Kumpi MBP?
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 19.3.2009 klo 16.34
Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja mnyb »
Onko uudessa 13" MBP:ssa mitään niin tärkeitä ominaisuuksia että olisi parempi ostos kuin vanha 15.4" malli?
Kiitos etukäteen.
-
- Viestit: 1271
- Liittynyt: 24.12.2007 klo 1.52
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja dasb00t »
Tuota vanhempaa MBP myi muuten joku liike jopa 1390e hintaan.
-
- Viestit: 148
- Liittynyt: 29.5.2004 klo 13.31
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja finnegan »
-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Viizei »
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Edit. Tuo prosessorin 0,13GHz nopeusero on aivan teoreettinen, eikä näy käytännössä.
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 19.3.2009 klo 16.34
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja mnyb »
Onko 15" mallissa mitään huonoja puolia tai käyttökokemuksia?
-
- Viestit: 1960
- Liittynyt: 31.10.2006 klo 22.10
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Blank^ »
WoW on täysin pelattava 9400m:llä. Ei pyöri tietysti täysillä grafiikka-asetuksilla, mutta kuitenkin sulavilla framerateilla siinä medium-asetuksilla, ilman reunanpehmennyksiä (anti-aliasing). Osviittaa vaikka tästä.mnyb kirjoitti:Ite pelaan satunnaisesti WoWia, en muuten edes erillistä näyttistä tarvitsisi. On tullut Googlea selattua aika paljon sen Nvidia 9400M:n tehoista, jotkut sanovat pyörittävän uusinta lisäosaa todella hyvin ja toisten mielestä ei riitä mihinkään.
Toki nuo isompien MBP:iden 8600GT/9600GT ovat melkoisesti tehokkaampia, mutta ei 9400m mikään huono ole pelaamiseenkaan. Silmänkarkkia vain saa ruudulle vähemmän.
Itse muuten ostin 8600GT-kortillisen MBP:n (late 2007) hetki noiden uusien läppärien julkaisun jälkeen. Uusi 13" MBP firewirellä olisi passannut tarpeisiini, mutta päädyin vanhempaan malliin halvemman hinnan, isomman ja mattapintaisen näytön sekä tehokkaamman GPU:n takia.
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 7.10.2005 klo 16.56
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Hount »
Toki tuohon odotetaan päivitystä Applelta, kun rauta sisällä on kuitenkin samaa... saa nähdä päivittyykö. Itse epäilen ettei.
- Hount
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Onko tämä käsitys saanut varmistuksen applen taholta? Itse luulen kyseessä olevan hieman eri jutun:Hount kirjoitti:Jos olet joskus laittamassa koneeseesi SSD-levyä, niin uudemmissa MacBookeissa on enää SATA1 väylä, siinä missä vanhemmissa oli SATA2.
Toki tuohon odotetaan päivitystä Applelta, kun rauta sisällä on kuitenkin samaa... saa nähdä päivittyykö. Itse epäilen ettei.
http://www.hopeinenomena.net/viewtopic. ... 75#p733951
-
- Viestit: 418
- Liittynyt: 18.4.2006 klo 14.01
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja omenatarhuri »
mikastuksen selitys on ensimmäinen kunnon järjen ääni tässä ihme kaaoksessa pikkujutusta. Luulevatko nämä ihmiset ihan tosissaan että Apple pyytäisi Nvidialta kahta eri piirisarjaa emoista, jotta saisi laitettua niihin koneisiin SATA ykkösen kakkosen sijaan joihin tulee SSD. Tuossa ei kaiken tuotantolinjan eriyttämisen ja muun kustannuksen (esim. huoltoon eri piirisarjaa saataville) kanssa tulisi mitään säästöä.mikastus kirjoitti:Onko tämä käsitys saanut varmistuksen applen taholta? Itse luulen kyseessä olevan hieman eri jutun:Hount kirjoitti:Jos olet joskus laittamassa koneeseesi SSD-levyä, niin uudemmissa MacBookeissa on enää SATA1 väylä, siinä missä vanhemmissa oli SATA2.
Toki tuohon odotetaan päivitystä Applelta, kun rauta sisällä on kuitenkin samaa... saa nähdä päivittyykö. Itse epäilen ettei.
http://www.hopeinenomena.net/viewtopic. ... 75#p733951
Minä luulen että emo on jotakuinkin sama kaikissa koneissa Macbook valkoisesta Airin kautta 17" MBP:hen. Eli kyllä se SATAII siellä on jo tässä on joku väärinkäsitys. Ihmetyttää kyllä tämä haloo tuosta aiheesta, ei nimittäin oikeasti ole kovinkaan monelle käyttäjälle todellisuudessa merkitsevä asia. Jos tätä ei olisi tuotu pinnalle niin tuotahan ei oikeasti olisi varmaan kukaan edes huomannut.
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 7.10.2005 klo 16.56
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Hount »
Porukat laittoivat SSD:n kiinni 13" MBP:hon ja seuraavana päivänä palauttivat Applen takaisin kauppaan. Eli ei ole kyse mistään että koneet toimitettaisiin vain vanhoilla SATA1 levyillä (tuommoisen löytäminen nykyään alkaa olemaan jo hankalaa). Vaan siitä, että Apple pakottaa tuon saman kontrollerin softapohjaisesti kättelemään vain SATA1 nopeudella, vaikka koneessa olisi jo tehtaalta lähtiessä SATA2 limppu sisällä. Ilmeisesti ainoastaan 17" malleissa on 3 Gigabitin nopeudet käytössä.
Sama kontrolleri noissa kaikissa kuitenkin on, eli laittaa mietityttämään että mikä idea tässä on ollut taustalla?
- Hount
-
- Viestit: 700
- Liittynyt: 7.10.2005 klo 16.56
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Hount »
Jää puuttumaan mm. NCQ ja piikkinopeudet ihan jokaisella levyllä.omenatarhuri kirjoitti: Minä luulen että emo on jotakuinkin sama kaikissa koneissa Macbook valkoisesta Airin kautta 17" MBP:hen. Eli kyllä se SATAII siellä on jo tässä on joku väärinkäsitys. Ihmetyttää kyllä tämä haloo tuosta aiheesta, ei nimittäin oikeasti ole kovinkaan monelle käyttäjälle todellisuudessa merkitsevä asia. Jos tätä ei olisi tuotu pinnalle niin tuotahan ei oikeasti olisi varmaan kukaan edes huomannut.
Aivan varmasti jokainen nopean SSD:n sisään laittava huomaa kuinka silmään osuu ureaa.
Mutta odotellaan, semmoisen kohun saanut aikaan tämä jo, ja kun rauta on samaa, niin alan itsekin elättelemään toivoa että Apple vaivihkaa heittää päivityksen.
- Hount
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Hitaampi nopeus ei estä NCQ-tukea:Hount kirjoitti:Jää puuttumaan mm. NCQ ja piikkinopeudet ihan jokaisella levyllä.
This feature, native command queuing (NCQ), was adopted as an optional supported feature for SATA 1.5 Gbit/s and SATA 3 Gbit/s devices. http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA
AHCI-versio 1.2 sisältää tuen NCQ:lle, mutta onko se myös laitteissa - en tiedä ?:
(AHCI 1.2 näyttäisi olevan käytössä näissä uusissa MB:eissä ketjun kuvaruutukaappauksen perusteella)
Impl Spec:
Supports Native Command Queuing (SNCQ): Indicates whether the HBA supports
Serial ATA native command queuing. If set to ‘1’, an HBA shall handle DMA Setup
FISes natively
http://download.intel.com/technology/se ... rev1_2.pdf
NCQ nopeuttaa äkkiäkatsoen keskimäärin 10% levynkäyttöä normaalitapauksissa, eli on kuitenkin merkityksettömämpi käytössä supernopealla SSD-levyllä kuin tuo nyt huomattu 1,5 versus 3,0 Gbps liitynnän ero. http://www.serialata.org/technology/ncq.asp
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 19.3.2009 klo 16.34
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja mnyb »
Näin arvelinkin. Mutta videossa näytetään vanhaa, melkein autiota kaupunkia - toivottavasti pyörisi välttävästi myös uudemmat paikat, kun uuden lisäosan jälkeen grafiikkavaatimuksetkin ovat nousseet.Blank^ kirjoitti:WoW on täysin pelattava 9400m:llä. Ei pyöri tietysti täysillä grafiikka-asetuksilla, mutta kuitenkin sulavilla framerateilla siinä medium-asetuksilla, ilman reunanpehmennyksiä (anti-aliasing). Osviittaa vaikka tästä.
Ja en ole tunkemassa SSD:tä koneeseen, eli SATAlla ei ole niin väliä.
Akun kesto uudessa mallissa olisi varmaan ihan kiva plussa mutta sitten joutuisi kestämään 13" näyttöä, joka 17" pöytäkonenäytön jälkeen voi tuntua vähän ahtaalta. Pärjääkö sillä?
Ja kertokaa ihmeessä kumman te ostaisitte jos olisitte saman valinnan edessä, auttaisi ostopäätöstä.
-
- Viestit: 1850
- Liittynyt: 7.5.2007 klo 10.57
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja p-veli »
Paljonkos siinä 17":n näytössä on pikseleitä? Joissakin 17":n näytöissä on leveyssuunnassa vain 1280 pikseliä. Saman verran on myös 13" MBP:ssa.mnyb kirjoitti:…mutta sitten joutuisi kestämään 13" näyttöä, joka 17" pöytäkonenäytön jälkeen voi tuntua vähän ahtaalta. Pärjääkö sillä?
Ja totta kai kotosalla kannattaa kannettavan näytön jatkeena käyttää edelleen lisänäyttöä, tykkiä tai televisiota.
-
- Viestit: 5705
- Liittynyt: 17.5.2006 klo 22.51
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Viizei »
Tietenkin, jos pelaat ottaisin 9600M GT -näyttiksellä varustetun. 9400M hoitaa pelailun, jos niistä tarkoista grafiikoista ei välitä.mnyb kirjoitti:Ja kertokaa ihmeessä kumman te ostaisitte jos olisitte saman valinnan edessä, auttaisi ostopäätöstä.
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 19.3.2009 klo 16.34
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Vuoden 2003 ekassa 17" PowerBookissa oli 1440x960 pikseliä ja siitä se on kivunnut ylös. Optiona saa kai sen 1920 x 1200 pikseliä?p-veli kirjoitti:Paljonkos siinä 17":n näytössä on pikseleitä? Joissakin 17":n näytöissä on leveyssuunnassa vain 1280 pikseliä. Saman verran on myös 13" MBP:ssa.
-
- Viestit: 3551
- Liittynyt: 6.10.2006 klo 10.08
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Pis »
Kai tuo on 17":n natiiviresoluutio nykyään eikä optio.Jamac kirjoitti:Optiona saa kai sen 1920 x 1200 pikseliä?
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Jamac »
-
- Viestit: 30
- Liittynyt: 31.5.2009 klo 15.04
Re: Kumpi MBP?
Viesti Kirjoittaja Rikku »
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Palaa sivulle “MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit