Miten minimoida PDF:n koko ?
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
12 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 50
- Liittynyt: 19.8.2008 klo 22.14
Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja PJH »
PDF:ssä on suurin osa kuvia ja hiukan tekstiä. Näitä on useita ja koot ovat 400kb-700kb välillä. Katsoin Acrobatin tiedosita että kuvat käsittävät n. 90% koko tiedoston koosta. Pitääkö kuvat ladata uudestaan enemmän pakattuina, että koko saadaan pienemmäksi vai voiko jo valmista PDF:ää pakata lisää ?
-
- Viestit: 223
- Liittynyt: 30.7.2005 klo 16.14
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja Ensenada »
Acrobatissa on "Reduce file size" joka ei paljoa käytännössä tee.
Indystä exportatessa voit export-asetuksissa määrittää kuvien pakkauksen, tai jos teet Distillerin kautta niin yhtä lailla distillerin asetuksista voit käsin syöttää kuvien reson (esim. 72 dpi).
Indystä exportatessa voit export-asetuksissa määrittää kuvien pakkauksen, tai jos teet Distillerin kautta niin yhtä lailla distillerin asetuksista voit käsin syöttää kuvien reson (esim. 72 dpi).
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja Macco »
Ja jos kuvia on CMYK-muodossa, niin pakottamalla tai kääntämällä ne RGB-muotoon pienenee kuvien koko jonkin verran.
-
- Viestit: 50
- Liittynyt: 19.8.2008 klo 22.14
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja PJH »
Kiitokset tiedoista. Kokeilen molempia juttuja.
-
- Viestit: 17376
- Liittynyt: 26.1.2005 klo 18.16
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja Macco »
Niin ja sen verran vielä, että yleensä uusin PDF-versio tuottaa pienempää tiedostoa, kuin samoilla asetuksilla vanhempi. Viimeisin versio taitaa olla tällä hetkellä PDF 1.8 (Acrobat 9).
-
- Viestit: 342
- Liittynyt: 1.2.2005 klo 19.09
- Paikkakunta: Tampere
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja jl61 »
Ja vielä yksi vaihtoehto: Acrobatin "Advanced"-valikosta löytyy PDF Optimizer. Sillä pääset vielä kokeilemaan tiukempaa pakkausta, noita eri PDF-versioita ja ruksaamaan käyttöön erilaisia PDFän sisältöä mahdollisesti keventäviä filttereitä.
-
- Viestit: 1727
- Liittynyt: 16.8.2005 klo 19.30
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja barcoder »
Toisaalta uudemmat PDF-versiot saattavat sisältää päällekkäistä dataa, esim. layereitä tai päällekkäin olevia objekteja. PDF1.3 -version tekeminen sisältää transparency flatteningin ja joitain muitakin "flättäyksiä", mikä jossain tapauksessa voi vaikuttaa kokoon aika paljonkin. PDF-optimizerin avulla noita voi kyllä tehdä jälkikäteenkin...Macco kirjoitti:Niin ja sen verran vielä, että yleensä uusin PDF-versio tuottaa pienempää tiedostoa, kuin samoilla asetuksilla vanhempi. Viimeisin versio taitaa olla tällä hetkellä PDF 1.8 (Acrobat 9).
Kävin viime viikolla Milanossa Adoben MAX:ssa aika mielenkiintoisella Leonard Rosentholin luennolla koskien noita PDF-versioita ja koko ISO-standardointi-kuviota ja sen tulevaisuutta... PDF2.0 on kuulemma jo tulossa. Tosin ei enää Adoben vetovastuulla. Samoin PDF/X-5.
www.grano.fi - Dodendo 2010: Suunnittele, toteuta ja julkaise, 2012: InDesign CC-julkaisun tekijälle, 2015: Photoshop CC 2017-opas
http://www.docendo.fi/?p=company&sp=writer&wrid=199
http://www.docendo.fi/?p=company&sp=writer&wrid=199
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Onkos tästä pdf:stä mitään kivaa raamattukokoa pienempää designerin julkaisua, missä selvitettäisiin tämä nykytilanne tms. Alkaa ittellä olla sellainen tilanne että tarttis hiukan alkaa kattella että missä mennään ja miksi.
Alihankintana printtipuolen graafista materiaalia!
-
- Viestit: 4384
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.52
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja eskofot »
Niin ja voihan InDyn tai Distillerin astuksia muuttaa mutenkin ja tallentaa ne uudella nimellä. Minulla on esimerkiksi normaalin "Screen" -asetuksen lisi "saakutti pieni" -aseutus, jossa olen puristanut JPEG:t nippuun. Sitä on joskus pakko käyttää, muuten verkkoversio jostakin laajemmasta duunista kasvaa liian suureksi.jl61 kirjoitti:Ja vielä yksi vaihtoehto: Acrobatin "Advanced"-valikosta löytyy PDF Optimizer. Sillä pääset vielä kokeilemaan tiukempaa pakkausta, noita eri PDF-versioita ja ruksaamaan käyttöön erilaisia PDFän sisältöä mahdollisesti keventäviä filttereitä.
Niistä päässee eroon myös distilloimalla PS:n kautta.barcoder kirjoitti:Toisaalta uudemmat PDF-versiot saattavat sisältää päällekkäistä dataa, esim. layereitä tai päällekkäin olevia objekteja. PDF1.3 -version tekeminen sisältää transparency flatteningin ja joitain muitakin "flättäyksiä"
Näita kryptisesti nimettyjä standardeja alkaa kieltämäti olemaan nyt liikaa.Jamac kirjoitti:Onkos tästä pdf:stä mitään kivaa raamattukokoa pienempää designerin julkaisua, missä selvitettäisiin tämä nykytilanne tms. Alkaa ittellä olla sellainen tilanne että tarttis hiukan alkaa kattella että missä mennään ja miksi.
SCSI Probe & SyQuest 44
-
- Viestit: 637
- Liittynyt: 24.10.2005 klo 22.26
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja teesaa »
Jos PDF ei ole tarkoitettu tulostettavaksi, vaan koneella katsottavaksi, niin kuvat kannattaa optimoida ruutua varten. Useimmissa kuvaohjelmissa voi tallentaa "save for web..." tai "export for web...", jolloin kuva optimoidaan mahdollisimman pieneksi kooltaan, mutta vielä silmälle suht kelvolliseksi. Kokojen pudotukset on aika dramaattisia.
-
- Viestit: 4445
- Liittynyt: 6.10.2004 klo 22.42
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja Fixx »
Mun mielestä Acrobatin Reduce file size ja Optimizer pakkaavat kuvat ihan kiitettävästi. En usko että erikseen fotarissa pakkaamalla paljoa voittaa.
Mulla muuten tulee joskus pieneksi survottaessa viesti "Document contained image masks that were not downsampled" (tms) ja nämä sitten vievät tilaa sikana. Ihme juttu.
Mulla muuten tulee joskus pieneksi survottaessa viesti "Document contained image masks that were not downsampled" (tms) ja nämä sitten vievät tilaa sikana. Ihme juttu.
-
- Viestit: 1150
- Liittynyt: 13.10.2004 klo 13.24
- Paikkakunta: Naantali
Re: Miten minimoida PDF:n koko ?
Viesti Kirjoittaja MacinJosh »
Paras PDF-pakkaaja on minulla ehdottomasti ollut PdfCompress http://www.metaobject.com/Products/
Mac Pro 5,1 - iPhone SE - iPad Air 2
12 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit