Itseäni on jo pitkään risonut Facebookissa se, että omassa profiilissa ei pysty vastaamaan seinän viesteihin, päivittämään tai tyhjentämään tilaansa. Painikkeet vaan eivät toimi. Ei myöskään pysty keskustelemaan kenenkään kanssa – se onnistuu vain jonkun muun profiilissa tai etusivulla. Testin pystyy tekemään, mutta sitä ei saa julkaistua, koska painikkeesta ei tapahdu mitään.
Tämä ongelma siis Operalla. On uusin versio. Safarilla Facebook toimii kunnolla, ja siksi joudunkin avaamaan aina sen, kun haluan tehdä jotain edellä mainituista.
Onko kellään muulla Operan käyttäjällä vastaavaa ongelmaa Facebookin kanssa?
Ai niin, ja Gmailin kanssa on myös ongelma, siis Operalla. Jos sähköpostissa on linkki (kuten esim. Facebook-ilmoitusviesteissä), niin linkkiä painamalla avautuu vain tyhjä sivu. Linkki pitää kopioida osoiteriville, jotta sen saisi avattua.
Turha varmaan mainitakaan, kuinka ärsyttäviä nämä ongelmat ovat. Olisinkin hyvin kiitollinen, jos joku tietäisi, mitä tehdä! Olen kertaalleen jo ladannut selaimen uudestaan, mutta ei auta. Koneen uudestaan käynnistäminen tuskin selaimeen vaikuttaisi, mutta senkin tein tossa yks päivä ja tadaa, Bluetooth alkoi taas toimia. Siinä oli joku "Ei käytettävissä" tms -ongelma, mutta se lienee nyt siis kunnossa..
Jos nyt vielä vähän vuodatan, niin Paavo (4 kk labbiksenpentu) puri MacBookin virtajohdon eilen poikki. Tuli sanottua pari suomalaista sanaa ja pistettyä otus kylppäriin miettimään tekosiaan vähäksi aikaa. Loppuillan se makasikin hiljaisena poikana pöydän alla. En silti anna sille anteeks vielä vähään aikaan!
