Nyt on tullut mystinen ongelma kyseisen setin kanssa(iMac24"3,06Ghz+OSX 10.5.7+ Lightroom 2.3+ Pentax K20D ja/tai Pentax K-m/2000)
Ligtroom kaatuu ja kaataa koko järjestelmän kuvia tuotaessa tai pikemminkin jähmettää, mitkään ohjelmat ei vastaa omppu+alt+esc ei auta rantapallo vain pyörii, vain pakkosammutus virtanapista on auttanut jumitukseen.
Jotta ei olisi niin yksinkertaista tämä jumitus tapahtuu vain, jos muistikortilla on kuvia vähintään kahdelta tai useammalta eri päivältä. Jos kuvat on vain yhdeltä päivältä niin ei ongelmia

Hauskinta on se että samat kuvat jotka jumittaa Ligtroomin iMacissa eivät aiheuta mitää ongelmia MacBookissa jossa on samat käyttis ja ohjelmaversiot.
Toistaiseksi yritetty seuraavaa.
-Käytän yleensä muistikortinlukijaa(kortilta suoraan Lightroomiin), on kokeiltu toista lukijaa. Ei auttanut.
-Kokeiltu eri muistikortteja. Ei auttanut.
-Kokeiltu eri usb-portteja. Ei auttanut.
-Tuotu kuvat ensin työpöydälle kansioon ja siitä Ligtroomiin. Ei auttanut.
-Heitetty Ligtroomin asetukset hittoon ja tehty oikeuksien korjaus. Ei auttanut.
-Hakattu päätä seinään. Ei auttanut.
-Hakattu nyrkillä konetta. Ei auttanut.
-Soitettu Adobelle, eivät olleet kuulleetkaan moisesta. Ei auttanut. Täytynee soittaa uudestaan.
Mitäs vielä voisi tehdä?
t. Kuisma