Eli avaat iMovien, liität kameran USB:lla kiinni, jolloin aukeaa automaattisesti se videoiden tuonti -ikkuna. Siitä sitten valitset tiedostot ja importtaat..stygy kirjoitti:Mpeg2 suoraan kamerasta onkin lukenut monilla ratkaisuna kun mpeg suoraan levyltä ei toimi. Eli kerro ihmeessä miten tuo tehdään. Jos se toimii minulla niin tarjoan tuopin! Sen verran olen tota tuskaillut!carrbon kirjoitti:iMovie '09 syö ihan hyvin tuota .MODia ainakin itselläni (minulta tosin löytyy myös se MPEG-2 palikka) siten, että se tuodaan suoraan kamerasta. Tai sitten siitä kamera-arkistosta, minkä iMoviella pystyy tekemään kameran kovalevyn sisällöstä.Mpeg-2 palikka löytyy.
Tai vaihtoehtoisesti, jos et halua vielä importata tiedostoja iMovieen vaan laittaa ne esimerkiksi ulkoiselle kovalevylle odottamaan editointia, niin sitten sen tuonti-ikkunan alareunasta "Arkistoi kaikki..."
Näin toimii siis jos ne tiedostot ovat edelleen siellä kameran kovalevyllä, ja ilmeisesti pitää myös olla ne .MOI-tiedostot (ohjaustiedostot tai vstv)
/carrbon