Miksi ostaisin television?
-
- Viestit: 2521
- Liittynyt: 11.12.2007 klo 18.20
Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja mmmvuori »
Pitäisi hankkia putkitelkkarin tilalle uusi ruutu. Kysymys kuuluu:
Miksi ostaisin television enkä tietokonenäyttöä?
Katson televisiota Saunavision kautta, joten viritintä en tarvitse. Boxissa on HDMI -lähtö. Lisäksi striimaan verkkolevyltä sauniksen boksin kautta leffoja.
Satunnaisestti minun tarvitsisi käyttää ruutua myös tietokoneeni näyttönä (uusi MBP, adapterit on jo hankittuna).
Katseluetäisyys ei ole pitkä, 26" on varmasti riittävän suuri koko.
Tarvitsen siis näytön, jossa on DVI ja HDMI -liitäntä. Äänet ohjaan jo nyt sterkkoihin, joten niillä ei ole mitään väliä.
Otan vastaan vinkkejä hyvistä 26" näytöistä, jotka eivät ole ökykalliita. En ole mikään videofiili, eikä näyttö tule kuvankäsittelyyn. Onko minun lisäksi syytä huomioida jotakin muita asioita kun näyttöä valitsen?
Terveisin nimimerkki:
Telkkarini vie neliömetrin asunnostani. Asuntoni neliöhinta on yli 3000€
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
Mulla on olkkarissa 24" näyttö (reso 1920x1080), 199 € Mac minin näyttönä, päätyö telkkarina olo (EyeTV 3 ja Elgato 610).
-
- Viestit: 2521
- Liittynyt: 11.12.2007 klo 18.20
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja mmmvuori »
Hahaa! Muttakun jos haluaa FullHD:n? Se lienee tuolla tuumakoolla hyödytön televisiona, mutta koneen kaverina sitten taas ehdoton vaatimus. Onko FullHD -telkkareita edes tuossa koossa? Ainakaan ne eivät liene näyttöä halvempia?MacFinn kirjoitti:Taitaa vaan olla niin, että 26 ja yli olevat näyttökoot tulevat halvemmiksi hankkia telkkarina.
Mulla on olkkarissa 24" näyttö, 199 € Mac minin näyttönä, päätyö telkkarina olo (EyeTV 3 ja Elgato 610).
-
- Viestit: 1384
- Liittynyt: 25.4.2009 klo 22.29
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja rthghdfger »
OT: Saisi olla kaikki muukin täällä maalla samassa suhteessa halvempaa kuin asunnot.mmmvuori kirjoitti:Terveisin nimimerkki:
Telkkarini vie neliömetrin asunnostani. Asuntoni neliöhinta on yli 3000€
Täällä tv:n alle jäävä neliö maksoi ostettaessa vain 1250, nyt tosin yritetään myydä yli 1600 eurolla...
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Vastasit otsikon kysymykseesi jo itse.mmmvuori kirjoitti:Otan vastaan vinkkejä hyvistä 26" näytöistä, jotka eivät ole ökykalliita. En ole mikään videofiili, eikä näyttö tule kuvankäsittelyyn. Onko minun lisäksi syytä huomioida jotakin muita asioita kun näyttöä valitsen?
Hakua käyttämällä löytyy juttu 24-28" näytöistä vaik kui! Esim repellä on 26" tietokonenäyttö.
-
- Viestit: 969
- Liittynyt: 28.2.2007 klo 19.37
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja nalle76 »
Oli ainakin halvin kuin hakuehdot oli 26 tuumaa näyttö.
-
- Viestit: 5041
- Liittynyt: 8.7.2005 klo 2.59
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja Touho »
Tämä taitaa olla yhtä paljon filosofinen kuin tekninen kysymys, ja toimisi siten yhtä hyvin myös tuolla OT:n puolella.mmmvuori kirjoitti:Moi!
Pitäisi hankkia putkitelkkarin tilalle uusi ruutu. Kysymys kuuluu:
Miksi ostaisin television enkä tietokonenäyttöä?
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Miksipä tosiaan ostaisit töllön. Kaitpa asia kulminoituu pariin avainasiaan, kuten mahdolliseen vaimoväen tai muun perheen vaatimuksiin, tai kenties jopa omiin BB-, Kotikatu- tai muihin sarja-addiktioihisi. Jos moisia töllöaddiktioita ei ole, lienee sen toosan hommaaminen tosiaan aika turha investointi. Etenkin maassa, jossa pelkästä töllön omistamisesta joutuu vielä maksamaan lisäveroa. Tosin pian ilmeisesti maksamaan joutuu riippumatta siitä, omistaako töllön vai ei, sen katsomisesta nyt puhumattakaan.
Itse päädyin samanlaisessa tilanteessa ratkaisuun, että isohkon summan sijoittaminen töllöön on aivan turha investointi, ainakin tällä hetkellä, ja varsinkin kun töllön katselu on muutenkin vähentynyt reilusti. Katsotaan sitten uudestaan, jahka tästä 'pakollisesta' digivälikaudesta päästään eroon, ja kunnollinen HDTV-standardi kenties toteutuu täälläkin. Mielellään ilman oheistettua pakkoveroa. Voihan se töllö olla ainakin teoriassa HD-ready jo nyt, mutta eipä sitä HD-tasoista materiaalia vaan tahdo oikein olla, ainakaan vapaasti katsottavilla kanavilla. Muun median katseluun taas se töllö ei ole mitenkään pakollinen. Jos kerran viritintäkään et tarvitse, niin kaitpa tuo on jo aikalailla no-brainer..?
Riippunee ihan siitä, mitä tuolta monitoriltasi / töllöltäsi odotat. Kyllähän siellä kannattaa ainakin se yksi HDMI-liitäntä olla, mielellään useampikin, ja halvat telkkarit eivät edelleenkään ole muuta kuin halpoja telkkareita. Samoten edelleen on tarjolla huippumonitoreja, jotka eivät välttämäti ole parhaimmillaan videotoistossa.Onko minun lisäksi syytä huomioida jotakin muita asioita kun näyttöä valitsen?
Terveisin nimimerkki:
Telkkarini vie neliömetrin asunnostani. Asuntoni neliöhinta on yli 3000€
Joka tapauksessa tuohon nimimerkkiinkin viitaten yksi vaihtoehto voisi olla videoprojektori. Samalla sais tarvittaessa hervottoman kokoisen kuvan ilman neliönkään pysyvää uhrausta töllölle, ja samalla näkisi sekä telkkarin että netin tarjonnan, DVD-leffat ja mahdolliset omat tuotannotkin riittävän isolta "ruudulta". Projektoreitakin on jo täyden HD-resoluution toistavina. Koko- ja hintahaitaria on melkoisesti, kannettavista miniprojektoreista high-end mikropeilimalleihin ja videotykkeihin.
Toinen vaihtoehto ois kait sitten nuo jo mainitut 21-26 -tuumaiset videotoistoon soveltuvat tietokonemonitorit esim. BenQ, HP jne. -merkkisenä. Niitähän saa jo 200-400 euron väliltä, koosta, merkistä ja ostopaikasta riippuen. Itsellä on yksi tuollainen BenQ-merkkinen ruutu "TV"-monitorina, ja eihän tuo nyt ihan paasha ole, hintaansa nähden. Vie yleensä vähemmän virtaakin kuin oikea töllö. Ei kannattane ostaa halpaa taulutöllöä vastaavalla hinnalla, jos ei tosiaan ole töllöttimen orja, tai vaikka vaimoväki oikeaa töllöä vaadi.
-
- Viestit: 337
- Liittynyt: 16.1.2007 klo 21.19
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja dasda »
http://digiswe.fi/asus-vw266h.html
Paketti on viellä matkalla, joten käyttökokemuksia en osaa viellä sanoa, mutta kuitenki 26" fullhd ja hgmi, dvi ja vga liittimet löytyvät ja hinta oli mielestäni todella hyvä.
-
- Viestit: 568
- Liittynyt: 20.8.2007 klo 22.02
- Paikkakunta: Espoo
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja ih »
Kannattaisiko suunnata katse 16:9 kuvasuhteisiin 1920x1080 näyttöihin 1920x1200 sijaan? Valikoima on vielä heikohko, mutta ainakin 24" kokoluokassa ihan kohtuullista. Ei tarvitse sitten niitä surunauhoja aina tuijotella, eikä maksaa käyttämättömistä pikkelseistä.mmmvuori kirjoitti:Moi!
Onko minun lisäksi syytä huomioida jotakin muita asioita kun näyttöä valitsen?
