Oikeastaan ainoa kunnon syy, miksi Maciin vaihtaminen ajatuksena on osaltaan minulle tuottanut tuskia, on se että olen audiopuolella Pro Toolsin lisäksi tottunut käyttämään FL Studiota. Tämä onkin tunnetusti win-only ohjelmisto, joten jos erinäiset parallelsit tai muut eivät jouhevasti mahdollista ohjelman käyttöä, joudun jonkin korvaavan mac-pohjaisena toimivan ohjelman ottamaan tilalle. Pro Toolsille kaveriksi siksi, että tarvitsen FL Studion kaltaisia ominaisuuksia. Osa niistä varmasti toimii PT:lläkin mutta mielestäni monella tapaa nihkeämmin, siksi haluaisin pitää ohjelman pääpainon audion nauhoittelussa ja editoinnissa.
Millainen mac-pohjainen ohjelma siis olisi hyvä korvaamaan FL:ää mahdollisimman pitkälle? Paino siis ominaisuuksissa kuten esimerkiksi softasyntikoiden käytössä ja niihin liittyvässä nauhoittelussa ja sekvensoinnissa. Logic?
Onko jollain kenties pidempiaikaisia kokemuksia Win-pohjaisen audio-ohjelman käytöstä parallelsilla tai sillä toisella vastaavalla?
FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Kaikki ääneen ja musiikin tekoon liittyvä.
8 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 280
- Liittynyt: 21.11.2008 klo 11.52
- Paikkakunta: Helsinki
FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja SoulBurn1 »
Mac Mini i7 2.6ghz quadcore, 16gb ram
iPhone 4 32GB
iPhone 4 32GB
-
- Viestit: 4403
- Liittynyt: 3.1.2005 klo 14.37
Re: FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja matteus/2 »
Ei ole omakohtaista kokemusta, mutta Reason voisi kuulemma olla kokeilemisen arvoinen.
3-6-9
-
- Viestit: 280
- Liittynyt: 21.11.2008 klo 11.52
- Paikkakunta: Helsinki
Re: FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja SoulBurn1 »
Jos oikein ymmärsin, tuossa voi myös ohjelmoida soittimia edit-ikkunassa, joka on kovasti FL Studion Piano Rollin kaltainen (ettei olisi vieläpä suoraan nyhtästy) eli tuossa voinee aika paljon samaa aikaan kuin esimerkiksi FL Studiossa?
Mac Mini i7 2.6ghz quadcore, 16gb ram
iPhone 4 32GB
iPhone 4 32GB
-
- Viestit: 19516
- Liittynyt: 21.3.2005 klo 9.33
- Paikkakunta: Helsinki
Re: FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja TheKraken »
Tommonen Piano roll-editori löytyy väittäisin jokaisesta midiä käsittelevästä audio-ohjelmasta jota minä käyttänyt 

-
- Viestit: 327
- Liittynyt: 22.1.2006 klo 22.12
- Paikkakunta: Nokia
Re: FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja anttti »
Eipä ole suoraan nyhtäisty, tietenkin ideologia on samantyylinen kaikissa sekkareissa. Mielestäni tosin FL Studion piano roll on parempi kuin Reasonin, mutta kyllä silläkin pärjäilee.SoulBurn1 kirjoitti:Jos oikein ymmärsin, tuossa voi myös ohjelmoida soittimia edit-ikkunassa, joka on kovasti FL Studion Piano Rollin kaltainen (ettei olisi vieläpä suoraan nyhtästy) eli tuossa voinee aika paljon samaa aikaan kuin esimerkiksi FL Studiossa?
Huomioitavin ero Reasonin ja FL Studion välillä on se, että Reason on täysin suljettu systeemi, eli se ei osaa nauhoittaa audiota, siihen ei saa VST/VSTi-plugareita, eikä se osaa ohjata MIDI outin kautta rautasynia. Tähän tarjotaan ratkaisuksi ReWiren käyttöä, meinaten sitä, että tarvitaan ensin hostiksi ReWire-yhteensopiva sekvensseri (esim. Cubase), joka ohjaa orjana olevaa Reasonia. Cubase/tms hoitaa sitten nuo nauhoitushommat ja VSTi:t jne.
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja atheos »
Logic on varmaan paras vaihtoehto sen takia että Reason ei tosiaan osaa audiota pätkän vertaa - jos sitä ei tarvitse niin Reasonillakin pärjää kyllä. No, Logicin audion käsittely ei kyllä sekään parhautta ole mutta eipä se FLS paremminkaan pärjää 

Mac mini • MBA 11" • iPhone 5s • iPad (3rd gen)
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Viestit: 280
- Liittynyt: 21.11.2008 klo 11.52
- Paikkakunta: Helsinki
Re: FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja SoulBurn1 »
Juu, sinänsä mielestäni melkoisia nuo Reasonin miinukset. Ehkäpä minun kannattaa seuraavaksi tutustua Logiciin.
Mac Mini i7 2.6ghz quadcore, 16gb ram
iPhone 4 32GB
iPhone 4 32GB
-
- Viestit: 299
- Liittynyt: 23.12.2007 klo 12.02
- Paikkakunta: Nurmijärvi, Lepsämä
Re: FL Studio ja sen mahdollinen korvaaja
Viesti Kirjoittaja amx1 »
Logic 8 tai Cubase 4. Jos itse olisin samassa tilanteessa vaaka kallistuisi logicin puoleen. 8)
Mac Pro 2x 2.4GHz Quad-Core Intel Xeon “Westmere” (8 cores), Logic Pro 9.1.5, Cubase 6.0.5, Macbook pro 15" 2,53ghz
RME Fireface 800, Iphone 5 16gb, Ipad 16gb.
RME Fireface 800, Iphone 5 16gb, Ipad 16gb.
8 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit