Katselin Nikonin sivuja ja jäi mietittyttämään tuo RAW tallennus. Sivuilla http://www.europe-nikon.com/product/fi_ ... ons.html#4 mainitaan nämä vaihtoehdot:
Tiedostomuoto
- NEF (pakattu RAW)
- JPEG: JPEG-Baseline-yhteensopiva pakkausasetuksella hieno (n. 1: 4), normaali (n. 1: 8) tai perus (n. 1: 16) -pakkaus
- NEF (RAW) + JPEG: Yksittäinen valokuva tallennetaan sekä NEF (RAW)- että JPEG-muodoissa.
Kysymys on: mikä on pakattu RAW? Pitääkö tämän mukaan myös tallentaa JPEG alimman vaihtoehdon kautta että saa "normaali" RAW kuvan?
Nikon D90 ja tallennusmuodot
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
2 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 969
- Liittynyt: 28.2.2007 klo 19.37
-
- Viestit: 871
- Liittynyt: 16.5.2007 klo 0.49
- Paikkakunta: Turku
Re: Nikon D90 ja tallennusmuodot
Viesti Kirjoittaja Jari-eripari »
Pakattu RAW on raakakuva joka pakattu pienemmäksi, eli vie vähemmän tilaa kortilla ja kovalevyllä. Todennäköisesti D90:ssä käytössä häviötön pakkaus, joten senkin puolesta voi olla huoleti. Raw-konvertterit kääntää ne ihan samoin kuin pakkaamattomatkin raw-kuvat, et huomaa mitään eroa.
Et siis tarvitse kylkeen jpg-kuvaa lainkaan, kyllä se on ihan raw vaikka olisikin pakattu. Ja NEF-tiedoistoissa on mukana pikku jpg jota monet ohjelmat osaa lukea ja käyttää vaikka nopeassa esikatselussa.
D300:ssa on vaihtoehtoina pakattu / häviötön pakattu / pakkaamaton. Joku varmaan kertoo kohta D90 vaihtoehdot.
Et siis tarvitse kylkeen jpg-kuvaa lainkaan, kyllä se on ihan raw vaikka olisikin pakattu. Ja NEF-tiedoistoissa on mukana pikku jpg jota monet ohjelmat osaa lukea ja käyttää vaikka nopeassa esikatselussa.
D300:ssa on vaihtoehtoina pakattu / häviötön pakattu / pakkaamaton. Joku varmaan kertoo kohta D90 vaihtoehdot.
2 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit