Lakki kirjoitti:Ja nyt homma on kilpistynyt johonkin kälyiseen googlettamiseen sijaan, että
asia olisi kunnolla suunnitelmallista, hankkeen ammattimaista toteuttamista.
Herää kysymys, että miksi ylipäätään otat ressiä moisesta? Jos joku etsii systeemeihinsä vähän totutusta poikkeavaa ratkaisua ja itselleen kenties uudemmasta aiheesta, mitä pahaa siinä on? Tuokaan projekti on tuskin sinulta pois, joten antaisit mieluummin asian olla. Kuten otsikosta voisi fiksumpi päätellä, tässä ei lähtökohtaisesti haeta mitään tavanomaista MS-ratkaisua.
Vaikutelma on, että jutussa ovat jyllänneet enemmän emotionaalit kuin rationaalit.
Ei omat kontribuutiosikaan näytä siinä suhteessa paljoa eroavan.
Suurin osa ihmisten valinnoista on aina tunneperäisiä. Jos kaikki tekisivät kunnon virkasopulien tapaan aina niinkuin "on sovittu", eivätkä koskaan edes kyseenalaistaisi totuttuja kaavoja, mitään kehitystä ei koskaan tapahtuisi. Kuulutko siis itse noihin virkasopuleihin tai peräti mikkisoftan sellaisiin, vai mistäs se kenkä nyt okein puristaa?
morbusg kirjoitti:Sitä minen ymmärrä miten koko Microsoftin suoli <-> jonkun kieli -symbioosia voi ylipäänsä päästä syntymään; onhan kyseessä kuitenkin lafka joka on vuosikymmeniä ajanut ihmisiä raivon partaalle.
"We are the MicroBorg. You will be assimilated. Resistance is futile."
/OT