Jooh mä näköjään sekoitin tuon Pushin ja normaalin haun tuossa valikossa. On kohtuu hanurista, ettei tuo sähköposti tuota tue. Täytyy toivoa, että tulee joku hyvä meiliohjelma jossa tuo push sitten olisi.thero kirjoitti: Ei mulla ainakaan löydy push -vaihtoehtoa kuin MobileMe:n asetuksista. "Hae uudet tiedot" kohdasta "lisävalinnat" löytyyy tilikohtaiset asetukset ja siellä ei ole kolmannen tahon tileissä ole Push -valintaa mahdollista tehdä. Vain MobileMe:n tilissä.
3.0-päivitys "ulkona" !
-
- Viestit: 65
- Liittynyt: 31.7.2008 klo 18.26
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Jukh »
-
- Viestit: 57
- Liittynyt: 29.5.2008 klo 11.43
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Toni Nummela »
Macille: http://www.hopeinenomena.net/viewtopic. ... 1&t=126900
Windowsille: http://www.hopeinenomena.net/viewtopic. ... 81#p735281
-
- Viestit: 40
- Liittynyt: 22.4.2004 klo 10.39
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja MacXMan »
Puhelintoiminnan kautta avattuna kaikki kirjaimet eivät mahdu siihen pystypalkkiin, kun tilaa on vähemmän. Jos katsot tarkkaan, niin huomaat, että G:n ja J:n, T:n ja W:n välistä puuttuu useampi kuin yksi kirjain. Tämä on varmaankin puhelimen tapa tiivistää listaa. Itse toiminallisuushan säilyy, eli listaa voi skrollata nopeasti liikuttamalla sormea palkin päällä.munkkipuu kirjoitti:Jep, täälä sama joka toinen kirjain pallona -ongelma. Jos jollain ratkaisua tähän niin jakakaa ihmeessä.Aslan kirjoitti:3) Yhteystietojen aakkosvalikko näkyy erillisessä YT-ohjelmassa oikein mutta puhelintoiminnan kautta mennessä joka toinen kirjain täälläkin pallona.
-
- Viestit: 571
- Liittynyt: 24.3.2009 klo 10.01
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Mansku »
Push mail vaatii serveriltä tuen ja Googlella ei esim moista ole. Mobileme, Yahoo, Exchange esim tukee...Jukh kirjoitti:Jooh mä näköjään sekoitin tuon Pushin ja normaalin haun tuossa valikossa. On kohtuu hanurista, ettei tuo sähköposti tuota tue. Täytyy toivoa, että tulee joku hyvä meiliohjelma jossa tuo push sitten olisi.thero kirjoitti: Ei mulla ainakaan löydy push -vaihtoehtoa kuin MobileMe:n asetuksista. "Hae uudet tiedot" kohdasta "lisävalinnat" löytyyy tilikohtaiset asetukset ja siellä ei ole kolmannen tahon tileissä ole Push -valintaa mahdollista tehdä. Vain MobileMe:n tilissä.
-
- Viestit: 182
- Liittynyt: 12.9.2006 klo 16.52
- Paikkakunta: Joensuu
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja pikkujii »
22,88 eur, 1,98eur ja 30,05 eur. Olen ostanut vain 79c pelin ja tuon päivityksen, joka oli sen reilu 7 eur.
Tekeekö itunes muilla samaa?
-
- Viestit: 416
- Liittynyt: 11.3.2004 klo 21.05
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Pyrzi »
Mulla se on tehnyt niin, että kun olen ostanu 79c ohjelman näkyy kuitenkin että tililtä menisi 1,xx €. Mutta muistaakseni velottaa kuitenkin oikein.pikkujii kirjoitti:Ostinpa tuon päivityksen touchiin, ja nyt on tilillä ihmeellisiä katevarauksia samalle ostopäivälle:
22,88 eur, 1,98eur ja 30,05 eur. Olen ostanut vain 79c pelin ja tuon päivityksen, joka oli sen reilu 7 eur.
Tekeekö itunes muilla samaa?
-
- Viestit: 199
- Liittynyt: 18.11.2008 klo 0.15
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja hyxal »
-
- Viestit: 334
- Liittynyt: 26.7.2007 klo 13.22
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja escalibur »
http://twitter.com/quickpwnhyxal kirjoitti:Onkos kellään tietoa koska päästään jailbreakkaamaan? Muistaakseni Dev-Team ilmoitti, että välineet siihen saadaan pian päivityksen jälkeen..?
-
- Viestit: 4
- Liittynyt: 18.6.2009 klo 14.38
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Ruski »
Viitsitkö heittää vinkkiä, mistä asetukset löytyivät? Mulla ei yhdistä iPhone ja MBP, vaikka annoin numerosarjan luuriin. Onks kaikki muut saanut tän toimimaan heittämällä??MacFinn kirjoitti:Olo on kuin olis saanut uuden puhelimen eilen illalla...
Vähän teetti töitä, että sai BT modemina toimimaan mutta löytyihän ne asetukset MBP:hen ja nyt toimii. Nytkin Soneran 3G verkossa BT yhteydellä.
Syy: Lainaus kuntoon
-
- Viestit: 22980
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Harmi kun ei tullut kirjattua ylös miten se meni.
Vaikeintahan on saada tuo Bluetooth paritus menemään kunnolla loppuun asti (millä tahansa puhelimella). Ennen 10.5.6:tta paritus onnistui käytännössä joka kerta, nyt takkuaa. No, on se voinut hajota jo ennen 10.5.6:ttakin, nyt vaan on tullut kokeiltua.
-
- Viestit: 100
- Liittynyt: 4.11.2008 klo 15.06
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Lance »
-
- Viestit: 415
- Liittynyt: 22.2.2004 klo 15.42
- Paikkakunta: Turku
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja tae »
Olet sekoittanut nyt eri pushit keskenään. Sähköpostin, kalentereiden ja kontaktien työntöhän on ollut mahdollista jo niin kauan, kuin MobileMe on kulkenut nykyisellä nimellään. Se vaatii serveriltä tuen ja puhelimelta jatkuvan yhteyden serveriin -- tätä ei GMail tai monet muutkaan kykene toimittamaan(mm. siksi, että se kuormittaa palvelimia liikaa). 3.0:n myötä sähköpostin, kalentereiden ja kontaktien työntö on tosin mahdollista myös Exchangen kautta. Teoriassa Google voisi siis alkaa tarjota synkkausta Exchange-palvelimelta, mutta sen todennäköisyys on jotain tuhannesosapromillen luokkaa..Jukh kirjoitti:
Itsellä ainakaan normaalit kaksi tiliä ei pushilla toimi (gmail ja firman) Push valikosta kyllä löytyy paikatkin josta voi valita halutaanko että se pushilla nuo uudet meilit työntää, mutta eipä näytä tulevan kuitenkaan.
Melkoista *usetusta jos pelkällä MobileMe tilillä toimii. Tämä kuitenkin oli se suurin ominaisuus mitä odotin. Ihme toimintaa.
3.0:n push notificationit, joihin olet ilmeisesti tämän sähköpostin työnnön sekoittanut, ovat sitten täysin eri asia. Tässä tapauksessa kolmannen osapuolen ohjelma ottaa yhteyden Applen palvelimeen, joka toimittaa "notificaation" puhelimeen, jolloin asia näkyy tekstiviestin tyylisesti.
-
- Viestit: 65
- Liittynyt: 31.7.2008 klo 18.26
- Paikkakunta: Helsinki
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Jukh »
Jep, niin sekoitinkin ja korjasinkin sen jo tuossa myöhemmässä viestissä.tae kirjoitti:Olet sekoittanut nyt eri pushit keskenään.Jukh kirjoitti:
Itsellä ainakaan normaalit kaksi tiliä ei pushilla toimi (gmail ja firman) Push valikosta kyllä löytyy paikatkin josta voi valita halutaanko että se pushilla nuo uudet meilit työntää, mutta eipä näytä tulevan kuitenkaan.
Melkoista *usetusta jos pelkällä MobileMe tilillä toimii. Tämä kuitenkin oli se suurin ominaisuus mitä odotin. Ihme toimintaa.
Itseasiassa Google tukee tuota exchange palvelua jo kalenterin ja yhteystietojen osalta. Meili on kuulemma tuloillaan. Exchangea en kuitenkaan tuohon haluisi käyttää, koska ymmärtääkseni se vie sitten enemmän akkua kuin sitten 3.0 softalla tullut push.tae kirjoitti: Teoriassa Google voisi siis alkaa tarjota synkkausta Exchange-palvelimelta, mutta sen todennäköisyys on jotain tuhannesosapromillen luokkaa..
-
- Viestit: 519
- Liittynyt: 12.1.2005 klo 14.44
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Tee-Rex »
Jep, juuri näin. Tuota paritusnumeroa ei tarvitse naputella missään vaiheessa, vaan kone ehdottaa sitä puhelimelle ja se sitten näkyy puhelimessa jolloin se pitää hyväksyä. Sitten tosiaan pitää muistaa tuo Continue -juttu.Lance kirjoitti:iPhonen ja Macbook Pron parittaminen vaati vähän taistelua, mutta onnistui lopulta. Pistää puhelimesta bluetoothin päälle ja sen jälkeen parittaa normaalisti 'Mobile Phone' -tyyppisen laitteen OSX:n puolelta. Huomatkaa painaa "Continue" siinä vaiheessa, kun tulee numerokoodi ruutuun. Sitä ei siis tarvinnut iPhonessa naputella. Odottelin monta kertaa siinä vaiheessa ja ihmettelin, kun se paritus epäonnistui iPhonen kanssa. Tämän jälkeen se lisäsi automaattisesti uuden verkkoyhteyden listaan..
-
- Viestit: 532
- Liittynyt: 5.7.2008 klo 11.42
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja vemssi »
Hm, liekö kielikohtainen juttu. Itselläni on puhelimen kielivalintana englanti ja sekä Phone että Contacts näyttävät kyllä ihan täyden aakkospalkin ilman pisteitä tai puuttuvia kirjaimia.MacXMan kirjoitti:Puhelintoiminnan kautta avattuna kaikki kirjaimet eivät mahdu siihen pystypalkkiin, kun tilaa on vähemmän. Jos katsot tarkkaan, niin huomaat, että G:n ja J:n, T:n ja W:n välistä puuttuu useampi kuin yksi kirjain. Tämä on varmaankin puhelimen tapa tiivistää listaa. Itse toiminallisuushan säilyy, eli listaa voi skrollata nopeasti liikuttamalla sormea palkin päällä.munkkipuu kirjoitti:Jep, täälä sama joka toinen kirjain pallona -ongelma. Jos jollain ratkaisua tähän niin jakakaa ihmeessä.Aslan kirjoitti:3) Yhteystietojen aakkosvalikko näkyy erillisessä YT-ohjelmassa oikein mutta puhelintoiminnan kautta mennessä joka toinen kirjain täälläkin pallona.
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 18.1.2009 klo 18.06
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja munkkipuu »
Noniin näinhän se on. Testasin vaihtaa kieleksi englanti ja pallot poistuivat; kaikki aakkoset näkyivät. Vaatii vähän totuttelua tuo uus systeemi.vemssi kirjoitti:Hm, liekö kielikohtainen juttu. Itselläni on puhelimen kielivalintana englanti ja sekä Phone että Contacts näyttävät kyllä ihan täyden aakkospalkin ilman pisteitä tai puuttuvia kirjaimia.MacXMan kirjoitti:Puhelintoiminnan kautta avattuna kaikki kirjaimet eivät mahdu siihen pystypalkkiin, kun tilaa on vähemmän. Jos katsot tarkkaan, niin huomaat, että G:n ja J:n, T:n ja W:n välistä puuttuu useampi kuin yksi kirjain. Tämä on varmaankin puhelimen tapa tiivistää listaa. Itse toiminallisuushan säilyy, eli listaa voi skrollata nopeasti liikuttamalla sormea palkin päällä.munkkipuu kirjoitti:Jep, täälä sama joka toinen kirjain pallona -ongelma. Jos jollain ratkaisua tähän niin jakakaa ihmeessä.Aslan kirjoitti:3) Yhteystietojen aakkosvalikko näkyy erillisessä YT-ohjelmassa oikein mutta puhelintoiminnan kautta mennessä joka toinen kirjain täälläkin pallona.
-
- Viestit: 4
- Liittynyt: 18.6.2009 klo 14.38
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Ruski »
Sain BT tetheringin toimimaan. Kiitos avusta. Mielestäni tein kyllä kaiken kolmannen kerran täysin samalla lailla, mutta pääasia että toimii!
-
- Viestit: 202
- Liittynyt: 31.8.2006 klo 10.00
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Juicce »
Vähän myös tuo MMS:n toteutus hämää. Selvä on se, että jos kamera-napin takaa hakee kuvan, niin se menee tekstarina. Mutta jos vain kirjoittaakin todella pitkän viestin tekstinä, niin kumpana se silloin menee? Ei tarvi olla kuin muutaman tekstarin mittainen jo, niin mms tulisi halvemmaksikin. Vähän hämärä toteutustapa siis kun ei pysty varmistumaan, kummasta viestityypistä on kyse.
-
- Viestit: 603
- Liittynyt: 24.7.2008 klo 12.43
- Paikkakunta: Tampere
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja vortaristo »
Omaehtoista tietoa ei vielä ole, mutta ohjekirjassa oli seuraavasti:Juicce kirjoitti:Jokunen sivu sitten oli maininta, että tethering ei toimisi 10.4. tigerissä. Itse en vielä ole testaillut, mutta onkos jollain muulla kokemuksia tästä? Itsellä on tikru vielä koneessa, jonka meinasin syksyllä suoraan snow leopardiin päivitellä. Tetheringille ei muuten hirveästi varmaan käyttöä ole mutta kesällä mökillä sitä tarvitsisi.
iPhonen englanninkieliset ohjeet löytyvät täältä. Suomenkielisiä uusia ohjeita ei vielä ollut.Mac OS X version 10.4.11 or later; version 10.5.7 or later is required for syncing
Notes and for using iPhone as a modem .
◊ Homppu > Käyttöjärjestelmät > ÅUIOGV-näppäimistö
◊ Motto: ”Matka alkaa ensimmäisestä askeleesta.”
-
- Viestit: 3049
- Liittynyt: 31.7.2008 klo 11.02
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Tege »
Kaveri tätä eilen illalla kirosi. Pitää olla vähintään 10.5, että toimii.Juicce kirjoitti:Jokunen sivu sitten oli maininta, että tethering ei toimisi 10.4. tigerissä. Itse en vielä ole testaillut, mutta onkos jollain muulla kokemuksia tästä? Itsellä on tikru vielä koneessa, jonka meinasin syksyllä suoraan snow leopardiin päivitellä. Tetheringille ei muuten hirveästi varmaan käyttöä ole mutta kesällä mökillä sitä tarvitsisi.
Siis mielestäni aina kun laitat kuvan se menee MMS:nä ja sitten kun pelkkää tekstiä niin se on SMS.Juicce kirjoitti:Vähän myös tuo MMS:n toteutus hämää. Selvä on se, että jos kamera-napin takaa hakee kuvan, niin se menee tekstarina. Mutta jos vain kirjoittaakin todella pitkän viestin tekstinä, niin kumpana se silloin menee? Ei tarvi olla kuin muutaman tekstarin mittainen jo, niin mms tulisi halvemmaksikin. Vähän hämärä toteutustapa siis kun ei pysty varmistumaan, kummasta viestityypistä on kyse.
Edit. Ja jos menee yli 180 merkkiä niin se menee sitten parin eri SMS:nä.
-
- Viestit: 73
- Liittynyt: 21.1.2009 klo 22.34
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Pettewi »
MacBook Pro 13.3" Mid 2014 2.8 GHz Intel Core i5 8Gb
-
- Viestit: 73
- Liittynyt: 21.1.2009 klo 22.34
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Pettewi »
Noni nyt sain toimii kun käytin simiä toisessa puhelimessa -.-'Pettewi kirjoitti:En nyt saa millään toimimaan mms, vaikka onkin soneran liittymä. Olen koittanut omilta sivuilta tilata mms asetuksia puhelimeen, mutta sieltä ei tule minkään näköistä viestiä joka pitäisi tallentaa. Mikä neuvoksi?
MacBook Pro 13.3" Mid 2014 2.8 GHz Intel Core i5 8Gb
-
- Viestit: 142
- Liittynyt: 22.7.2005 klo 7.52
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja trepo »
-
- Viestit: 548
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 15.23
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja prisoner »
http://www.digitaalinenelama.com/?p=1120
-
- Viestit: 3049
- Liittynyt: 31.7.2008 klo 11.02
Re: 3.0-päivitys "ulkona" !
Viesti Kirjoittaja Tege »
Palaa sivulle “iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit