nyt löytyy tuollanen bluetooth dogle merkkiä linglong jotain eli kiinakamaa. ainoa ohjelmisto jolla olen nyt saanut tuon tikun pelaamaan on bluesoleil.
sillä tunnistuu sekä näppis ja hiiri. hiiren saan jopa paritettua käyttämällä "0000" koodia mutta mitään tavaraa ei koneen ja hiiren välillä liiku sekä laseri on pimeänä.
näppistä koittaa tunnistaa mutta leikki loppuu heti kun kysyy koodia. koodi on valmiina eikä sitä voi vaihtaa.
vistan ohjauspaneeliin ei tule sellasta "bluetooth laitteet" ikonia joten en voi vistan omaa bluetooth ohjelmistoa kokeilla ollenkaan.
tarviikohan nuo laitteet jonkinlaiset ajurit? tällähetkellä mighty mouse näkyy human interface devicenä(HID) mutta pitäisikö tuolle jotkut ajuritkin oikein asentaa.. luin jostain että leopardissa moiset ajurit tulis wintoosaa varten mutta tuohon ei mulla ole mahkuja

Auttakaan.. nyt on yks ilta jo tapeltu ja vaikka mitä ajureita ja montaa eri versioo bluesoleilia kokeiltu jotta toimis mutta kun ei niin ei.
nyt otin porukoilta mukaan A-linkin bluetooth tikun joten lähdenpä testailemaan kotia.