Alu Macbookin kovalevy pitää tikittävää ääntä ja käynnistyksessä näkyy kansio kysymysmerkillä. Yritin asennuslevyltä ajaa disk utilitya mutta sekään ei löydä levyä. Onko muita keinoja? Saako levyltä enää tiedostoja talteen? Varmuuskopio on 2 viikkoa vanha
Itsellä tuli kuukausi sitten samat oireet ja kovalevyhän siellä oli rikki. Ei taida itse saada mitenkään tietoja talteen, mutta lienee jotain firmoja, jotka pystyvät hajonneilta kovoilta dataa kaivamaan. Hinnat saattaa kyllä olla melko tyyriitä.
Mulla kävi ihan sama juttu muutama viikko sitten. Kone aloitti ensin raksuttamisella ja yksi kaunis aamu ei käynnistynyt ollekaan ja esitti vaan kysymysmerkkiä tiedosto-kuvakkeen päällä... Kävin Pukinmäen Apple huollossa, jossa totesivat kovalevyn tosiaan olevan rikki.
Takuu oli mennyt umpeen muutama viikko tätä tapausta ennen, muuten olisi kuulemma mennyt takuuseen. Huolto kertoi vaihtoehtoen olevan joko viikkojen varaosien odottaminen jostain ja sen jälkeen selvittely, voiko vanhaa kovalevyä edes korjata tai suoraan uuden kovalevyn vaihto, joka onnistuisi puolen tunnin sisällä. Uuden kovalevyn hinnaksi tuli n.150 eur ja vähän lisämuistia samalla vaivalla. Kaikki vanhan kovon tiedot kylläkin katosivat, että onneksi oli backupit tehty!
Nyt on taas 2v vanha macbookini toiminut kiltisti.
--Rakkaat lapseni--
Macbook White 13"(2007)
iPod Nano Product Red (2009)
iPod Shuffle Silver (2007)
Nokia E71 White (2008)
Lancashire Heeler Eppu (2009)
Nyt taas toimii. Ilmeisesti koneen pidempi pois päältä -pito auttoi asiaan (jäähtyi tarpeeksi?). Tiedä nyt sitten uskaltaako tätä kovalevyä enää käyttää kun näin oireilee. Aikaisemminkin pitänyt tikittävää ääntä mutta ei sentään ole koko levyä hukannut.
tgynther kirjoitti:Nyt taas toimii. Ilmeisesti koneen pidempi pois päältä -pito auttoi asiaan (jäähtyi tarpeeksi?). Tiedä nyt sitten uskaltaako tätä kovalevyä enää käyttää kun näin oireilee. Aikaisemminkin pitänyt tikittävää ääntä mutta ei sentään ole koko levyä hukannut.
Sain sentään varmuuskopiot tehtyä
Kovalevy vaan ostoon samoin tein. Saat lisää tilaa ja konekin varmasti nopeutuu. Vanha usb boksiin, backup kovoksi/siirtomediaksi. Parempaa 50-70 eur sijoitusta et koneeseesi saa
Mullakin kone kyllä ylikuumeni ja tuuletin hurisi ylikierroksilla jo lähes puoli vuotta ennen kuin kovalevy sitten hajosi.
Olis varmaan kantsinu laittaa takuuseen aiemmin, eikä rikkoa sitä kovoa muutama viikko takuun umpeutumisen jälkeen...
Mutta kun en vaan ollut valmis luopumaan koneesta huollon ajaksi
Ei muutakuin varmuuskopiot ja kovo vaihtoon!
--Rakkaat lapseni--
Macbook White 13"(2007)
iPod Nano Product Red (2009)
iPod Shuffle Silver (2007)
Nokia E71 White (2008)
Lancashire Heeler Eppu (2009)
Suomen kuluttajansuojan mukaisesti valmistajalla on virhevastuu tuotteistaan joten keskimäärin alle 2-vuotiaan koneen viat menevät silti valmistajan piikkiin vaikka itse takuu olisi ummessa. Joutuu vaan vähän vääntämään toisinaan. Onneksi toisaalta kiintolevytkin ovat halpoja nykyään.
Toisaalta näitä on virhevastuuna vaihdeltu takuun jälkeenkin. Koska kovalevyjen takuut ovat yleensä kolmen vuoden paikkeilla, on Applenkin aika vaikea väittää että reilu vuosi olisi normaalin kulumisen rajoissa.
Itse tosin alkaisin vaatia oikeuksiani lähinnä iMacin tapauksessa, kun sen levy on tavikselle melko kinkkinen vaihtaa. MacBookissahan homma käy minuuteissa ja paljon alkuperäistä isommat ja yleensä myös de facto nopeammat levyt maksaa vain muutaman kybän.
Rowan Atkinson on johtanut anglikaanista kirkkoa vuodesta 2002.
– Kuvateksti Aamulehdessä 18.3.2012