Raw-kuvien siirto
-
- Viestit: 152
- Liittynyt: 28.10.2009 klo 0.11
Raw-kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja aapota »
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
-
- Viestit: 152
- Liittynyt: 28.10.2009 klo 0.11
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja aapota »
-
- Viestit: 28342
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 12.07
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja kallekilponen »
Mikset vain raahaa Finderissä sieltä mistä haluat sinne minne haluat?
![Neutraali [:|]](./images/smilies/icon_neutral.gif)
-
- Viestit: 4702
- Liittynyt: 4.11.2007 klo 13.32
- Paikkakunta: Tampere
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja atheos »
http://irc.fi/atheos • http://www.mikseri.net/user/atheos
-
- Viestit: 4445
- Liittynyt: 6.10.2004 klo 22.42
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja Fixx »
Jos on ihan hukassa RAWin kanssa niin kyllä kai iPhotolla kannattaa kokeilut aloittaa, sen sijaan että Aperturea lähtee veivaamaan.
Ja taks kysymykseen, jos tuo "ihan kuvien katselu" tapahtuu iPhoto-ohjelmassa niin kyllä "vie"-komento oletuksena taitaa tehdä JPEGiä (kai), mutta (kai) siinä on muitakin vaihtoehtoja tarjolla. Lightroomissa "original" vie RAWia, en tiedä osaako iPhoto saman. Kaipa siinäkin joku tie tuollaiseen on.
-
- Viestit: 470
- Liittynyt: 28.12.2006 klo 21.22
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja kaimaani »
-
- Viestit: 18040
- Liittynyt: 20.2.2004 klo 23.12
- Paikkakunta: Tampere
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja Jamac »
Eli jos nyt teen tuollaisen oletuksen että ne sinun kuvat on iPhotossa? IPhoton ylävalikosta löytyy File ja sieltä Export, tuolta voit sitten "exportoida" valitsemasi kuvat vaikka sille muistitikulle haluamassasi formaatissa.aapota kirjoitti:mikä mahtaa olla asetuksissa vikana kun siirtää raw kuvia muistikortille niin kone menee ja muuttaa ne jpg kuviksi.
Jos raahaat kuvia hiirellä iPhtosta muistitikulle, niin silloin tuloksena tosiaan on jpg:ksi muuttuneita kuvia. En nyt ihan tunne iPhoton "sielunelämää", mutta ne RAW-kuvat on tallessa, mutta iPhoto tekee "käyttökuvat" jpg-formaattiin – jos olen oikein ymmärtänyt.. Kuitenkin niin että RAW-kuvaan tehdyt muutokset tulevat vain tuohon iPhoton sisäiseen jpg-kuvaan, jolloin (luonnollisestikaan) RAW-kuvatiedosto ei muutu. Nyt sitten kun kuvan raahaa iPhotosta niin se antaa sen jpg-kuvan. Itse RAW-tiedostoon pääsee käsiksi ainakin niin että klikkaa kuvaa joko hiiren oikeanpuoleisella napilla tai ctrl-näppäin pohjassa, jolloin valikosta voi valita "Show File" ja Tiedosto näkyy kohta Finderin ikkunassa.
-
- Viestit: 9640
- Liittynyt: 10.10.2004 klo 5.05
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja Mikael K. »
-
- Viestit: 470
- Liittynyt: 28.12.2006 klo 21.22
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja kaimaani »
Mutta, jos kyseessä onkin tuo Jamacin ehdottama tapaus, on alkuperäisten kuvien löytäminen ensimmäisellä kerralla hieman hankalampaa, kun ei tiedä mistä etsiä.Mikael K. kirjoitti:Eikös Kallen ehdotus ollut ihan hyvä? Eli etsi Finderissa ne haluamasi kuvat, tartu niihin hiirellä kiinni ja siirrä muistitikulle. Formaatti ei muutu miksikään ja välissä ei tarvitse turhia ohjelmia.
Alkuperäinen kysyjä voisi mielellään nyt paljastaa, mistä ihmeestä niitä kuvia oikein ollaan siirtämässä raahaamalla ikkunasta toiseen, niin loppuisi tää arvuuttelu.. iPhotosta, Finderista, vai mistä?
-
- Viestit: 152
- Liittynyt: 28.10.2009 klo 0.11
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja aapota »
-
- Viestit: 27
- Liittynyt: 29.10.2009 klo 10.39
Re: Raw-kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja fk59 »
-
- Viestit: 8622
- Liittynyt: 27.7.2007 klo 16.10
Re: Raw kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja Sherukka »
Tehkää näin kuten tässä kerrotaan, ihan kuten Windowsin Explorerissa.kallekilponen kirjoitti:Siis mistä "kuvien katselusta"? Nyt olen kyllä ihan ulalla.
Mikset vain raahaa Finderissä sieltä mistä haluat sinne minne haluat?
![Hymy [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
-
- Viestit: 494
- Liittynyt: 24.3.2008 klo 15.27
Re: Raw-kuvien siirto
Viesti Kirjoittaja F1.4 »
Ainakaan ei ole täällä tökkinyt lukitutkin kuvat siirtyy ilman ongelmia ja tekee automaattisesti kopiot kuvista.
Niin kuin kaikessa hommassa kunnon metadata tiedot on paikallaan niin tietää mitä löytyy mistäkin ja mielellään paperi muodossa se tieto hukkuu vain jos paperit katoaa savuna ilmaan.
Vaikka siitä onkin ylimääräistä vaivaa mutta se säästää aikaa tulevaisuudessa ja investoi expression mediaan tai vastaavaan metatiedon hallinta ohjelmaan niin se puoli on kunnossa.
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit