Apple Keynote Webcast Delayed
-
- Viestit: 4885
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.21
Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja strong »
Apple Keynote Webcast Delayed
Monday January 10, 2005 04:58 PM EST
Posted by arn
MacCentral reports that earlier rumors that there would be no live broadcast of the MacWorld SF Keynote are true.
In a statement released this morning, Apple confirmed that it will webcast the keynote -- but doesn't plan to do so until 6:00 PM Pacific Time Tuesday, nine full hours after Jobs' keynote is scheduled to begin.
No further details on the delay were given. It's unclear if Apple will allow the press to post live updates of the event.
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Tilannehan on Applen kannalta mennyt taas kerran mahdottomaksi. Huhuja on esitetty niin paljon ja toinen toistaan hurjempia, että julkaistaan nyt mitä vain, pettymys on toimittajien, analyytikkojen ja fanien/käyttäjien keskuudessa suuri.
Mutta sitä en ymmärrä, mitä tuon streamin myöhäistäminen palvelee. Editointiakaan en usko, olen muutaman edellisen katsonut, enkä näe niissä mitään suurta editointitarvetta olleen.
Myöhäistäminen ei yhtään pienennä sitä pettymystä minkä odotusten toteutumattomuus aiheuttaa.
Ja rahapulaan vetoaminenkin tuntuu Applen kohdalla hölmöltä, sitähän on vähän esitetty webcastin poisjättämisen syyksi eli on niin kallista.
Ja kun vielä lisää tähän sen, että Apple on tarkoituksellisesti pari vuotta pyrkinyt irti MWSF sidonnaisista julkistuksista.
Enpä taida huomenaamulla neljältä nousta katsomaan tätä showta. Vasta seitsemältä, jos silloinkaan.
Onko täällä ketään markkinoinnin ammattilaista, miltä tää touhu ammattilaisen silmissä näyttää?
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Ei vain huhuttu, vaan tästä on tullut Applelta virallinen ilmooitus. Kaikki joiden havaitaan moista tekevän, heitetään ulos. Joskut aikovat kuitenkin yrittää kännyköiden avulla.MacFinn kirjoitti:En oikein tiedä mitä tästä pitäisi ajatella. Ilmeisesti kuitenkin nämä uutissaitit voivat tehdä viime vuosien tapaista tekstipohjaista liveraportointia, myös siitähän vihjailitiin, että sekin on kielletty.
On huhuttu, että keynotessa olisi materiaalia joka esitetään myöhemmin samana päivänä TV:ssä...yksinoikeudella...jonka takia sitä ei voida julkaista aikaisemmin.Mutta sitä en ymmärrä, mitä tuon streamin myöhäistäminen palvelee. Editointiakaan en usko, olen muutaman edellisen katsonut, enkä näe niissä mitään suurta editointitarvetta olleen.
Tämä on kuitenkin siis huhu.
-
- Viestit: 175
- Liittynyt: 22.12.2004 klo 10.33
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja TeemuK »
-
- Viestit: 730
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 21.05
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Soundwise »
Jos Apple haluaa, että kaikilla on jo silloin QT 7 ladattuna sen katsomiseen? Heh...(Silkka spekulaatio!)MacFinn kirjoitti: Mutta sitä en ymmärrä, mitä tuon streamin myöhäistäminen palvelee. Editointiakaan en usko, olen muutaman edellisen katsonut, enkä näe niissä mitään suurta editointitarvetta olleen.
-
- Viestit: 776
- Liittynyt: 10.8.2004 klo 15.22
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja heifetz »
Apple Watch 8 41mm
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Ja sitäpaitsi huhut ja arvailu ovat hauskaa ajanvietettä.
-
- Viestit: 776
- Liittynyt: 10.8.2004 klo 15.22
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja heifetz »
Apple Watch 8 41mm
-
- Viestit: 40
- Liittynyt: 27.8.2004 klo 18.10
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja pht »
http://macdailynews.com/macworld_sf_2005_keynote.php
MacDailyNews will feature live coverage of Apple CEO Steve Jobs' Macworld San Francisco keynote presentation (technical issues permitting). Live updates will be available on this page beginning Tuesday, January 11th at 9:00 AM PST / 12:00 PM EST.
-
- Viestit: 2351
- Liittynyt: 24.3.2004 klo 16.15
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Rewes »
Itse ainakin aion seurata. Olen kaikki muutkin seurannut ja ne on ihan jännää viihdettä. Täytyy käydä hakemassa kunnon eväät tota varten. Harmi, että video tulee vasta yöllä.pht kirjoitti:Kannattaisko tätä seurata tänään (11.1.2005) klo 19 suomen aikaa?
![Surullinen [:(]](./images/smilies/icon_sad.gif)
-
- Viestit: 657
- Liittynyt: 23.8.2004 klo 14.13
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja CaptainNapalm »
Siis tilaisuus ei nimenomaan ole julkinen ja Apple voi sanella täysin suvereenisti, mitä tilaisuuden aikana saa tehdä ja mitä ei sekä sen, mitä tilaisuudessa julkistetulla tiedolla saa tehdä ja milloin. Jos tämä ei miellytä, niin voi aivan hyvin odottaa, kun ehdot hyväksyneet toimittajat tilausuudesta raportoivat ehtojen puitteissa.TeemuK kirjoitti:Ei kai Apple voi mitenkään kieltää sitä, että toimittaja tulee kuuntelemaan Keynoten ja tekee sen jälkeen hotellihuoneessa siitä raportin lehteen / nettiin. Ihan sama, jos ei tule reaaliaikaista raportointia, jos sen voi lukea tuntia myöhemmin netistä. Tilaisuushan on käsitykseni mukaan julkinen, jolloin mikään laki ei voi kieltää siellä käsiteltävien asioiden käsittelyä julkisella foorumilla. Valokuvien ottaminen voi olla tonen juttu.
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Kylä se on pientä mitä me voimme asiaan vaikuttaa. Jos huhu lähtee liikkeelle, sitä ei pitele mikään muu kuin se, että huhun kohteena oleva firma ja tuotteet eivät ole kiinnostavia. Apple on nyt kiinnostavampi kuin yli kymmeneen vuoteen. En minä ainakaan toivoisi että se olisi vähemmän kiinnostava, päinvastoin.heifetz kirjoitti:No jos hypetyksellä luodaan yleisölle jokin tietty mielikuva siitä, että minkälainen ja hintainen Applen seuraava tuote on, ja totuus onkin erilainen niin kyllä siitä kärsii Apple ja Applen käyttäjät. Esim iPod Mini jolle 'luvattiin' alhaista hintaa ja pettymys oli suuri kun oikea hinta julkaistiin.
Myös Applen oma toimintatapa ruokkii huhujen leviämistä mitä suurimmassa määrin. Voi olla että Jobs kaikessa nerokkuudessaan on juuri tässä asiassa harvinaisen kivikalloinen.
iPod Mini muuten taitaa mennä loistavasti kaupaksi, eikö?
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 3004
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.33
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja NeNithelo »
Nyt julkaistava iPod µ, ellei ole älyttömästi hinnoiteltu tulee ainakin omaan kotitalouteeni.
-
- Viestit: 2331
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 21.42
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Mikko »
Tarkoitat ilmeisesti Shufflea.iBooker kirjoitti:Nyt julkaistava iPod µ, ellei ole älyttömästi hinnoiteltu tulee ainakin omaan kotitalouteeni.
![Kieli [:P]](./images/smilies/icon_razz.gif)
-
- Viestit: 3004
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 10.33
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja NeNithelo »
Sitäpä juuri, sama vekotin!Mikko kirjoitti:Tarkoitat ilmeisesti Shufflea.iBooker kirjoitti:Nyt julkaistava iPod µ, ellei ole älyttömästi hinnoiteltu tulee ainakin omaan kotitalouteeni.
-
- Viestit: 4725
- Liittynyt: 8.3.2004 klo 17.38
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja spiidi78 »
No ei kai noilla huhuilla oikeasti ole mitään hyötyäkallekilponen kirjoitti:Vahingollista? Päin vastoin...niiden huhujen avullahan Apple pysyy hengissä.

Huhu tuotteesta pari viikkoa ennenkuin se julkaissaan ja sitä ennen feikkien leviäminen netissä tuskin auttaa Applea myymään mitään yhtään enemmän. Sitäpaitsi ei ole niin tuskaista odotella, kun tuote lävähtääkin suoraan nenän eteen valmiina.
