
Outo latenssi
Kaikki ääneen ja musiikin tekoon liittyvä.
9 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 65
- Liittynyt: 1.12.2007 klo 18.39
Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja ziltoid1 »
Mistähän johtuu, että kun käytän kitaran kaapin korvikkeena impulsseja, niin soittaessa viive on aavistuksen suurempi, kuin esim aplituben kanssa. Ja juuri sen verran suurempi, että tahtoo vähän häiritä
Plugari on TL Space ja softa Pro Tools 7.3.

-
- Viestit: 29
- Liittynyt: 25.3.2009 klo 20.39
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja OscarMeat »
Oiskohan niin että TL Space tarvii vaan enemmän aikaa prosessoidakseen niitä impulsseja.
-
- Viestit: 65
- Liittynyt: 1.12.2007 klo 18.39
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja ziltoid1 »
OscarMeat kirjoitti:Oiskohan niin että TL Space tarvii vaan enemmän aikaa prosessoidakseen niitä impulsseja.
Niin, en oikein tiedä. Ainakin itse plugari on kevyempi kuin Amplitube. Olis kyllä suuri apu, jos joku tietäis, miten fiksata homma.
-
- Viestit: 65
- Liittynyt: 1.12.2007 klo 18.39
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja ziltoid1 »
Eiks täällä tosiaan kukaan tiedä, miten tän ongelman pystyy ratkaisemaan? Auttakee nyt joku 

-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja Jone »
Mitenkäs se TL Space on "kiinni" siinä signaalitiessä? Eli kuinka reititys menee kun soittelet? Tai onkohan se viive siinä itse impulssissa. Siis että jos "dry" hana on kokonaan kiinni ja koko signaali tulee "wet" hanan kautta niin moinen voi hyvinkin tulla eteen.
-
- Viestit: 65
- Liittynyt: 1.12.2007 klo 18.39
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja ziltoid1 »
Reititys menee niin, että preampista piuha interfaceen ja TL insertissä. Muita plugareita ei ole samassa kanavassa. Dry on kokonaan kiinni. Kokeilin myös pätkästä impulssia alusta (ei siinä juuri ollut, mistä ottaa), mutta soundi muuttui täysin erilaiseksi, enkä huomannu latenssissa eroa. Mainitaan vielä se, että Digital Performerin Proverbillä sama impulssi pelitti ihan normaalisti (100% wet), joten jossain muussa lienee vika, kuin impulsissa (ja sama toistuu myös muilla impulsseilla). Tää on kyllä todella ärsyttävää, kun satsasin MP toolkittiin juuri TL Spacen ja Hybrid-synan takia ja toinen on tällä hetkellä käyttökelvoton mun tarkoituksiinJone kirjoitti:Mitenkäs se TL Space on "kiinni" siinä signaalitiessä? Eli kuinka reititys menee kun soittelet? Tai onkohan se viive siinä itse impulssissa. Siis että jos "dry" hana on kokonaan kiinni ja koko signaali tulee "wet" hanan kautta niin moinen voi hyvinkin tulla eteen.

-
- Viestit: 19
- Liittynyt: 25.5.2009 klo 15.12
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja kaistahai »
Onko Pro toolsin MASTER-kanavassa jokin insert-plugari? Kaikki insertit Masterista pois.
Minkälaiset asetukset bufferien yms. suhteen on? Kokeile säätää niitä.
Minkälaiset asetukset bufferien yms. suhteen on? Kokeile säätää niitä.
-
- Viestit: 7042
- Liittynyt: 24.2.2004 klo 10.00
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja Jone »
Noissa mainoksissa puhutaan "low-latency" hommelista kun plugi on pikku systeemeissä ja "zero-latency" nimikkeellä kun se on TDM puolella rautakiihdyttimellä toteutettu. Miten lie sitten tosielämässä tuo kun ei ole vempaimia millä testiä. Mutta sikäli kun "tila" on instertissä niin ei mulla koskaan ole wet 100% dry 0%, auxissa on noin kyllä. Toki tässä haetaan simulaatiota joten hieman eri juttu.
Mitenkäs se käyttäytyy kun äänittää raidalle ja toistaa ton plugin läpi? Onko viive samanmoinen kuulokuvassa?
Mitenkäs se käyttäytyy kun äänittää raidalle ja toistaa ton plugin läpi? Onko viive samanmoinen kuulokuvassa?
-
- Viestit: 65
- Liittynyt: 1.12.2007 klo 18.39
Re: Outo latenssi
Viesti Kirjoittaja ziltoid1 »
Ei ole master-kanavassa plugareita ja bufferi on minimissään eli 64 samplea, mitä aina käytän nauhoittaessa. Ja edelleen; DP:llä tyyppäsin samaisen mbox pro:n kautta samaa impulssia (mutta sen omalla proverbillä), niin homma toimi niin kuin pitikin.kaistahai kirjoitti:Onko Pro toolsin MASTER-kanavassa jokin insert-plugari? Kaikki insertit Masterista pois.
Minkälaiset asetukset bufferien yms. suhteen on? Kokeile säätää niitä.
Tuo "low-latency" hommeli on vähän kyseenalainen siinä mielessä, että sen kun lyö päälle, niin se heittää vaan kaikki plugarit bypassille. En käytä sitä, koska tulen tuolla 64 bufferilla toimeen. Eikä sitä voikaan käyttää, jos simulaattorin kautta meinaa äänittää.Jone kirjoitti:Noissa mainoksissa puhutaan "low-latency" hommelista kun plugi on pikku systeemeissä ja "zero-latency" nimikkeellä kun se on TDM puolella rautakiihdyttimellä toteutettu. Miten lie sitten tosielämässä tuo kun ei ole vempaimia millä testiä. Mutta sikäli kun "tila" on instertissä niin ei mulla koskaan ole wet 100% dry 0%, auxissa on noin kyllä. Toki tässä haetaan simulaatiota joten hieman eri juttu.
Mitenkäs se käyttäytyy kun äänittää raidalle ja toistaa ton plugin läpi? Onko viive samanmoinen kuulokuvassa?
Teimpä nyt testin: nauhoitin pätkän kitaraa ja rendasin ensiksi amplituben ja ok. Sitten undoa ja rendasin TL spacen impulssin ja hupsistakeikkaa: raita siirtyy aavistuksen eteenpäin
![Pettynyt [:/]](./images/smilies/icon_eek.gif)
9 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Audio ja musiikki”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit