JHA kirjoitti:Jos Guantanamossa parin vuoden waterboardingin ja 24/7 korviin ja psyykeeseen isketyn psykologisen painostuksen jälkeen sinne raahattu ja väräään palkkaan väärällä hetkellä eksynyt uiguuri murtuu ja tunnustaa tekoja jota ei ole tehnyt kukaan ei erehdy pitämään tunnustusta oletusarvoisesti täysin vapaaehtoisena ja omantunnonalaisena.Pbman kirjoitti:Nainen elää uskovassa ympäristössä täysin vapaaehtoisesti. Uskonto voi esittää vaatimuksia, mutta niiden toteuttaminen on täysin vapaaehtoista, omantunnon alaista.
Miten voidaan edes olettaa suoraviivaisen oletusarvoisesti ja vailla kritiikkiä että lapsuutensa ja nuoruutensa voimakkaan autoritäärisessä uskonnollisessa ympäristössä viettänyt henkilö on tehnyt valintansa itse vailla ryhmäpainetta ja yhteisöstä erottamisen pelkoa. Julkisuuteen piirtyvä kuva saattaa olla hymyilevä ja näennäisen passiivisen hyväksyntä mutta on kovin ylimielistä väittää tietävänsä mitä ajatuksia korvien välissä on todellisuudessa. Psyykkinen väkivalta on väkivaltaa siinä missä fyysinenkin ja vuosien manipulointi voi murtaa vahvemmankin luonteen.
Samalla logiikallasi voisi yhtä hyvin perustella myös perheväkivallan ja puolison toistuvan lyömisen oikeuttamista jos toinen ei kykene enää henkisiltä voimvaroiltaan ottaa eroa ja etäisyyttä ja pysyttelee "vapaaehtoisesti ja täysin omasta halustaan" suhteessa joka on sairas.
Ja yhteiskunnassammehan ei ole ainuttakaan muuta asiaa jota meille toitotettaisiin vuosi tolkulla niin, että se on meille selviö? Lapsuudessa tätä kutsutaan kasvatukseksi, aikuisena sitten muilla nimillä. Onko henkistä väkivaltaa kasvattaa lapsensa kasvissyöjäksi? Tai ylläpitää yhteisöä jossa on suuri yhteisöllinen paine olla kasvissyöjä ja lihansyöjät ovat hylkiöitä? Ajatuksiamme voidaan muokata niin oudoilla asioilla, että ei mitään rajaa, mutta niitä vain ei voida kieltää! Tai jos kielletään yhteisö jonka ohjeena on kieltäytyä ehkäisystä niin aivan samoin tulee kieltää yhteisö jonka ohjeena on pitäytyä kasvissyöjänä. Olkoonkin sitten sinun mielestäsi henkistä väkivaltaa, mutta niin kauan kuin siinä ollaan mukana vapaaehtoisesti niin ei voi mitään.
Vesikidutuksen yhteyttä tähän en ymmärrä lainkaan.
Ja niin.. eikö naisella sitten ole oikeutta pysyä väkivaltaisessa suhteessa? Onko se jonkun kolmannen velvollisuus/oikeus erottaa tuo pari toisistaan, jos molemmat haluavat suhteessa olla?