![Iso hymy [:D]](./images/smilies/icon_biggrin.gif)
-
- Viestit: 476
- Liittynyt: 25.8.2008 klo 2.51
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja luu5 »
Yleensä myyntihinta lasketaan lattianeliöistä ei seinäneliöistä.mmmvuori kirjoitti:Telkkarini vie neliömetrin asunnostani. Asuntoni neliöhinta on yli 3000€
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Hyvä sijoitus-/asennusvinkki yllä. Seinäkiinnitys on todellakin hyvä vaihtoehto pienissä tiloissa, koska TV-taso vie hyvin helposti sen neliön (1,8 m x 0,6 m = 1,08 m2). Näitä erilaisia VESA-yhteensopivia kiinnikkeitä saa myös kohtuuhintaan, vaikka melko tyyriitä metallinkappaleita jotkut niistä ovatkin.luu5 kirjoitti:Yleensä myyntihinta lasketaan lattianeliöistä ei seinäneliöistä.mmmvuori kirjoitti:Telkkarini vie neliömetrin asunnostani. Asuntoni neliöhinta on yli 3000€
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Mihis se TV:seen kiinnitetty MacMini/Pro + PS3 + kaiuttimet&subi&vahvari + johdot laitetaan.? Taitaa olla +-0 tuo telkkarin seinään kiinnittäminen. Yhtään oikeaa asuntoa en ole nähnyt, missä oikeasti sillä telkkariseinässä ratkaisulla oikeasti säästetään sen 1m2. Lisäksi laatikon päällä olevaa telkkaria voi käännellä ja siirtää tarvittaessa helpommin ja telkkarin kokokin voi olla 5" pienempi.mikastus kirjoitti:Hyvä sijoitus-/asennusvinkki yllä. Seinäkiinnitys on todellakin hyvä vaihtoehto pienissä tiloissa, koska TV-taso vie hyvin helposti sen neliön (1,8 m x 0,6 m = 1,08 m2). Näitä erilaisia VESA-yhteensopivia kiinnikkeitä saa myös kohtuuhintaan, vaikka melko tyyriitä metallinkappaleita jotkut niistä ovatkin.luu5 kirjoitti:Yleensä myyntihinta lasketaan lattianeliöistä ei seinäneliöistä.mmmvuori kirjoitti:Telkkarini vie neliömetrin asunnostani. Asuntoni neliöhinta on yli 3000€
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Mini kiinni VESAan ketjussa on ainakin yritetty. Toki mainitsemasi pointit pätevät myös. Eihän se seinäkiinnityskään ihan täysin tilaa syömättä onnistu. On sillä laitteella kuitenkin aina jotkin dimensiot. Hotelleissahan seinäkiinnitystä käytetään paljonkin, tosin usein hieman eri tavalla kuin kotosalla tehtäisiin; sängystä katsomisen mahdollistamiseksi. Pelikonsolitkin ovat kohtuukokoisia ja pystyynaseteltavia, eli esimerkiksi seinäkiinnitteinen syvyydeltään joku 25 cm hylly varmaankin riittäisi näyttölaitteen alle tai päälle. Johdotukset on tietysti myös jotenkin suunniteltava fiksusti jos visuaalisuuskin ratkaisee käyttäjälle jotain.NeliX4 kirjoitti:Mihis se TV:seen kiinnitetty MacMini/Pro + PS3 + kaiuttimet&subi&vahvari + johdot laitetaan.? Taitaa olla +-0 tuo telkkarin seinään kiinnittäminen. Yhtään oikeaa asuntoa en ole nähnyt, missä oikeasti sillä telkkariseinässä ratkaisulla oikeasti säästetään sen 1m2. Lisäksi laatikon päällä olevaa telkkaria voi käännellä ja siirtää tarvittaessa helpommin ja telkkarin kokokin voi olla 5" pienempi.
Ehkä seinäkiinnitys voi olla haasteellista joskus (vaikkapa Mac-Pro torni kera 50" plasman), mutta ei mitenkään mahdoton ajatus, ehkä jopa tyylikäs ratkaisu. Set-up-ketjussakin on tainnut olla seinäkiinnitysratkaisuja ammoin, muitakin kuin tykin kanssa käytettyjä kankaita tai tauluja.
Varsinkin sellainen monipuolinen myös kohtisuoraan seinästä eteen ja taaksepäin säätyvä kiinnostaisi oman iMac 24:sen kanssa. Toisinaan kun sitä haluaisi työpöytätilan vain perinteiseen kynäkäyttöön. Voisi vain työntää koneen seinään kiinni pois tieltä. Valitettavasti tällaiset tukivarret juuri ovat helposti niitä kalleimpia.
-
- Viestit: 568
- Liittynyt: 20.8.2007 klo 22.02
- Paikkakunta: Espoo
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja ih »
Bilteman tuote nro 24707. Pojan huoneessa on tuollainen 32" tv:n jatkeena, itsellä makuuhuoneen töllössä ja vielä työhuoneessa näytön kaverina. Ei hinnalla pilattu, todella tukeva ja monipuoliset säädöt.mikastus kirjoitti: Varsinkin sellainen monipuolinen myös kohtisuoraan seinästä eteen ja taaksepäin säätyvä kiinnostaisi oman iMac 24:sen kanssa. Toisinaan kun sitä haluaisi työpöytätilan vain perinteiseen kynäkäyttöön. Voisi vain työntää koneen seinään kiinni pois tieltä. Valitettavasti tällaiset tukivarret juuri ovat helposti niitä kalleimpia.
-
- Viestit: 13180
- Liittynyt: 30.12.2004 klo 15.09
- Paikkakunta: Oulu
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja mikastus »
Kiitos. Saatanpa hakea.ih kirjoitti:Bilteman tuote nro 24707...
-
- Viestit: 6634
- Liittynyt: 24.12.2004 klo 14.18
- Paikkakunta: Turku
Re: Miksi ostaisin television?
Viesti Kirjoittaja NeliX4 »
Oho, samoin iMacin jatkeeksi.mikastus kirjoitti:Kiitos. Saatanpa hakea.ih kirjoitti:Bilteman tuote nro 24707...
Palaa sivulle “Yleiskeskustelu laitteista”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit