TId kirjoitti:Itselläni Handbrake katuu joka kerta kun pitäisi lähteä konvertoimaan pätkää. Riippumatta asetuksista tai pätkän koosta. Onko muilla samanlaisia ongelmia tai jopa ratkaisua vikaan? Käytän uusinta versioita ja koneella ei ole samaan aikaan auki muita ohjelmia.
Do, meikäläisellä katos onkelmat HandBraken kanssa nuin, saman (uusimman) version latasin uudelleen, poistin vanhan ja asensin uudelleen, ja adios los problemos..
"Hintaneuvos on salamannopea, mutta pikkuroope vielä nopeampi."
— mylman
Pikkuroope kirjoitti:Do, meikäläisellä katos onkelmat HandBraken kanssa nuin, saman (uusimman) version latasin uudelleen, poistin vanhan ja asensin uudelleen, ja adios los problemos..
No tiedoksi nyt, että uudelleen asennus oli ihan turha.
Pelkkä asetustiedoston poisto olisi riittänyt
Tämä koskee ihan kaikkia Maccisoftia jotka ovat vain yksi tuommoinen .app (ja suurinta osaa muitakin).
Pikkuroope kirjoitti:Do, meikäläisellä katos onkelmat HandBraken kanssa nuin, saman (uusimman) version latasin uudelleen, poistin vanhan ja asensin uudelleen, ja adios los problemos..
No tiedoksi nyt, että uudelleen asennus oli ihan turha.
Pelkkä asetustiedoston poisto olisi riittänyt
Tämä koskee ihan kaikkia Maccisoftia jotka ovat vain yksi tuommoinen .app (ja suurinta osaa muitakin).
Tosi on Luin koko ajan tossa ylempänä, että asennustiedoston, ei oikeen pelittäny tuolla yläkerrassa.. Mikähän se sellanen asennustiedosto noissa .app:issa on..
"Hintaneuvos on salamannopea, mutta pikkuroope vielä nopeampi."
— mylman
Mites on, kannattaako cropata jos originaali on 720*576 ja handbrake tarjoaa 718*470? Kyseessä on YLEn lähetys ja nuo ovat ne 'letterboxmustat' eli kuvaa ei kyllä katoaisi mutta ei taida kuitenkaan kannattaa?
menace kirjoitti:Mites on, kannattaako cropata jos originaali on 720*576 ja handbrake tarjoaa 718*470? Kyseessä on YLEn lähetys ja nuo ovat ne 'letterboxmustat' eli kuvaa ei kyllä katoaisi mutta ei taida kuitenkaan kannattaa?
Tietenkin kannattaa letterboxit croppailla mäkeen, niin säästyy vähän tilaa ilman että laatu kärsii.
menace kirjoitti:Mites on, kannattaako cropata jos originaali on 720*576 ja handbrake tarjoaa 718*470? Kyseessä on YLEn lähetys ja nuo ovat ne 'letterboxmustat' eli kuvaa ei kyllä katoaisi mutta ei taida kuitenkaan kannattaa?
Tietenkin kannattaa letterboxit croppailla mäkeen, niin säästyy vähän tilaa ilman että laatu kärsii.
Voisitko perustella? 720*576 on kuitenkin DVD:n resoluutio ja 718*470 ei ole mikään standardi. Tilalla ei ole minulle mitään merkitystä.
menace kirjoitti:720*576 on kuitenkin DVD:n resoluutio ja 718*470 ei ole mikään standardi. Tilalla ei ole minulle mitään merkitystä.
Onhan croppaamisesta se etu, että jos katsot videota laajakuvanäytöltä kokoruutuna, niin ei jää niitä letterbox-reunoja. Sehän on sitten katseluohjelman velvollisuus tehdä ne boxit, jos niitä tarvitaan.
No jos croppaan boxit pois ja teen videotiedostosta DVD ja rippaan sitten vaikka rippaan sen DVD ns. uudestaan niin tuleeko siihen taas resoksi 720*576? Eikö näin periaatteessa pitäisi olla?
menace kirjoitti:No jos croppaan boxit pois ja teen videotiedostosta DVD ja rippaan sitten vaikka rippaan sen DVD ns. uudestaan niin tuleeko siihen taas resoksi 720*576? Eikö näin periaatteessa pitäisi olla?
Itse katselen videoita enimmäkseen iMacin ruudulta suoraan kiintolevyltä tai iPhonesta. Tottakai jos tarkoitus on tehdä 4:3 DVD:itä, niin silloin on parempi pysyä siinä standardiresossa ja jättää palkit. Toisaalta jos tekee 16:9 DVD:n, niin silloin kannattaa ne palkit leikata pois. Kuva toki skaalautuu isommaksi ja huononee, suurentaminen ehkä kannattaisi tehdä jollakin hyvällä 2-pass ohjelmalla, siis reson suurentaminen leveämpää dvd:tä varten.
menace kirjoitti:No jos croppaan boxit pois ja teen videotiedostosta DVD ja rippaan sitten vaikka rippaan sen DVD ns. uudestaan niin tuleeko siihen taas resoksi 720*576? Eikö näin periaatteessa pitäisi olla?
Mikä on kokonaistarve? Miksi et jätä DVD -muotoon jos tarkoitus on joskus ripata uudestaan, sori jos olen pihalla.
Onko MacTheRipper vielä elossa?
Kokonaistarve on säilöä pääasiassa Teemalta tulleita elokuvia, lähinnä länkkäreitä, mahdollisimman järkevästi. Ne on tallennettu Topfieldillä ja siirretty koneelle. Elokuvia on tarkoitus säilöä ja katsella televisioon liitettävällä mediatoistimella. En ole juuri mitään videoeditointia tehnyt ja toisaalta jos kuvaan ei koske niin sittenhän se on sellainen kun se televisiosta tuli.
Minä jostain joskus kaivelin muistiinpanoihini että TV:n 4:3 -matskulle crop source top/bottom: 16, left/right: 31, scale: 720x540, ja 16:9 -matskulle crop source top/bottom: 16, left/right: 31, scale: 960x544.
Ei kyllä valitettavasti oikein ole muistikuvaa mihin nuo perustuu (overscan tjsp.), mutta samaan käyttöön, samanmerkkisellä laitteella, ja samalta kanavalta kuin sinäkin, olen muutamia noilla parametreilla tehnyt ja oikein hyvältä näyttää.
^Jos oikein olen ymmärtänyt, televisio(/digiboksi) skaalaa sen. Nimittäin jos ihan sellaisessa muodossa kuin se on, käännän pakattuun muotoon, niin kuva on luonnottoman näköinen (liian kapea). Tämä kokemus perustuu YLE:n lähetykseen. Maikkarin elokuvat tulee jossain ihan ihme muodossa. Tässä muuten vielä tuo overscan -wikipedia-artikkeli.
Kysellään nyt vielä tyhmiä. Eli tuo YLEn digitvlähetys näyttää olevan 720*576 mutta letterbox-mallia. Pitäisikö tästä nyt sitten cropata mustat pois jolloin kooksi tulisi 718*436 ja televisio sitten tekisi ne letterbox-palkit uudestaan? Jos en croppaa niin kuva sisältää nuo palkit ja sitten televisio vielä lisää omiaan?
Ja en kyselisi vaan kokeilisin, mutta kun juuri nyt ei ole televisiota kotitaloudessa.
^Jos viittasit minun edelliseen viestiini, niin en puhunut siitä siirretystä/pakatusta/jne. -muodosta, vaan siitä mikä sieltä digiboksin levyltä siirretään.
Väsääminen etenee. Tein .iso-imagen iTV2DVDllä ja siitä väännetään nyt MP4 Handrakella. Valmis tiedosto toimii VLCllä ja tekstitys toimii mutta ei homma ei skulaa QuickTime X:llä. Osaako kukaan sanoa miksi? QT ilmoittaa 'the movie contains some invalid data' eikä toisto käynnisty.
HandBrake 0.9.4: Released! or: Not Dead, Just Pining for the Fjords.
Monday, Nov 23, 2009
...
For a more technical summary of the changes since 0.9.3, please see the NEWS file in the SVN repository. A complete list of the more than one thousand changes since 0.9.3 is also available.
^ Kiitos vinkistä, pistän tuon saman tien testaukseen. Ainakin Handbraken sivuston mukaan tämä vaikuttaisi kovinkin pätevältä päivitykseltä. Vielä kun vaan se OpenCL saataisi mukaan, mutta saa kai sitä unelmoida...
Macco kirjoitti:^ Kiitos vinkistä, pistän tuon saman tien testaukseen. Ainakin Handbraken sivuston mukaan tämä vaikuttaisi kovinkin pätevältä päivitykseltä. Vielä kun vaan se OpenCL saataisi mukaan, mutta saa kai sitä unelmoida...
Tuohan ei ole kiinni Handbrakesta vaan sen käyttämistä kilkkeistä, jotka tekevät sen varsinaisen työn.
Macco kirjoitti:Juu tiedän, sen verran paljon on tullut foorumeita selattua. Ja samaisilta foorumeilta olen saanut sen käsityksen, ettei tule tapahtumaan ihan pian.
Valitettavasti juuh. Mutta jos tuota OpenCL tukea tulisi muillekin käyttiksille ja sitä kautta sitten.
Yksi iso muutos tossa uudessa Handbraken versiossa oli, että se on nyt saatavissa myös 64-bittisenä Intel-raudalle.