(tiedot lainattu fonepointin sivuilta)

Prosessori: Intel Pentium Duo T2390 1.86GHz
Keskusmuisti: 3Gb DDR2 667
Grafiikka: ATI RADEON® HD3470 256Mb VRAM
Näyttö: 15.4" Glare type TFT, WXGA 1280x800
Kiintolevy: 320Gb SATA 5400rpm
Paino: noin 2.6kg
Windows Vista 32-bit
Muut liitännät:
1x DVI-D
1x VGA Port
1x Headphone-out jack
1x Microphone-in jack
1x RJ45 LAN Jack for LAN insert
4x USB 2.0
Plussaa:
Hinta ei ollut mikään karmaiseva, tosin olin valmis maksamaan enemmänkin läppäristä, mutta tehokkaammat mallit olisivat menneet lähinnä avaruusaluksen näköisiksi ja suorituskyky tässäkin luultavimmin riittää minulle mainiosti.
Ulkonäkö on ihan mukava, mieluiten olisin hankkinut kuitenkin ilman kameraakin, mutta menettelee. Asus tuntuu omasta mielestäni sen verran sympaattiselta, että ei ollut kovin vaikea valinta. Tehot riittää hyvin tanssipelinkin pyörittämiseen ja DVI-liitäntä on erityisen mukava lisä.
Erityisesti mukava lisä oli saada kantolaukku ja hiiru mukana, kantolaukku on oikein hieno vielä mielestäni.

Miinusta:
Noh näyttö, noin laadullisesti tietenkin (vrt. vaikka MBP), eikä tätä tuntunut olevan mattapintaisena niin mitenkään. Turhia softia sai karsia noin tunnin veke (samalla kun asenteli Windows updatet ja muut tarvittavat pikkusoftat, boottailu rasite).
Akkukestohan näissä tuntuu olevan suorastaan raivostuttavan huono, 2.5h luvattu, mutta onkohan sitäkään, luultavasti ei.