EyeTV:hän käyttää herätäkseen ihan normaalia käyttiksen pmset -komentoa. Nyt koneeni sattui menemään nukkumaan noin 5 sekuntia ennen kuin sen oli tarkoitus herätä. Tämä tarkoitti sitä ettei koneeni herännyt tallentamaan seuraavaa eikä sitä seuraavia ajastettuja tallennuksia. Herätin myöhemmin koneeni itse ja tarkistin heti pmset:llä mikä oli seuraava ajastettua herätys -> siellä näkyi nyt oikein herätyksen jälkeinen seuraava ajastus. Katsoin sitten Console -lokilta ja sieltä huomasin että kun herätin koneeni itse niin siinä vaiheessa EyeTV poisti vanhentuneen käynnistystapahtuman (sen jonka oli tarkoitus tapahtua viisi sekuntia nukkumisen jälkeen), tämä poistaminen oli ihan ok. Lokista näki myös sen että EyeTV lisäsi herätyksen jälkeen seuraavan ajastuksen herätystapahtuman, tämäkin oli ihan oikein.
Yhden virheen bongasin juuri herätyksen jälkeen:
13.6.2009 11.37.10 [0x0-0x13d13d].com.elgato.eyetv[2183] /usr/bin/pmset: Error in scheduling operation
Nyt tuo herätyksen ajastus oli käyttiksen puolelta mennyt ruvelle taikka sitten käyttiksen nukutus/herätysrutiini ei tutki onko lähiaikoina ajastettuja herätyksiä vaan menee aina kylmästi nukkumaan? Virhe voi toki olla EyeTV:ssäkin mutta lokien perusteella siltä ei näytä.
EDIT: EyeTV luottaa siihen että kone aina herää joten jos tämä yksi herätyskäsky epäonnistuu niin kaikki ajastetut tallennukset jää tallentamatta. Tämä ei ole hyvä asia ja voisi kuvitella että EyeTV voisi pitää käyttiksen herätysjonossa ainakin muutaman seuraavan ajastustapahtuman mutta tässäkin vois olla omat ongelmansa jota en osaa huomioida?
Lievä sleep 'bugi' ainakin 10.5.7:ssa?
Mac OS X, Boot Camp ja virtualisointi
3 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Lievä sleep 'bugi' ainakin 10.5.7:ssa?
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
-
- Viestit: 759
- Liittynyt: 14.5.2008 klo 21.22
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Lievä sleep 'bugi' ainakin 10.5.7:ssa?
Viesti Kirjoittaja Coltrane »
Kannattaa varmaan laittaa bugiraporttia EyeTV:n / Applen suuntaan, niin tästä pohdinnasta on jotain hyötyäkin. Ensimmäisen kohdalla varmaan vähän helpompi saada äänensä kuuluviin, kun on se vähän pienempi pulju. Itseäni kyllä EyeTV:n omistaja ainakin ketuttaa, jos ei voi luottaa ajastuksiin. Joskus on kyllä jäänyt joku ohjelma tallentamatta.
An apple a day keeps the doctor away.
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Lievä sleep 'bugi' ainakin 10.5.7:ssa?
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
Jep, ajattelin laittaa raporttia ja yritän saada helpompaa tekstiä aikaiseksi.
3 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Käyttöjärjestelmät”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit