iPhoton perusasiat hukassa...
Kuvankäsittely, taitto ja typografia
5 viestiä
• Sivu 1/1
-
- Viestit: 1
- Liittynyt: 1.2.2009 klo 1.05
iPhoton perusasiat hukassa...
Viesti Kirjoittaja Humpula »
Eli miten saan kuvaan lisättyä tekstiä?? Eli haluaisin lisätä esim. joulukorttiin tekstin ja muotoilla sen kuvan "päälle" siihen sopivaksi. Apua.
-
- Viestit: 22979
- Liittynyt: 21.2.2004 klo 11.41
- Paikkakunta: Pori
Re: Iphoton perusasiat hukassa...
Viesti Kirjoittaja MacFinn »
On näemmä muutakin hukassa, sisälukutaito nimittäin.
Siinä iPhoton ikkunan alareunassa on sellainen palkki, jossa yhtenä on mystinen sana: Kortti. Sillä työkalulla voit tehdä kortteja valmiisiin malleihin.
Siinä iPhoton ikkunan alareunassa on sellainen palkki, jossa yhtenä on mystinen sana: Kortti. Sillä työkalulla voit tehdä kortteja valmiisiin malleihin.
iMac 24" 4,5K, pari Mac miniä, iPhone 13, iPad 2021, Watch SE 2022 ja kaikenlaista muuta. FiMUG ry jäsen
-
- Viestit: 8105
- Liittynyt: 24.8.2005 klo 20.36
Re: iPhoton perusasiat hukassa...
Viesti Kirjoittaja Lare »
Tervetuloa foorumille. Yleensä ihmiset saavat ystävällisempiä vastauksia, joten älä vielä luovuta suhteemme. ![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
![Punastuu [:$]](./images/smilies/icon_redface.gif)
-
- Viestit: 2928
- Liittynyt: 28.11.2004 klo 14.14
- Paikkakunta: Espoo
Re: Iphoton perusasiat hukassa...
Viesti Kirjoittaja JHA »
Jep. Ja korttitoiminnon seuraavan ikkunan palkki onkin toteutettu niin loistavan intuitiivisesti että ainoa relevantti ikoni mystisine sanoineen sanoo ainoastaan notta "buy card" ja vasta onnekas kokeilu rotan oikealla napilla saattaa paljastaa untuvikolle sen että sen tekeleen voi sittenkin myös tallentaa PDF:ksi eikä rahan maksaminen ole se ainoa mahdollinen vaihtoehto haluttuun lopputulokseen pääsemiseen...MacFinn kirjoitti:On näemmä muutakin hukassa, sisälukutaito nimittäin.
Siinä iPhoton ikkunan alareunassa on sellainen palkki, jossa yhtenä on mystinen sana: Kortti. Sillä työkalulla voit tehdä kortteja valmiisiin malleihin.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.
-
- Viestit: 282
- Liittynyt: 15.8.2009 klo 16.15
- Paikkakunta: Turku
Re: iPhoton perusasiat hukassa...
Viesti Kirjoittaja willwill »
Pdf:ksi tulostamista (joka onnistuu myös ihan normisti Arkisto -> Tulosta kuten kaikkialla muuallakin) lukuunottamatta kortin tekeminen on ohjeissa opastettu hyvin. Ei tarvita mystiikkaa vaan voi kirjoittaa ohjevalikon hakuun "kortti".
Jos haluaa vain kuvan päälle tekstiä, se onnistuu ihan Esikatselussakin, iPhotossa on sitte noita reunuksiakin.
Jos haluaa vain kuvan päälle tekstiä, se onnistuu ihan Esikatselussakin, iPhotossa on sitte noita reunuksiakin.
5 viestiä
• Sivu 1/1
Palaa sivulle “Kuva ja graafinen suunnittelu”
Hyppää
- Yleiset aiheet
- ↳ Ajankohtaista Apple-maailmasta
- ↳ Käyttöjärjestelmät
- ↳ Ohjelmat
- ↳ Yleiskeskustelu
- Mac ja oheislaitteet
- ↳ Yleiskeskustelu laitteista
- ↳ MacBook, MacBook Pro ja MacBook Air
- ↳ iMac
- ↳ Mac mini
- ↳ Mac Pro ja Mac Studio
- ↳ Ongelmia Macin kanssa?
- iPhone, iPad ja Apple Watch
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -laitekeskustelu
- ↳ iPhone-, iPad- ja Apple Watch -ohjelmat sekä iOS
- ↳ Ongelmia iPhonen, iPadin tai Apple Watchin kanssa?
- Huviksi ja hyödyksi
- ↳ Off-topic
- ↳ Kuva ja graafinen suunnittelu
- ↳ Audio ja musiikki
- ↳ Video, televisio ja elokuvat
- ↳ Pelit ja pelaaminen
- ↳ Ohjelmointi, skriptit ja palvelimet
- ↳ Tietoturva ja varmuuskopiointi
- ↳ Verkot, mobiilidata ja muut puhelimet
- ↳ Retronurkka
- ↳ Foorumin ylläpito
- Kauppapaikka
- ↳ Myydään Mac
- ↳ Myydään iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Myydään muut Applen tuotteet
- ↳ Myydään muuta tietotekniikkaa
- ↳ Ostetaan Mac
- ↳ Ostetaan iPhone, iPad ja iPod
- ↳ Ostetaan muut Applen tuotteet
- ↳ Ostetaan muuta tietotekniikkaa
- ↳ Vaihdetaan, annetaan, työtä haetaan ja tarjotaan
- ↳ Kauppapaikan keskustelu ja hintavinkit