Viedäkseni keskustelua oikeasti eteenpäin suosittelen lukemaan sunnuntaina Aamulehdestä Tuomo Björksten:in raportin
Yksityistetty Jumala. Juttu on juuri siitä mistä olen monesti puhunut, suomalaisesta "kaappiuskosta". Jutussa tuodaan ilmi se fakta että kirkosta erotaan, mutta syinä on muitakin verojen säästö. Osa kokee kirkon opetuksen liian jähmeäksi ja joustamattomaksi, vaikka ovatkin sisimmissään kristittyjä. Toiset taas eroavat koska kirkko maallistuu ja luopuu opistaan. Björksten sanoo, että Suomalaiset haluavat räätälöidä oman Jumalansa, vaikka mielestäni puhutaan samasta Jumalasta, mutta tapamme kohdata häntä eroaa.
Kirkon tutkimuskeskuksen johtaja Kimmo Kääriäinen kertoo jutussa, että uskonnottomia ihmisiä on maassamme vain alle kymmenisen prosenttia. Tästä voidaan johtaa, että melkoisen suuri osa suomalaisista pitää jumalanaan kristinuskon Jumalaa. Koko väestöstä vain noin kolme prosenttia ilmoittaa olevansa ateisteja. Toimittaja tekee hyvän huomion: millaisen metelin tämä pieni vähemmistö nostaa uskonnottomien hautausmaista tai koulun uskonnonopetuksesta. Toki tulee ymmärtää että näitä vaativat myös monet muihin uskontoryhmiin kuuluvat, mutta silti vähemmistö on hyvin hyvin pieni. Asenne kun tuntuu olevan luokkaa "Miksi ateistisessa yhteiskunnassa opetetaan kouluissa pakollisena aineena uskontoa?". Mikä on se ateistinen yhteiskunta josta puhutaan?
Suomessa on 4 miljoonaa ev.lut. kirkkoon kuuluvaa. Tietenkään kaikki eivät ole uskonnollisia. Raportissa mainitaan, että tutkimusten mukaan kuitenkin 68% suomalaisista ilmoittaa olevansa kristittyjä. Suomi on edelleen uskollisen uskonnollinen maa, vaikka uskonnollisuuden muoto onkin muuttunut. Tekstissä haastateltu seurakuntapastori sanoo että ihmiset eivät uskalla sanoa julki, että uskovat. Ero vaikkapa yhdysvaltoihin on raju. Björkten: "Suomessa viihdeartisti ei palkintoa saadessaan kiitä Jumalaa, eikä sunnuntaisin kirkkoon kokoonnu koko kylä. On hyvin suomalaista olla kaappikristitty. Jouluna sentään suomalaiset uskaltavat sentään tulla kaapista. Kirkot täyttyvät seurakuntalaisista. Muuten ollaan hissun kissun."
Nyt kun joku kuitenkin kiistää kaiken, "minä käyn joulukirkossa vain sen tunnelman takia", niin haluan kysyä miksi laulat "kunnia Jumalalle" ja suljet silmäsi? Kauneimmat joululaulut ovat hyvä aika käydä kirkossa huilaamassa, ei tule leimatuksi kun puolikaupunkiakin on siellä.