Itse luulen, että Steve on ottanut porot siitä headless iMac -huhusta ja kun sitä ei tulekaan, niin moni Applesta yhtäkkiä kiinnostunut närkästyy pahasti. Toivottavasti näin ei tietenkään tapahdu oikeasti
-
- Viestit: 1186
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 19.50
- Paikkakunta: Järvenpää
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja am_tiainen »
Parantaahan se livelähetyksen jättäminen pois itse tapahtuman mielenkiintoa. Jos saman voisi katsoa netistä reaaliajassa, ei Keynote välttämättä houkuttelisi niin paljon median edustajia paikalle (jotka sitten messun jälkeen voivat raportoida uutuuksista).
Se ei ole mikään rahakysymys, vaan tapahtuman mielenkiintoisuuden säilyttämisestä.
Minäkin ihmettelen kyllä sitä että pieni osa homppulaisista on ihan vauhkona tämän asian tiimoilta. Voin sanoa että itse kyllä ymmärrän jos ne ei halua mitään live lähetystä tehdä. Saamme me normaalit ihmiset kuitenkin tietää näistä tuotejulkistuksista/keynotesta Applen sivuilla.
Apple kuitenkin on niitä harvoja firmoja ketkä edes julkistavat katseltavat videot keynoteista ja tuotteistaan.
[ Apple Mac mini (late 2012)]
[ AppleTV 4]
[ Apple iPad mini 4 cellular]
[ Apple iPhone SE ]
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Niin, se on totta. Toisaalta jollain kulutuseletroniikkamessuilla tässä muutama päivä sitten Bill Gates oli pääpuhujana ja tuskin ketään kiinnosti etukäteen, että mitäs helmiä se Billi nyt sitten kertookaan. Tai mitä Michael Dell sanoi jollain messuilla...
Mutta aloitetaan me jotain ainutkertaista: ruvetaan kerään huhuja mitä uutuuksia Dell seuraavaksi julkaisee, tulis varmaan paljon lukijoita...
-
- Viestit: 246
- Liittynyt: 4.11.2004 klo 0.23
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Hene1 »
MacFinn tokaisi että tuskin kukaan etukäteen pohti mitä Bill on sanomassa. Siihen vain sen verran että monellako pc-softa-saitilla olet pyörinyt? En meinaa ole minäkään kuullut tätä naurettavaa hypetystä Applen julkistuksista mistään muualta kuin täältä.
Ehkä teidän kannattaisi käydä puhumassa jollekin...
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
http://www.crazyapplerumors.com/index_dell.html
Ja näihin huhuihin ovat ottaneet kantaa aika monet ihan vakavat tahot kuten vaikka Piper Jaffray businessanalyytikkofirma, Business Week, NY Times yms.
http://news.com.com/High+hopes+for+Macw ... =nefd.lede
Ja varmaan Thurrot ja Enderle hypetti Billin puhetta jo viikkoja...
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Ehkä sinun kannattaisi miettiä päästöjäsi. Tämä hypetys on sattunut ylittämään uutiskynnyksen useammassakin Mac-orientoitumattomassa julkaisussa yleissanomalehtiä myöten.Hene1 kirjoitti: En meinaa ole minäkään kuullut tätä naurettavaa hypetystä Applen julkistuksista mistään muualta kuin täältä.
Ehkä teidän kannattaisi käydä puhumassa jollekin...
En nyt jaksa etsiä linkkiä, mutta jostain luin että noiden Las Vegasin viime viikkoisten "Gatestrophe-messujen" (uusionimi copyright minä, hoppas) puhutuin tuote olisi ollut iPod. Eli Apple vetää pojot kotiin jo Microsoftin kotikentälläkin. Maailmankirjat ovat oikeasti sekaisin, eivät vain meidän kaalimme.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
-
- Viestit: 22978
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
http://www.keynoteuser.com/news/MWSFLive.php
http://www.themacmind.com/mwsfkeynote/
Tossa pari muuta, jotka meinaa kans päivittää.
Mutta tylsää kun ei tuu streamia.
-
- Vuoden Homppulainen 2009
- Viestit: 20319
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 22.31
Re: Apple Keynote Webcast Delayed
Viesti Kirjoittaja Repe Ruutikallo »
Meidän iässä elämä on tylsää muutenkin, joten tää on meille erityisen paha.MacFinn kirjoitti: Mutta tylsää kun ei tuu streamia.
Mulla on tossa kuudestilaukeava vieressä. Jos ei tule päätöntä halpista, teen hitlerit. Mitä täällä enää koohottaan sitte.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit