30.4.2004 klo 16.15
Voi poistaa (ulkoinen FW-asema sökö)
Viesti Kirjoittaja jri »
Viimeksi muokannut jri, 8.11.2008 klo 5.51. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: Ongelma: PC:n "pilaama" ulkoinen FW-asema
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
Näkyykö levy Levytyökalulla? Jos näkyy, kokeile korjata. Jos korjaus ei onnistu, saattaa olla uudelleenalustus edessä.
Jos taas ei näy, levy on luultavasti sökönä.
Jos taas ei näy, levy on luultavasti sökönä.
3-6-9
-
- Viestit: 591
- Liittynyt: 30.4.2004 klo 16.15
Re: Ongelma: PC:n "pilaama" ulkoinen FW-asema
Viesti Kirjoittaja jri »
Kiitos. Unohdin kokonaan tuon työkalun koska ei ole ollut tarvetta sen käyttöön enää vuosiin. Näyttää siltä, että sökö on. T: jari
-
- Viestit: 4927
- Liittynyt: 10.5.2005 klo 12.56
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Ongelma: PC:n "pilaama" ulkoinen FW-asema
Viesti Kirjoittaja gramdel »
Yleensä joo.jri kirjoitti:Pitääkö ulkoinen kovalevyasema esim. alustaa jollain erityisellä tavalla, jos sitä aikoo käyttää tiedostojen kuljettamiseen PC:n ja Macin välillä?
Jos pitää asemaa käyttää useiden mac ja pc koneiden välillä, niin kannattanee alustaa fat32 muotoon, vaikka siinä rajoituksensa onkin, lähinnä 4GB tiedoston maksimikoko. Sekä windowsille että os x:lle löytyy kyllä softaa, joilla ne saa lukemaan ja kirjoittamaan toistensa natiiveja muotoja, mutta vaatii tosiaan 3rd party softan asentamista. Ainakaan windowsille ei ilmaista softaa taida olla, joka mac formatoitua kovoa lukisi. Toisin päin kyllä.
/---
ap
Isomursu kertoo, että delfiinikaksikko oli emo ja poikanen.
http://gramdel.kapsi.fi/
http://gramdel.kapsi.fi/
4 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit