![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Mac OS X Leopard -DVD kadoksissa
Täällä voit kysyä mistä tahansa Mac-ongelmasta, jos et löydä vastausta muualta.
5 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 21.4.2009 klo 15.06
Mac OS X Leopard -DVD kadoksissa
Viesti Kirjoittaja abcd »
Hukkasin Leopard Installation DVD:n Macbookilleni. Applen suomalaisessa puhelintuessa sanoivat että joudun ostamaan uuden Leopardin. Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa, tai osaisiko joku sanoa miten tässä kannattaisi toimia? Ei oikein huvittaisi ostaa samaa tuotetta kahdesti
.
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
-
- Viestit: 17181
- Liittynyt: 15.11.2004 klo 11.07
Re: Mac OS X Leopard -DVD kadoksissa
Viesti Kirjoittaja mercury »
Onko hukassa koneen alkuperäinen asennuslevy vai jälkikäteen saatu Up-To-Date-päivityslevy vai erikseen hankittu Retail-levy?
Esitithän asiasi tuelle tarpeeksi painokkaasti, etkä tyytynyt heti oletusarvoiseen ei-vastaukseen?
Esitithän asiasi tuelle tarpeeksi painokkaasti, etkä tyytynyt heti oletusarvoiseen ei-vastaukseen?
kaikki maailman vesi on homeopaattista kusta
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 21.4.2009 klo 15.06
Re: Mac OS X Leopard -DVD kadoksissa
Viesti Kirjoittaja abcd »
Käsittääkseni Up-To-Date levy. Eli sain levyn viikon koneen oston jälkeen.
Tyydyin aika kuivaan "Ei" vastaukseen. Lueskeltuani applen sivuilla käyttäjien keskustelua, sain tietää että monet ovat saaneet parilla kympillä uuden levykkeen. Suomen asiakaspalvelussa eivät tällaisesta käytännöstä tienneet.
Tyydyin aika kuivaan "Ei" vastaukseen. Lueskeltuani applen sivuilla käyttäjien keskustelua, sain tietää että monet ovat saaneet parilla kympillä uuden levykkeen. Suomen asiakaspalvelussa eivät tällaisesta käytännöstä tienneet.
-
- Viestit: 22983
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Mac OS X Leopard -DVD kadoksissa
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Maailma on tyly, jos kadotat jotain ja se on pakko olla, useimmiten joudut ostamaan uuden. Eli miksi Applen pitäisi antaa sulle uusi, eihän se ole heidän vikansa, että sinä hukkasit.abcd kirjoitti:Ei oikein huvittaisi ostaa samaa tuotetta kahdesti.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
-
- Viestit: 3
- Liittynyt: 21.4.2009 klo 15.06
Re: Mac OS X Leopard -DVD kadoksissa
Viesti Kirjoittaja abcd »
Käsittääkseni softaa ostaessa en maksa satoja euroja pienestä polykarbonaattilevystä johon softa on tallennettu, vaan oikeudesta käyttää kyseistä ohjelmistoa, eli lisenssistä. Lisenssini Leopardiini olen maksanut ja omistan kuitit sen ostosta, eli omistan vielä käyttöoikeuden ohjelmistoon. Eli Applehan ei antaisi minulle "uutta" Leopardia, vaan bootdiscin jotta voin uudelleen installaoida oman lisenssini Leopardista. Ei heillä ole mitään velvollisuuta antaa sitä minulle (ainakaan minun tietääkseni, en osaa kuluttajansuojalakia), mutta olisin toivonut että ihan reiluudesta ja kunnioituksesta asiakasta kohtaan he olisivat auttaneet minua. Applella asiakaspalvelu yleensä on toiminut erittäin hyvin. Jenkeissä kyllä lähettävät uuden levyn pientä maksua vastaan, eli tällaiset käytännöt eivät ole mitään poikkeuksellisia keissejä.MacFinn kirjoitti:Maailma on tyly, jos kadotat jotain ja se on pakko olla, useimmiten joudut ostamaan uuden. Eli miksi Applen pitäisi antaa sulle uusi, eihän se ole heidän vikansa, että sinä hukkasit.abcd kirjoitti:Ei oikein huvittaisi ostaa samaa tuotetta kahdesti.
Soittelen huomenna uudestaan Applelle, ja kokeilen myös international tukea.
5 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Ongelmia Macin kanssa?”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit